Delårsrapport januari – mars 2026

Källa: Cision
Positiv

Sammanfattning

Malmbergs Elektriska redovisar en minskad omsättning för första kvartalet 2026 jämfört med föregående år. Rörelseresultatet och resultatet per aktie förbättrades dock jämfört med samma period föregående år. Likviditeten stärktes.

Analys

Omsättningen minskade med 6% till 112,6 MSEK, vilket är en svaghet. Samtidigt förbättrades rörelseresultatet signifikant till -2,4 MSEK från -4,1 MSEK, och resultatet per aktie steg till -0,41 kr från -0,89 kr. Detta indikerar en förbättrad kostnadskontroll eller effektivitet. Kassaflödet från löpande verksamhet minskade, men likvida medel ökade markant, vilket stärker den finansiella ställningen. Varulagret minskade, vilket är positivt för kapitalbindningen.

Nyckeltal

Intäkter
112 572 (119 811) kkr
Rörelseresultat
-2 362 (-4 091) kkr
Resultat per aktie
-0,41 (-0,89) kr
Kassaflöde från löpande verksamhet
7 558 (13 696) kkr
Likvida medel
75 018 (44 969) kkr
Varulager
194 440 (223 890) kkr

Insikter

  • • Trots minskad omsättning har bolaget lyckats förbättra lönsamheten och resultat per aktie.
  • • En betydande ökning av likvida medel stärker den finansiella positionen.
  • • Minskningen av varulagret indikerar en effektivare kapitalbindning.

Delårsrapport i sammandrag

  • Intäkterna uppgick till 112 572 (119 811) kkr
  • Rörelseresultatet uppgick till -2 362 (-4 091) kkr
  • Resultatet före skatt uppgick till -3 015 (-6 860) kkr
  • Resultatet efter skatt uppgick till -3 251 (-7 100) kkr
  • Resultatet per aktie uppgick till -0,41 (-0,89) kr
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten var 7 558 (13 696) kkr

Marknad och försäljning

Intäkterna uppgick under perioden januari – mars 2026 till 112 572 (119 811) kkr.

Resultat och ställning

Resultatet före skatt uppgick under perioden till -3 015 (-6 860) kkr. Avkastningen på eget kapital uppgick till -3,7 (-7,8) procent och soliditeten uppgick till 68,3 (68,2) procent. Resultatet per aktie uppgick till -0,41 (-0,89) kr.

Varulager

Varulagret den 31 mars 2026 uppgick till 194 440 kkr jämfört med 223 890 kkr den 31 mars 2025. Den 31 december 2025 uppgick varulagret till 205 329 kkr.

 

Investeringar

Koncernens nettoinvesteringar under perioden januari - mars 2026 uppgick till -1 656 (124) kkr.

Finansiering och likviditet

Kassaflödet från den löpande verksamheten var 7 558 (13 696) kkr. Likvida medel uppgick per 31 mars 2026 till 75 018 kkr jämfört med 44 969 kkr 31 mars 2025 och 73 859 kkr 31 december 2025. Beviljade, men ej utnyttjade, belopp på checkräkningskredit uppgick i koncernen till 45 000 (45 000) kkr den 31 mars 2026.

Moderbolaget

Moderbolaget omsatte under perioden 92 003 (97 940) kkr. Resultatet före skatt var -3 479 (-6 569) kkr.

 

Kumla den 22 april 2026

Malmbergs Elektriska AB (publ)

Stefan Andersson

VD  

Årsredovisning och delårsrapport kan beställas från Malmbergs Elektriska AB (publ) i Kumla.

För mer information kontakta VD Stefan Andersson, tel 019-58 77 00.

Denna information är insiderinformation som Malmbergs Elektriska AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 22 april 2026 klockan 12.15 CET. Malmbergs Elektriska AB (publ)    Box 144    692 23  Kumla    tel 019-58 77 00    Org nr 556556-2781    www.malmbergs.com

Fler nyheter från Malmbergs

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan