Pamica Group

Delårsrapport januari-juni 2026 Pamica Group AB

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

Pamica Group rapporterar en stark andra kvartalstillväxt med 18,1% ökning av nettoomsättningen och 49,4% ökning av justerad EBITA. Periodens resultat och resultat per aktie mer än fördubblades jämfört med föregående år. Kassaflödet från löpande verksamhet visade också en markant förbättring.

Analys

Bolaget visar en robust finansiell utveckling med stark tillväxt i både omsättning och resultat, drivet av organisk tillväxt och ett förvärv. Den förbättrade lönsamheten och det positiva kassaflödet stärker den finansiella ställningen. Utnämningen av ny VD och en omstrukturering av segmenten är strategiska drag som kan påverka framtida resultat. Den ökade likviditeten ger flexibilitet för fortsatta investeringar och förvärv.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q2 2026
1 568,0 MSEK (1 328,1)
Organisk tillväxt Q2 2026
16,8%
Justerad EBITA Q2 2026
171,0 MSEK (114,4)
Justerad EBITA-marginal Q2 2026
10,9% (8,6)
Resultat per aktie Q2 2026
0,79 SEK (0,38)
Kassaflöde från löpande verksamhet Q2 2026
172,3 MSEK (105,6)

Insikter

  • • Förvärvet av Aluhak Gruppen AS verkar ha integrerats väl och bidrar till tillväxten.
  • • Segmentomläggningen kan ge nya insikter i bolagets olika verksamhetsdelar.
  • • Ny VD och en ny roll för grundaren indikerar en strategisk omställning för framtida expansion.
  • • Den finansiella utvecklingen är stark, vilket ger goda förutsättningar för fortsatt värdeskapande.
Påverkan · Positiv · 7/10
Stor påverkan
NegativNeutralPositiv
−100+10

Andra kvartalet 2026

  • Nettoomsättningen ökade med 18,1 % till 1 568,0 MSEK (1 328,1), varav den organiska tillväxten uppgick till 16,8 %.
  • Justerad EBITA ökade med 49,4 % till 171,0 MSEK (114,4), motsvarande en justerad EBITA-marginal på 10,9 % (8,6).
  • Periodens resultat uppgick till 88,6 MSEK (41,6).
  • Resultat per aktie efter utspädning avseende kvarvarande verksamheter uppgick till 0,79 SEK (0,38).
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 172,3 MSEK (105,6).
  • Koncernens likvida medel och outnyttjade kreditfaciliteter uppgick den 30 juni 2026 till 590,6 MSEK (244,2).

1 januari – 30 juni 2026

  • Nettoomsättningen ökade med 12,9 % till 2 835,0 MSEK (2 511,9), varav den organiska tillväxten uppgick till 13,9 %.
  • Justerad EBITA ökade med 50,1 % till 242,6 MSEK (161,6), motsvarande en justerad EBITA-marginal på 8,6 % (6,4).
  • Periodens resultat uppgick till 79,9 MSEK (20,1).
  • Resultat per aktie efter utspädning avseende kvarvarande verksamheter uppgick till 0,70 SEK (0,03).
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 257,1 MSEK (105,2).

Väsentliga händelser under och efter kvartalet

  • Den 26 maj förvärvade Pamica Group samtliga aktier i Pamica 5 Invest 2 AB, ägare till Aluhak Gruppen AS, i enlighet med beslut på årsstämma som hölls samma dag.
  • Pamica Group har ändrat segmentsindelningen för koncernen. Bolagen i de tidigare segmenten Industry och Innovations ingår från det andra kvartalet 2026 i ett segment – kallat segment Industry. Segment Services är oförändrat. Ytterligare information om segment och segmentsredovisning återfinns på sidorna 4, 5 och 16.
  • Den 17 augusti fattade Pamica Groups styrelse beslut om att utse Joacim Lindoff till VD och koncernchef från och med den 19 augusti 2026. Utnämningen följer på att Jan-Olof Svensson, grundare av Pamica och VD sedan starten, beslutat sig för att övergå i en ny roll som chef för koncernens förvärvsarbete, samt, förutsatt beslut på kommande bolagsstämma, acceptera valberedningens förslag om att bli styrelseledamot i Pamica Group.

Webcast i samband med publicering av delårsrapportenIdag, den 27 augusti 2026 kl 10.00 kommer Joacim Lindoff, VD, och Louise Ankarcrona, CFO, presentera rapporten, följt av en frågestund.

Om du önskar lyssna via webcasten registrerar du dig via följande länk: https://pamica.events.inderes.com/q2-report-2026. Det går inte att ställa skriftliga eller muntliga frågor via webcasten.

Om du önskar ställa muntliga frågor via telefonkonferens registrerar du dig via följande länk: https://events.inderes.com/pamica/q2-report-2026/dial-in.

KvartalsrapporterDen kompletta kvartalsrapporten för perioden januari-juni 2026 finns tillgänglig på https://www.pamica.se/sv/investerare/.

KontakterJoacim Lindoff, VD, joacim.lindoff@pamica.se, +46 734 24 47 99Louise Ankarcrona, CFO, louise.ankarcrona@pamica.se, +46 703 094 852Johan Hähnel, IR, johan.hahnel@pamica.se, +46 706 056 334

Om Pamica GroupPamica Group förvärvar små och medelstora bolag, utvecklar dem tillsammans med framgångsrika entreprenörer, gör dem uthålligt framgångsrika och skapar därmed värde och välstånd. Koncernen har en långsiktig ägarhorisont med höga tillväxtambitioner – genom organisk tillväxt, tilläggsförvärv och genom förvärv av nya portföljbolag.

Vi skapades av över 200 svenska entreprenörer som själva byggt företag och som med sitt breda nätverk, sin industriella kompetens och affärsmannaskap bidrar till våra bolags utveckling. I koncernen, med huvudkontor i Halmstad, ingår 16 svenska företagsgrupper med verksamhet i hela världen.

Denna information är sådan information som Pamica Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-08-27 07:00 CEST.

Bifogade filerPamica Group Kvartalsrapport Q2 2026