Delårsrapport januari-juni 2026: Försäljningar om 24 miljarder kronor

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

Castellum redovisar ett stabilt driftöverskott för första halvåret 2026, trots en minskning av hyresintäkterna i jämförbart bestånd. Periodens resultat efter skatt stärktes avsevärt jämfört med föregående år, drivet av betydande fastighetsförsäljningar. Bolaget fortsätter sitt återköpsprogram.

Analys

Intäkterna minskade marginellt i jämförbart bestånd, medan driftöverskottet var stabilt. Förvaltningsresultatet ökade tack vare positiva värdeförändringar på fastigheter, vilket bidrog till ett kraftigt förbättrat resultat efter skatt. Bolaget har genomfört betydande fastighetsförsäljningar och fortsätter sitt aktiva återköpsprogram, vilket minskar antalet utestående aktier.

Nyckeltal

Intäkter (jan-jun)
4 741 mkr (4 789)
Driftöverskott (jan-jun)
3 215 mkr (3 206)
Förvaltningsresultat (jan-jun)
2 301 mkr (2 222)
Resultat efter skatt (jan-jun)
1 933 mkr (191)
Resultat per aktie (jan-jun)
4,07 kr (0,39)
Belåningsgrad
37,3% (36,5%)

Insikter

  • • Betydande fastighetsförsäljningar har stärkt resultatet.
  • • Aktiva återköp minskar antalet aktier.
  • • Fokus på lönsamhet och avkastning framhålls av VD.

Vad har förändrats sedan förra rapporten?

Delårsrapport januari-mars 2026

  • • Belåningsgrad ändrades med -0.2 (-0.5%).

– Under året har vi skrivit avtal om försäljningar för cirka 24 mdkr. Vårt uppdrag från aktieägarna är glasklart; öka Castellums lönsamhet, då kan vi inte äga fastigheter som inte förväntas ge tillräckligt hög avkastning. Det vore inte rätt mot våra aktieägare, säger Pål Ahlsén, verkställande direktör på Castellum.

Januari - juni 2026

  • Intäkterna uppgick till 4 741 mkr (4 789). I jämförbart bestånd förändrades hyresintäkterna −2,0 procent (0,1) exklusive valutaeffekter.
  • Driftöverskottet uppgick till 3 215 mkr (3 206). Driftöverskottet i jämförbart bestånd minskade med 4,8 procent (−2,8) exklusive valutaeffekter.
  • Förvaltningsresultatet uppgick till 2 301 mkr (2 222), en förändring om 3,6 procent (−8,7).
  • Värdeförändringar förvaltningsfastigheter uppgick till 269 mkr (−1 168) motsvarande 0,2 procent (−0,9). Fastighetsbeståndets värde uppgick till 133,9 mdkr (137,0) vid periodens utgång.
  • Periodens resultat efter skatt uppgick till 1 933 mkr (191), motsvarande 4,07 kronor per aktie före och efter utspädning (0,39).
  • Nyuthyrningar har gjorts med 202 000 kvm (185 000) och med en årshyra om 576 mkr (389). Nettouthyrningen uppgick till 110 mkr (−182) för perioden och 152 mkr (−175) för rullande 12 månader.
  • Nettoinvesteringarna uppgick till −3 598 mkr (2 823), varav 1 968 mkr (1 288) avser investeringar i befintliga fastigheter, 0 mkr (1 700) förvärv och −5 566 mkr (−1 550) försäljningar.
  • Investeringar i intresseföretag och joint ventures uppgick till — mkr (836).
  • Belåningsgraden uppgick till 37,3 procent (36,5).
  • Räntetäckningsgraden för den senaste tolvmånadersperioden uppgick till 3,2 gånger (3,2) och 57 procent (68) av låneportföljen var räntesäkrad (över 1 år) vid periodens utgång.

April - juni 2026

  • Intäkterna uppgick till 2 420 mkr (2 403). I jämförbart bestånd förändrades hyresintäkterna med −2,0 procent (0,4) exklusive valutaeffekter.
  • Driftöverskottet uppgick till 1 696 mkr (1 634). Driftöverskottet i jämförbart bestånd minskade med 3,7 procent (−2,8) exklusive valutaeffekter.
  • Förvaltningsresultatet uppgick till 1 222 mkr (1 158), en förändring om 5,5 procent (−10,0).
  • Värdeförändringar förvaltningsfastigheter uppgick till −147 mkr (−800) motsvarande −0,1 procent (−0,6).
  • Periodens resultat efter skatt uppgick till 634 mkr (189), motsvarande 1,37 kronor per aktie före och efter utspädning (0,38).
  • Nyuthyrningar har gjorts med 105 000 kvm (123 000) och med en årshyra om 305 mkr (252). Nettouthyrningen uppgick till 28 mkr (2) för perioden och 152 mkr (−175) för rullande 12 månader.
  • Nettoinvesteringarna uppgick till −4 277 mkr (2 465), varav 1 082 mkr (790) avser investeringar i befintliga fastigheter, — mkr (1 681) förvärv och −5 359 mkr (−6) försäljningar.

Väsentliga händelser under perioden

  • Castellum har ingått avtal om att sälja 95 fastigheter i Skåne för 13,3 mdkr till Wihlborgs.
  • Castellum har ingått avtal om att sälja två fastigheter i Stockholm för 5,0 mdkr till Alecta.
  • Castellum har hyrt ut ytterligare 13 000 kvm till Ericsson i Hagastaden. Ericsson avstår samtidigt från att utnyttja optionen att minska ytan i den tidigare förhyrningen av Infinity.
  • Castellum rankas som världens mest hållbara fastighetsbolag av TIME Magazine.
  • Två EMTN-obligationer har förtidsinlösts till ett värde om totalt 864 miljoner euro.
  • Under perioden har 39 019 694 aktier återköpts till en genomsnittlig kurs om 116,88 kr/aktie, totalt 4 563 mkr.
  • Castellum har genomfört indragning av 15 075 097 egna aktier.

Presentation av rapportenI dag klockan 9:00 (CEST) presenterar vd Pål Ahlsén och CFO Christoffer Strömbäck rapporten. Följ presentationen via denna länk: https://castellum.events.inderes.com/q2-report-2026/register

För mer information, vänligen kontakta:Pål Ahlsén, Verkställande direktör, Castellum AB, +46 76 807 97 02Christoffer Strömbäck, CFO, Castellum AB, +46 70 249 72 55

Om CastellumCastellum är ett svenskt fastighetsbolag som äger, förvaltar och utvecklar kommersiella fastigheter i tillväxtstäder. Per den 30 juni 2026 uppgick fastighetsvärdet till cirka 134 mdkr. Bolaget är noterat på Nasdaq Stockholm Large Cap och klassificerat som grönt enligt Green Equity Designation. Castellum är det enda svenska fastighetsbolaget i Dow Jones Sustainability Index (DJSI).

En värd bortom det förväntade.www.castellum.se

Denna information är sådan information som Castellum är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-07-15 08:00 CEST.

Bifogade filerCastellum Halvårsrapport januari-juni 2026

Fler nyheter från Castellum

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan