Delårsrapport januari-juni 2026 för Concejo AB (publ)

Källa: Cision
Neutral

Sammanfattning

Concejo AB rapporterar en minskad nettoomsättning och ett negativt rörelseresultat för andra kvartalet 2026 jämfört med samma period föregående år. Första halvåret visar dock en kraftigt förbättrad vinst och resultat per aktie, trots ett negativt kassaflöde.

Analys

Nettoomsättningen minskade under andra kvartalet, vilket ledde till ett negativt rörelseresultat. Första halvåret visar dock en betydande ökning av både rörelseresultat och resultat per aktie, vilket indikerar en stark operativ förbättring under perioden. Utdelning har utbetalats enligt beslut. Ökat inflytande i Xenergic AB, som nu redovisas som intresseföretag, är en händelse efter periodens slut.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q2 2026
108,7 MSEK (159,0)
Rörelseresultat (EBIT) Q2 2026
-4,9 MSEK (7,3)
Resultat per aktie Q2 2026
3,11 SEK (6,35)
Nettoomsättning H1 2026
219,4 MSEK (281,7)
Rörelseresultat (EBIT) H1 2026
131,7 MSEK (12,4)
Resultat per aktie H1 2026
15,71 SEK (6,77)

Insikter

  • • Trots en svagare utveckling i Q2, visar H1 en stark vändning i lönsamhet.
  • • Kassaflödet från löpande verksamhet är negativt för både Q2 och H1.
  • • Ökat inflytande i Xenergic AB kan vara strategiskt viktigt framöver.

 Andra kvartalet i sammandrag

• Nettoomsättningen uppgick till 108,7 MSEK (159,0).

• Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -4,9 MSEK (7,3).

• Resultat efter finansiella poster (EBT) uppgick till 36,0 MSEK (76,1).

• Periodens resultat uppgick till 36,0 MSEK (76,1).

• Resultat per aktie uppgick till 3,11 SEK (6,35).

• Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -14,3 MSEK (36,3).

• På årsstämman den 12 maj 2026 beslutades att utdelning lämnas med 1,00 SEK per aktie, motsvarande 11,7 MSEK. Utdelningen har utbetalats i enlighet med detta beslut.  

Första halvåret i sammandrag

• Nettoomsättningen uppgick till 219,4 MSEK (281,7).

• Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 131,7 MSEK (12,4).

• Resultat efter finansiella poster (EBT) uppgick till 182,1 MSEK (80,0).

• Periodens resultat uppgick till 181,6 MSEK (80,0).

• Resultat per aktie uppgick till 15,71 SEK (6,77).

• Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -37,7 MSEK (10,5).  

Händelser efter periodens utgång

• Concejos engagemang och inflytande i Xenergic AB har ökat i samband med att Carl Adam Rosenblad, Concejos vd och koncernchef, tillträtt som styrelseordförande. Xenergic kommer från och med tredje kvartalet att redovisas som ett intresseföretag.

Denna information är sådan information som Concejo AB är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom verkställande direktörens försorg, för offentliggörande den 20 augusti 2026 klockan 18:30.

Concejo AB (publ)   

För ytterligare information, kontakta:

Carl Adam Rosenblad

Lisa Karlsson

Vd och koncernchef

CFO

E-post: ca.rosenblad@concejo.se

E-post: lisa.karlsson@concejo.se

Mobil: 070-811 65 50

Mobil: 076-282 78 30

http://www.concejo.se

Om Concejo Concejos målsättning är att skapa långsiktiga värden genom att äga och utveckla verksamheter med entreprenörskap som grund. Concejos B-aktie är noterad på Nasdaq Stockholm.

Fler nyheter från Concejo AB (publ)

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan
Concejo AB (publ): Delårsrapport januari-juni 2026 för Concejo AB (publ) - pressmeddelande och analys | Tickr