Delårsrapport Januari – Juni 2026

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

Mysafety Group redovisar ett förbättrat resultat för första halvåret 2026, med periodens resultat på 8,9 mkr (-0,9 mkr). Nettoomsättningen var oförändrad för kvartalet men minskade för perioden. Kassaflödet från löpande verksamhet minskade jämfört med föregående år.

Analys

Koncernen visar en vändning i det andra kvartalet med stabiliserad nettoomsättning och ett förbättrat resultat, trots fortsatta transformationskostnader. Investeringar i marknadsföring och kundbas har gett effekt, men rörelseresultatet exklusive avskrivning kundavtal minskade för både perioden och kvartalet. Kassaflödet från löpande verksamhet har minskat markant. Helårsprognosen för Mysafety-segmentet ligger fast.

Nyckeltal

Nettoomsättning (Jan-Jun)
161,5 (166,9) mkr
Rörelseresultat exkl. avskrivning kundavtal (Jan-Jun)
17,8 (20,3) mkr
Rörelseresultat (Jan-Jun)
3,6 (6,2) mkr
Periodens resultat (Jan-Jun)
8,9 (-1,0) mkr
Resultat per aktie (Jan-Jun)
0,40 (-0,05) kr
Kassaflöde från löpande verksamhet (Jan-Jun)
16,3 (28,9) mkr

Insikter

  • • Resultatförbättringen drivs delvis av finansiella innehav inom segmentet Resolut Invest.
  • • Transformationen och investeringar i marknadsföring påverkar rörelseresultatet negativt kortsiktigt.
  • • Bolaget ser ett starkt momentum i Mysafety i inledningen av tredje kvartalet.

Förbättrat resultat och vändning i kvartalet – fortsatt i linje med prognos för segmentet Mysafety

Koncernen levererar ett stärkt resultat för periodens resultat 8,9 msek (-0,9). Nettomsättningen återhämtar sig i kvartalet 82,7 mkr (82,7), men minskar för perioden med 3,2 procent till 161,5 mkr (166,9). Rörelseresultatet exklusive avskrivning kundavtal uppgår till 17,7 mkr (20,3) och påverkas fortsatt av transformationarbetet. Kassaflödet från den löpande verksamheten minskar till 16,3 mkr (28,9). Januari – Juni 2026– Nettoomsättningen uppgick till 161,5 (166,9) mkr– Rörelseresultatet exklusive avskrivning kundavtal uppgick till 17,8 (20,3) mkr– Rörelseresultatet uppgick till 3,6 (6,2) mkr– Periodens resultat uppgick till 8,9 (-1,0) mkr– Resultat per aktie uppgick till 0,40 (-0,05) kr April – Juni 2026– Nettoomsättningen uppgick till 82,7 (82,7) mkr– Rörelseresultatet exklusive avskrivning kundavtal uppgick till 8,4 (9,4) mkr– Rörelseresultatet uppgick till 1,3 (2,3) mkr– Periodens resultat uppgick till 0,9 (-1,8) mkr– Resultat per aktie uppgick till 0,04 (-0,09) kr

VD-ord – andra kvartalet 2026

Det första halvåret har efter en start präglad av förra årets transformation, återhämtat sig tydligt och vi ser att vår strategi fortsätter att ge resultat. I vår tredje fas i strategin – att skala verkamheten – gör vi nu tydliga investeringar i marknadsföring, organisation och att bygga vår viktiga kundbas för att möta de mål vi satt upp för helåret.Under kvartalet har vi fortsatt att utveckla Mysafety Group som en koncern med två tydliga ben – en operativ verksamhet och ett investeringsben. Vårt fokus är att stärka den operativa plattformen i dotterbolaget Mysafety samtidigt som vi arbetar aktivt på koncernnivå med kapitalallokering och strategiska initiativ för att maximera aktieägarvärde. Mysafety vänder utvecklingenKoncernens resultat stabiliserades under det andra kvartalet i takt med att den transformation vi genomför i Mysafety nu börjar ge resultat. Efter en svagare inledning på året ser vi nu en tydlig förbättring. Nettoomsättningen ökade sekventiellt med 5 procent jämfört med det första kvartalet, att jämföra med en nedgång om 2 procent samma period föregående år. Förstärkningen skedde successivt genom kvartalet och juni blev den starkaste månaden. Koncernens rörelseresultat för perioden uppgick till 3,6 mkr (6,2) och påverkades av kostnader för de satsningar som gjorts för att bygga en starkare kundbas och långsiktig tillväxt i Mysafety. Under kvartalet såg vi ett tydligt genomslag av dessa insatser, med förbättrad försäljning i samtliga marknader. Jag är särskilt nöjd med att investeringarna i de digitala kanalerna nu ger tydlig effekt, och bidrar till en stark försäljningsutveckling och ett positivt slut på kvartalet med en återhämtning i nettoomsättningen. Vi ser nu ett starkt momentum i Mysafety i inledningen av det tredje kvartalet. Koncernens nettoomsättning för perioden som helhet minskar med 3,2 procent till 161,5 mkr (166,9). Mysafety verksamhet bygger på en prenumerationsmodell som generar ett starkt kassaflöde över året. Under perioden var kassaflödet från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 16,4 msek (28,9). Resolut Invest en viktig komponentPeriodens resultat påverkas i hög grad av en positiv kursutveckling i vårt innehav i Frontwalker inom segmentet Resolut Invest som gjordes förra kvartalet. Segmentet utgör koncernens investeringsben och ger oss flexibilitet i kapitalallokering samt möjlighet att skapa värde genom finansiella innehav. Även om Resolut Invest i nuläget är av begränsad storlek i relation till den operativa verksamheten, ser vi segmentet som en viktig komponent i koncernens framtida struktur och värdeskapande.Framåtblick Det första halvåret har återhämtat sig tydligt efter en blygsam start. Jag ser att den strategi vi valt fortsätter att ge resultat och att den, liksom tidigare perioder, kommer att vara avgörande för att vi ska nå våra mål. Med den positiva utveckling vi ser och den energi som finns i koncernen, ser jag fram emot resten av året med tillförsikt och optimism. 2026 är ett år då vi amorterar ca 36,7 mkr varav ca 18,3 mkr har belastat kassaflödet under perioden, resterande skuld om ca 33,4 mkr skall amorteras 2027 och 2028 med ca 16,7 mkr årligen vilket skapar förutsättningar för en god utdelningstillväxt. Marcus Pettersson BerverVD & Koncernchef

Utsikter

Sammantaget bedömer styrelsen att utvecklingen under årets första sex månader är förenlig med de förväntningar för segmentet Mysafety som tidigare kommunicerats för helåret 2026. Nettoomsättningen för Mysafety beräknas uppgå till 340 - 380 miljoner kronor och rörelseresultatet (EBIT) beräknas uppgå till 60 - 80 mkr för helåret 2026.

För ytterligare information kontakta: Marcus Pettersson, VD & Koncernchef, tel 0730-29 99 01, e-post: marcus.pettersson@mysafety.se Torbjörn Nilsson, CFO, tel 070- 497 57 41, e-post: torbjorn.nilsson@mysafety.se

GranskningDenna rapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

Denna information är sådan information som Mysafety Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-08-18 08:30 CEST.

Bifogade filerMysafety Group Delårsrapport Q2 2026

Fler nyheter från Mysafety Group

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan