Delårsrapport januari - juni 2026

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

TagMaster redovisar ett starkt andra kvartal med förbättrad lönsamhet och kassaflöde, trots en minskad nettoomsättning. Bolaget lyfter fram en stärkt bruttomarginal och en ökad andel B2B-försäljning som bidragande faktorer.

Analys

Nettoomsättningen minskade med 8,4% under kvartalet, men den organiska tillväxten var positiv för första halvåret. Trots lägre intäkter ökade rörelseresultatet och resultatet per aktie markant, drivet av en förbättrad bruttomarginal och kostnadskontroll. Kassaflödet från den löpande verksamheten var starkt positivt under perioden. Bolaget fortsätter att investera i produktutveckling med fokus på AI och datadrivna lösningar.

Nyckeltal

Nettoomsättning (MSEK)
116,4 (127,2)
Justerad EBITDA (MSEK)
19,0 (21,8)
Justerad EBITDA-marginal (%)
16,3 (17,1)
Rörelseresultat (MSEK)
12,3 (9,6)
Resultat per aktie (SEK)
0,57 (0,48)
Kassaflöde från löpande verksamheten (MSEK)
13,8 (-2,7)

Insikter

  • • Stärkt bruttomarginal till 70,1% trots lägre omsättning.
  • • Ökad andel B2B-försäljning minskar känsligheten för myndighetsbeslut.
  • • Fortsatta investeringar i produktutveckling med fokus på AI och datadrivna lösningar.

TagMaster levererar starkt kvartal med bra lönsamhet

TagMaster levererar starkt kvartal med bra lönsamhet

  • Nettoomsättningen minskade under kvartalet med 8,4 % till 116,4 MSEK (127,2). Den organiska och valutajusterade förändringen uppgick till -5,8 %.
  • Justerad EBITDA minskade under kvartalet med 12,9 % till 19,0 MSEK (21,8), vilket motsvarar en justerad EBITDA-marginal på 16,3 % (17,1).
  • Rörelseresultatet uppgick till 12,3 MSEK (9,6) vilket motsvarar en rörelsemarginal om 10,6 % (7,5).
  • Kvartalets resultat uppgick till 8,4 MSEK (7,0).
  • Resultatet per aktie uppgick till 0,57 (0,48) SEK.
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 13,8 MSEK (-2,7).

Januari-juni 2026

  • Nettoomsättningen var i princip oförändrad och uppgick till 227,1 MSEK (227,2). Den organiska och valutajusterade förändringen uppgick till 4,6 %.
  • Justerad EBITDA ökade under första halvåret med 77,4 % till 34,9 MSEK (19,7), vilket motsvarar en justerad EBITDA-marginal på 15,4 % (8,7).
  • Rörelseresultatet uppgick till 20,9 MSEK (-1,6) vilket motsvarar en rörelsemarginal om 9,2 % (-0,7).
  • Periodens resultat uppgick till 12,7 MSEK (-0,6).
  • Resultatet per aktie uppgick till 0,87 SEK (-0,04).
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 49,5 MSEK (11,5).
Belopp i TSEK2026april-juni2025april-juni2026jan-juni2025jan-juniR12Mjuli-juni2025HelårNettoomsättning116 435127 172227 116227 216483 192483 292Nettoomsättningstillväxt, %-8,423,60,012,58,414,9Bruttomarginal, %70,167,869,468,170,469,8Justerad EBITDA18 98521 80034 88619 67094 26779 050Justerad EBITDA-marginal, %16,317,115,48,719,516,4EBITDA18 98518 10034 88615 97093 80874 890EBITDA-marginal, %16,314,215,47,019,415,5Soliditet, %62,651,162,651,162,655,3Kassaflöde från den löpande verksamheten13 843-2 73649 53911 48996 71558 665Nettoskuld/justerad EBITDA, ggr (rullande 12 månader)----0,20,9Antal anställda vid periodens utgång144156144156144151

VD-kommentar

Vi levererar ännu ett kvartal med bra lönsamhet med 16,3 procent i justerad EBITDA-marginal och ett starkt kassaflöde. Detta trots att vi i delar av vår verksamhet påverkas av en avvaktande marknad till följd av osäkerhet kring tullar och geopolitik. Särskilt positivt är att vi stärker vår bruttomarginal till drygt 70 procent. Sammantaget visar kvartalet att vi har en robust affärsmodell som möjliggör bra lönsamhet även i ett mer utmanande marknadsklimat.

Kvartalet är starkt mot bakgrunden att marknaden varit volatil till följd av att efterfrågan på våra lösningar är beroende av långsiktiga investeringsbeslut. Marknaden på vilken vi verkar, påverkas av den oförutsägbara utvecklingen i världsekonomin och störningar i försörjningskedjorna. Vi nådde en omsättning på 116,4 miljoner kronor, vilket är en minskning med 8,4 procent i absoluta tal jämfört med andra kvartalet 2025 och 5,8 procent justerat för valutakurseffekter och förvärv.

De något lägre intäkterna balanseras av en stärkt bruttomarginal som på koncernnivå uppgick till 70,1(67,8) procent med ett justerat EBITDA-resultat på 19,0 miljoner kronor, vilket motsvarar en justerad EBITDA-marginal på 16,3 procent. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 13,8 miljoner kronor och koncernens soliditet uppgick till 62,6 procent vid periodens utgång.

En starkt bidragande orsak till att vi trots motiga omvärldsfaktorer visar bra lönsamhet är att vi har stärkt vårt erbjudande inom parkering- och accessdigitalisering avsevärt och därmed även ökat andelen av vår försäljning till företagskunder (B2B). Det kompletterar den övriga affären som till övervägande del riktar sig mot myndighetssektorn (B2G) och gör oss därmed något mindre känsliga för osäkerheter som ger tröghet i myndighetsbeslut.

Koncernens totala kostnader under kvartalet minskade med drygt 3 miljoner kronor jämfört med samma period förra året och arbetet med att minska det arbetande kapitalet har fortsatt fokus. Sekventiellt har lagret för jämförbara enheter minskat med cirka 3 procent och jämfört med motsvarande kvartal föregående år har det minskat med drygt 14 procent.

Traffic Solutionsaffären under det andra kvartalet uppgick till 93,2 miljoner kronor, vilket är en minskning med cirka 10 procent jämfört med motsvarande kvartal 2025. Under kvartalet stod Traffic Solutions för 80 procent av försäljningen, medan Rail Solutions stod för 20 procent.

I övrigt kan vi fortsatt notera stigande insatskostnader, speciellt gällande halvledare, delvis orsakade av ökad efterfrågan till följd av AI-satsningar samt minskad oljetillgång på grund av oroligheterna i Hormuzsundet. Ambitionen är därför att kompensera för detta genom nära samarbete med kunder och leverantörer samt genom produktsubstitution och ytterligare effektivitetsåtgärder.

Under kvartalet har vi för att ytterligare förstärka vårt erbjudandes konkurrenskraft fortsatt investera i produktutveckling, med särskilt fokus på mjukvara, AI och datadrivna lösningar. Vår uttalade AI First-strategi är en integrerad del av hela organisationen och genomsyrar såväl utvecklingsarbete som interna processer och marknadsföring. Med ett starkt utvecklingsteam och ledande kompetens inom AI, bildanalys och sensorteknologier är vi väl positionerade för utveckling av nya tillämpningar och för den växande efterfrågan på multisensorlösningar.

Med totalt 50 utvecklingsingenjörer, varav cirka 30 med fokus på att vidareutveckla AI-baserade videolösningar, där i princip hela utvecklingsteamet arbetar med AI-baserade kodverktyg och AI-agenter, utvecklar vi lösningar som ligger i framkant i branschen. Under kvartalet uppgick satsningen på produktutveckling till cirka 15 procent av koncernens omsättning.

Om vi ser framåt kan jag konstatera att TagMaster är väl positionerat för att bidra till lösningar på några av de stora utmaningar som världens transportsystem står inför såsom trängsel i trafiken i tätbefolkade områden, ökad säkerhet i trafiken samt reducering av utsläpp från trafiken. Det gör att efterfrågan på våra lösningar ökar och vi är fast beslutna att fortsätta stärka TagMasters position trots att osäkerheten kring tullar, geopolitik och regelverk har bidragit till en avvaktande hållning på marknaden.

Jonas SvenssonVerkställande direktör

Granskning av revisorer

Delårsrapporten har inte varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.

Finansiell kalender

28 oktober 2026: Delårsrapport för tredje kvartalet 20264 februari 2027: Bokslutskommuniké 2026

Denna rapport samt tidigare finansiella rapporter och pressmeddelanden finns på bolagets hemsida www.tagmaster.com.

För ytterligare information vänligen kontakta:Jonas Svensson, VD, +46 8-6321950, jonas.svensson@tagmaster.com

Om ossTagMaster är ett applikationsinriktat teknikföretag som utvecklar och säljer avancerade sensorsystem och lösningar baserade på radio-, radar-, magnetisk- och kamerateknologier för krävande miljöer. TagMaster arbetar inom två segment - Segment Europa och Segment USA - under varumärkena TagMaster, Citilog, Quercus och Sensys Networks - med innovativa mobilitetslösningar för att öka effektivitet, säkerhet, bekvämlighet och för att minska belastningen på miljön inom Smarta Städer. TagMaster har dotterbolag i England, Frankrike, Spanien och USA och exporterar främst till Europa, Nordamerika, Mellanöstern och Asien via ett globalt nätverk av partners och systemintegratörer. TagMaster grundades 1994 och har sitt huvudkontor i Kista. TagMaster är ett listat företag och aktien handlas på Nasdaq First North Premier Growth Market i Stockholm. TagMasters certifierade rådgivare (CA) är FNCA Sweden. www.tagmaster.com

Denna information är sådan information som TagMaster är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-07-17 08:00 CEST.

Bifogade filerQ2 2026

Fler nyheter från TagMaster

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan