DELÅRSRAPPORT JANUARI-JUNI 2026

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

Sagax redovisar ökade hyresintäkter och ett kraftigt förbättrat resultat efter skatt för första halvåret 2026, drivet av positiva fastighetsomvärderingar. Bolaget höjer även sin prognos för helårets förvaltningsresultat, vilket indikerar en positiv framåtblick trots en marginell minskning av förvaltningsresultatet per aktie.

Analys

Hyresintäkterna ökade med 4% under första halvåret, medan förvaltningsresultatet var i stort sett oförändrat. Periodens resultat efter skatt ökade kraftigt tack vare betydande positiva omvärderingar av fastigheter och finansiella instrument. Kassaflödet från löpande verksamhet minskade något, men bolaget fortsatte att investera i fastighetsförvärv. En riktad nyemission om 30 miljoner D-aktier tillförde 1 005 miljoner kronor. Det mest betydande är den höjda prognosen för förvaltningsresultatet för helåret 2026, vilket signalerar en starkare operativ utveckling framöver.
Se relaterad nyhet

Nyckeltal

Hyresintäkter H1 2026
2 719 (2 621) MSEK
Förvaltningsresultat per aktie H1 2026
5,89 (6,01) SEK
Periodens resultat efter skatt H1 2026
2 690 (1 354) MSEK
Kassaflöde från löpande verksamhet H1 2026
1 875 (2 007) MSEK
Prognos förvaltningsresultat 2026
4 600 (4 500) MSEK
Fastighetsförvärv H1 2026
2 181 (1 749) MSEK

Insikter

  • • Resultatet drivs till stor del av positiva omvärderingar, vilket är gynnsamt för substansvärdet.
  • • Den höjda prognosen för förvaltningsresultatet indikerar en förbättrad operativ utsiktsbild.
  • • Bolaget fortsätter att växa fastighetsbeståndet genom betydande förvärv.

FÖRSTA HALVÅRET 2026

  • Hyresintäkterna ökade med 4 % till 2 719 miljoner kronor (2 621 miljoner kronor motsvarande period föregående år).
  • Förvaltningsresultatet hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgick till 2 151 (2 162) miljoner kronor.
  • Förvaltningsresultat per A- och B-aktie efter utspädning uppgick till 5,89 (6,01) kronor.
  • Omvärdering av fastigheter påverkade resultatet med 831 (–388) miljoner kronor.
  • Omvärdering av finansiella instrument påverkade resultatet med 282 (–148) miljoner kronor.
  • Periodens resultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgick till 2 690 (1 354) miljoner kronor.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital uppgick till 1 875 (2 007) miljoner kronor, motsvarande 5,15 (5,45) kronor per A- och B-aktie efter utspädning.
  • Nettoinvesteringarna i fastigheter uppgick till 2 219 (2 169) miljoner kronor varav 2 181 (1 749) miljoner kronor avsåg fastighetsförvärv.

ANDRA KVARTALET 2026

  • Hyresintäkterna ökade med 5 % till 1 375 miljoner kronor (1 314 miljoner kronor motsvarande period föregående år).
  • Förvaltningsresultatet hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgick till 1 122 (1 109) miljoner kronor.
  • Förvaltningsresultat per A- och B-aktie efter utspädning uppgick till 3,04 (3,09) kronor.
  • Omvärdering av fastigheter påverkade resultatet med 371 (–371) miljoner kronor.
  • Omvärdering av finansiella instrument påverkade resultatet med 74 (–179) miljoner kronor.
  • Kvartalets resultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgick till 1 315 (476) miljoner kronor.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital uppgick till 1 107 (1 137) miljoner kronor, motsvarande 3,08 (3,06) kronor per A- och B-aktie efter utspädning.
  • Nettoinvesteringarna i fastigheter uppgick till 1 803 (1 128) miljoner kronor varav 1 617 (900) miljoner kronor avsåg fastighetsförvärv.
  • Sagax genomförde en riktad nyemission om 30 miljoner stamaktier av serie D. Emissionen har tillfört bolaget 1 005 miljoner kronor före transaktionskostnader.

JUSTERAD PROGNOS FÖR 2026

För 2026 beräknas förvaltningsresultatet hänförligt till moderbolagets aktieägare, det vill säga resultatet före omvärderingar och skatt, med nuvarande fastighetsbestånd, tillkännagivna förvärv och försäljningar samt vid nuvarande valutakurser uppgå till 4 600 miljoner kronor. Tidigare lämnad prognos uppgick till 4 500 miljoner kronor och tillkännagavs vid avlämnandet av bokslutskommunikén för 2025.

För ytterligare information, vänligen kontakta VD David Mindus på telefon 08 – 545 83 540.

Om AB SagaxAB Sagax är ett fastighetsbolag med affärsidé att investera i kommersiella fastigheter främst inom segmentet lager och lätt industri. Sagax fastighetsinnehav per 30 juni 2026 uppgick till 5 478 000 kvadratmeter fördelat på 1 065 fastigheter. AB Sagax (publ) är noterat på Nasdaq Stockholm, Large Cap. Mer information finns på www.sagax.se.

Denna information är sådan information som AB Sagax (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 13 juli 2026, klockan 13:30.

Bifogade filerDelårsrapport Q2 2026

Fler nyheter från AB Sagax (publ)

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan