Safe at Sea AB (publ)
Org.nr 556713 - 7947
Delårsrapport för perioden jan-MAR 2026
Jämförelser i rapporten har, om inte annat angetts, skett mot närmast motsvarande period år 2025. Safe at Sea AB:s räkenskapsår är 1 januari – 31 december.
Delårsperioden (jan-MAR) 2026
- Rörelsens intäkter för perioden uppgick till 3 961 tkr (4 825 tkr)
- Rörelseresultat före avskrivningar uppgick till 425 tkr (405 tkr)
- Resultat efter finansiella poster uppgick till 240 tkr (167tkr)
- Resultat per aktie uppgick till 0,009 kr (0,006 kr)
- Bruttovinstmarginalen uppgick 36,4% (22,9%)
- Soliditet 70,1% (62,7%)
- Kassalikviditet 98,4% (78,6%)
FÖRSTA kvartalet (JAN-MAR) 2026
- Rörelsens intäkter för perioden uppgick till 3 961 tkr (4 825 tkr)
- Rörelseresultat före avskrivningar uppgick till 425 tkr (405 tkr)
- Resultat efter finansiella poster uppgick till 240 tkr (167 tkr)
- Resultat per aktie uppgick till 0,009 kr (0,006 kr)
- Bruttovinstmarginalen uppgick 36,4% (22,9%)
- Soliditet 70,1% (62,7%)
- Kassalikviditet 98,4% (78,6%)
Safe at Sea AB tillverkar, utvecklar och säljer lätta, flexibla och kostnadseffektiva sjösäkerhetssystem. Dessa system bidrar till att rädda liv och effektivisera maritim SAR-verksamhet (Search and Rescue) och är förmodligen de effektivaste systemen i världen för att rädda nödställda personer ur vattnet. Systemen innefattar utrustning, utvecklade arbets-metoder och där tillhörande utbildning. Basen i Safe at Seas utbud är RescueRunner, SafeRunner, SeaRanger, SeaRanger X, GuardRunner X och ElEcoDrive. Bolaget har sitt säte i Göteborg och listades på AktieTorget den 10 januari 2008.
VD:s kommentar
Årets första kvartal har varit intensivt med att bygga och leverera ut beställda båtsystem, men också med många viktiga kunddialoger. Dialoger som visar att både nya och befintliga kunder vill ha våra båtsystem. Upphandlingarna tar längre tid än man vill pga. att det är så mycket försvarsmateriel som ska anskaffas här och nu. I stället för att ge vika för den frustration som man kan ledas till att känna, har vi valt att använda tiden så konstruktivt vi kan, med att ge stöd till upphandlare och fånga upp den konstruktiva och positiva återkoppling vi får från våra kunder och omsätta den i ännu bättre lösningar.
Förutom att hjälpa kundernas handläggare som kämpar med upphandlingarna så mycket vi kan i deras ansträngningar att anskaffa de båtar och annan materiel som behövs nu, fortsätter vi också i tät dialog med våra kunders sjöräddare och operatörer att vidareutveckla våra båtsystem, så att dessa ännu bättre ska passa deras nuvarande, men också kommande behov. Ingen tid ska gå förlorad för oss eller våra kunder för att kunna möta de nya kraven på dual use, integration i såväl civila som militära ledningssystem, fjärrstyrning och drönarförmåga, så att de fortsatt ska få ännu mer nytta av att använda våra system.
Under kvartalet erhölls även en mindre tilläggsorder relaterat till det avtal som tecknades med försvaret i ett Nato-land i slutet av förra året. Vi förväntar oss erhålla ytterligare, mer betydande tilläggsorder inom de närmaste månaderna (se pressrelease från 9 december 2025).
Finansiellt uppgick rörelsens intäkter under perioden januari till mars 2026 till 3 961 tkr (4 825 tkr), en minskning med 18 procent. I rörelseintäkterna ingår nettoomsättning om 2 562 tkr (3 135 tkr), aktiverade utvecklingskostnader om 0 (0 tkr), övriga rörelseintäkter om 4 tkr (10 tkr) samt förändringar i pågående arbete om 1 396 tkr (1 680 tkr). Det första kvartalet 2026 blev intäktsmässigt något svagare än väntat då flera pågående kunddiskussioner har dragit ut på tiden. Detta förklarar varför bolaget, trots hög aktivitet i hela verksamheten, uppvisar lägre intäkter än under motsvarande period föregående år.
Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) ökade till 425 tkr (405 tkr). Resultat efter finansiella kostnader ökade till 240 tkr (167 tkr). Resultatförbättringen förklaras av att bruttomarginalen på båtarna som levererades under kvartalet var betydligt högre än under Q1 2025, vilket kompenserade för periodens lägre intäkter.
Likvida medel uppgick vid periodens slut till 3 893 tkr (Vid årets början 5 043 tkr). Inklusive outnyttjad del av checkräkningskredit uppgick tillgängliga likvida medel till 5 393 tkr.
Det egna kapitalet uppgick vid periodens slut till 14 956 tkr (vid årets början 12 709 tkr). Soliditeten uppgick till 70 % (63 %). Bolaget hade vid periodens slut inga utestående räntebärande skulder.
Det fortsatt oroliga tider, och en utmaning att försöka förutse och parera för alla tänkbara konsekvenser. Men vi känner oss trygga i att våra kunder både behöver och vill ha hjälp av vår expertis och våra system. Genom att vi ser och hanterar situationen med utdragna upphandlingar som en möjlighet, att både hjälpa kunderna och vidareutveckla våra system att bli ännu bättre för de sjöräddare och operatörer som ska använda dessa, så är jag övertygad om att vi även fortsättningsvis kommer att vara det självklara valet för våra kunder.
Kaj Lehtovaara, vd.
MARKNADSAKTIviteter UNDER PERIODEN (Januari-MARS)
- Demonstration av
- SeaRanger för SDIS 35 i Frankrike.
- RescueRunner för flertal Ice SAR sällskap, Island.
- RescueRunner för flertal räddningstjänster, Norge.
- SafeRunner och RescueRunner för flertal räddningstjänster, Brasilien.
MARKNADSAKTIviteter Efter PERIODEN (April)
- Deltagande med SafeRunner och RescueRunner på räddningsmässa, Brasilien.
VÄSENTLIGA händelser Under perioden (Januari-Mars)
- Leverans av
- två RescueRunners till Redningsselskapet.
- sex GuardRunner X system till Malaysia.
- Försäljning av
- ett RescueRunner-System till Sjöräddningssällskapet.
- ett RescueRunner-System till Fire Technologies, Frankrike.
Viktiga händelser efter periodens utgång
- Försäljning av
- ett SafeRunner X system till Svansson EHF, Island.
Planerade aktiviteter under APRIL-juni
- Demonstration av SeaRanger för räddningstjänster, Frankrike.
- Deltagande med RescueRunner på räddningsmässa, Frankrike.
Ekonomisk översikt
RESULTATRÄKNING
i sammandrag
2026
2025
2025
Tkr
jan-mars
jan-mars
jan-dec
Q 1
Q 1
Q 1-4
Rörelsens intäkter m.m.
Nettoomsättning
2 562
3 135
20 421
Aktiverat arbete för egen räkning
0
0
0
Övriga rörelseintäkter
4
10
150
Förändringar i pågående arbete
1 396
1 680
982
3 961
4 825
21 553
Rörelsens kostnader
Råvaror och förnödenheter
-1 632
-2 425
-10 216
Övriga externa kostnader
-671
-821
-3 496
Personalkostnader
-1 233
-1 174
-4 715
Avskrivningar
-140
-99
-400
Övriga rörelsekostnader
0
0
0
Rörelsens kostnader
-3 676
-4 519
-18 827
Rörelseresultat
285
306
2 727
Resultat från finansiella poster
-45
-140
-313
Periodens resultat
240
167
2 414
Resultat per aktie, kr
0,009
0,006
0,087
Antal aktier vid periodens slut
27 616 931
27 616 931
27 616 931
BALANSRÄKNING
i sammandrag
Tkr
2026-03-31
2025-03-31
2025-12-31
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
5 293
5 680
5 421
Materiella anläggningstillgångar
63
118
76
Finansiella anläggningstillgångar
5
5
5
Summa anläggningstillgångar
5 362
5 803
5 502
Omsättningstillgångar
Varulager m.m.
9 935
8 525
8 659
Kortfristiga fordringar
2 481
892
3 260
Likvida medel
3 893
5 043
6 226
Summa omsättningstillgångar
16 309
14 460
18 146
Summa Tillgångar
21 670
20 263
23 648
Eget kapital och skulder
Eget kapital
15 196
12 709
14 956
Långfristiga skulder
0
0
0
Kortfristiga skulder
6 474
7 554
8 692
Summa Eget kapital och skulder
21 670
20 263
23 648
FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL
i sammandrag
Tkr
2026-03-31
2025-03-31
2025-12-31
Ingående eget kapital enligt fastställd
Balansräkning
14 956
12 542
12 542
Periodens resultat
240
167
2 414
Utdelning
Nyemission
Övriga förändringar
Utgående balans
15 196
12 709
14 956
FINANSIELLA NYCKELTAL
i sammandrag
2026
jan-mars
2025
jan-mars
Rörelsens intäkter, tkr
3 961
4 825
Soliditet, %
70,1
62,7
Kassalikviditet, %
98,4
78,6
Bruttovinstmarginal, %
36,4
22,9
Resultat per aktie, kr
0,009
0,006
Antal aktier vid periodens slut
27 616 931
27 616 931
DEFINITION NYCKELTAL
Soliditet: eget kapital i förhållande till balansomslutning
Kassalikviditet: omsättningstillgångar, exklusive lager, i förhållande till kortfristiga skulder
Bruttovinstmarginal: bruttovinst i förhållande till bruttoomsättning
Kommande rapporter
Safe at Sea rapporterar resultatet kvartalsvis.
Delårsrapport 2 (apr-juni) 28 aug 2026
Granskning
Rapporten har ej granskats av bolagets revisorer.
Delårsrapporten finns tillgänglig på www.safeatsea.se, www.spotlightstockmarket.com
samt hos bolaget.
Göteborg 2026-04-30
Safe at Sea AB (publ)
För ytterligare information kontakta:
Kaj Lehtovaara
Telefon 0303 23 07 00
kaj.lehtovaara@safeatsea.se
Denna information är sådan som Safe at Sea är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 30 april 2026.
Safe at Sea AB (publ)
Importgatan 15F
422 46 Hisings Backa
Telefon: +46 (0)303 23 07 10
www.safeatsea.se E-mail: invest@safeatsea.se
Denna information är sådan som Safe at Sea är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2026-04-30 08:00 CET.