Delårsrapport för andra kvartalet och första halvåret 2026

Källa: Cision
Negativ

Sammanfattning

NCC redovisar en minskning i resultat per aktie för både andra kvartalet och första halvåret 2026, trots en ökad orderingång och en stärkt underliggande lönsamhet. Högre kostnader för tvister påverkade det rapporterade rörelseresultatet negativt.

Analys

NCC uppvisar en ökad orderingång för både andra kvartalet och första halvåret, samt en stärkt underliggande lönsamhet enligt ledningen. Dock minskade nettoomsättningen, rörelseresultatet och resultatet per aktie för båda perioderna jämfört med föregående år. Särskilt resultatet per aktie för första halvåret sjönk markant. De högre kostnaderna relaterade till pågående tvister har haft en märkbar negativ inverkan på det rapporterade resultatet, vilket överskuggar de positiva signalerna från orderingången och affärsområdenas utveckling.

Nyckeltal

Orderingång Q2 2026
14 129 (13 392) MSEK
Rörelseresultat Q2 2026
635 (649) MSEK
Resultat per aktie Q2 2026
4,62 (4,77) SEK
Orderingång H1 2026
28 880 (27 394) MSEK
Rörelseresultat H1 2026
399 (479) MSEK
Resultat per aktie H1 2026
2,72 (3,38) SEK

Insikter

  • • Trots en marginell nedgång i resultat per aktie för kvartalet, visar orderingången en positiv trend.
  • • Kostnader relaterade till tvister har en märkbar negativ påverkan på det rapporterade resultatet.
  • • Affärsområdet Industry visar en stark säsongsmässig utveckling.
  • • Första halvåret visar en nedgång i omsättning och resultat, vilket är en signal att bevaka.

God utveckling

– Sammantaget ser jag positivt på verksamhetens utveckling under det andra kvartalet. Den underliggande lönsamheten stärks, vi fortsätter att vinna attraktiva projekt och vi har en orderstock med god kvalitet, säger Tomas Carlsson, vd och koncernchef NCC.

  • Ökad orderingång inom bygg- och anläggningsverksamheten
  • Affärsområdena redovisade sammantaget högre resultat, vilket motverkades av högre kostnader relaterat till pågående tvister
  • Mycket stark inledning på säsongen för affärsområde Industry
  • Högre marginaler inom bygg- och anläggningsverksamheten
  • God efterfrågan inom NCC:s prioriterade segment

Andra kvartalet 2026

  • Orderingången uppgick till 14 129 (13 392) MSEK
  • Nettoomsättningen uppgick till 14 221 (14 543) MSEK
  • Rörelseresultatet uppgick till 635 (649) MSEK
  • Resultatet efter finansiella poster uppgick till 611 (603) MSEK
  • Resultatet efter skatt uppgick till 452 (467) MSEK
  • Resultatet per aktie efter utspädning uppgick till 4,62 (4,77) SEK

Första halvåret 2026

  • Orderingången uppgick till 28 880 (27 394) MSEK
  • Nettoomsättningen uppgick till 23 871 (25 621) MSEK
  • Rörelseresultatet uppgick till 399 (479) MSEK
  • Resultatet efter finansiella poster uppgick till 360 (428) MSEK
  • Resultatet efter skatt uppgick till 267 (331) MSEK
  • Resultatet per aktie efter utspädning uppgick till 2,72 (3,38) SEK

Informationsmöte NCC:s vd och koncernchef Tomas Carlsson och ekonomi- och finansdirektör Susanne Lithander presenterar delårsrapporten vid en audiocast och telefonkonferens idag den 14 juli 2026 kl. 09.00. Presentationen hålls på engelska. Presentationsmaterial kommer att finnas på ncc.se/ir från cirka kl. 08.00.

Länk till audiocast

För att delta per telefon vänligen ring något av följande nummer fem minuter före konferensen startar.

SE: +46 8 505 100 31 UK: +44 203 059 58 63 US: +1 631 570 56 13

Denna information är sådan information som NCC AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 14 juli, 2026 kl. 07.10.

Fler nyheter från NCC

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan