CA Fastigheter Aktiebolag (publ)

Delårsrapport CA Fastigheter AB (publ) januari-mars 2026

Källa: Cision
Positiv

Sammanfattning

CA Fastigheter redovisar en ökning av hyresintäkter och driftsöverskott med 9% för första kvartalet 2026. Förvaltningsresultatet minskade dock med 21% jämfört med föregående år, främst på grund av engångseffekter från försäljning av intressebolag. Resultat efter skatt ökade.

Analys

Bolaget visar en stabil underliggande tillväxt i hyresintäkter och driftsöverskott. Minskningen i förvaltningsresultatet är förklarad av jämförelsestörande poster från föregående år, och exklusive dessa visar förvaltningsresultatet en stark ökning. Fastigheternas marknadsvärde har ökat, drivet av investeringar och valutakurseffekter. Bolaget har fortsatt sitt arbete med miljöcertifieringar och har upprättat sitt första klimatbokslut.

Nyckeltal

Hyresintäkter
263 (222) Mkr
Driftsöverskott
169 (154) Mkr
Överskottsgrad
64,1 (63,7) %
Förvaltningsresultat
93 (118) Mkr
Resultat efter skatt
136 (105) Mkr
Fastigheternas marknadsvärde
15 845 (15 273) Mkr

Insikter

  • • Fokus på miljöcertifieringar och upprättande av klimatbokslut indikerar ett långsiktigt hållbarhetsarbete.
  • • Markförvärv och påbörjat byggprojekt i Växjö visar på aktiv fastighetsutveckling.
  • • Resultatförbättringen exklusive jämförelsestörande poster är en viktig signal om den löpande verksamhetens styrka.
  • Hyresintäkterna ökade med 9 % och uppgick till 263 (222) Mkr.
  • Driftsöverskottet ökade med 9 % och uppgick till 169 (154) Mkr, vilket ger en överskottsgrad på 64,1 (63,7) %.
  • Förvaltningsresultatet minskade med 21 % och uppgick till 93 (118) Mkr. Minskningen beror främst på föregående års resultat från intressebolag i samband med försäljning av andelar. Bortsett från försäljning av intressebolagsandelar görs under perioden ett förvaltningsresultat som ökat med 19 % jämfört med samma period föregående år.
  • Resultat från projektverksamhet uppgick till 0 (0) Mkr.
  • Fastigheternas marknadsvärde uppgick till 15 845 (15 273) Mkr. CA Fastigheter marknadsvärderar inte fastigheterna löpande under året, ökat värde från bokslut avser investeringar och valutakursförändringar.
  • Resultat efter skatt uppgick till 136 (105) Mkr.

Väsentliga händelser under perioden januari-mars 2026:

-Under perioden har tillträde skett av det markköp där avtal tecknades under slutet av år 2025. Marken på ca 10 500 kvm är belägen i Växjös industriområde Nylanda och CA Fastigheter ska under året uppföra verksamhetslokaler för verkstad och kontor om ca 1 900 kvadrat-meter. Hyresavtalet som påteck­nades under 2025 med en löptid på 18 år börjar gälla i samband med inflyttning som beräknas ske senast i december 2026.

-Arbetet med miljöcertifiering av byggnader inom det be­fintliga fastighetsbeståndet har fortsatt under perioden. Myran 12, som omfattar fyra byggnader, samt fastigheter­na Valhall 1 och Taxeringsre­visorn 1 har certifierats enligt Miljöbyggnad iDrift. Samtliga byggnader har uppnått bety­get Silver.

-För första gången har CA Fastigheter upprättat ett klimatbokslut. I enlighet med förväntningarna åter­finns de största utsläppen inom scope 3. Arbetet fortsätter nu med att ta fram handlingsplaner för att minska de totala utsläppen.

-En hållbarhetsredovisning för 2025, framtagen med inspiration från ESRS, har nu publicerats och finns tillgänglig under Finansiell information på bolagets webbplats, www.cafastig­heter.se. Under perioden har även koncernens årsredo­visning avseende år 2025 publicerats.

För ytterligare information, var god kontakta:

Malin Claesson Stenström, VD

+4673-923 97 59, malin.claesson@cafastigheter.se

Caroline Menninge, CFO

+4670-534 25 86, caroline.menninge@cafastigheter.se