Delårsrapport april-juni 2026

Källa: MFN
Neutral

Sammanfattning

Ogunsen rapporterar en minskad nettoomsättning för andra kvartalet 2026, men ett förbättrat justerat rörelseresultat. För det första halvåret visar bolaget en ökning i både rörelseresultat och resultat per aktie, samt ett starkare kassaflöde från den löpande verksamheten.

Analys

Nettoomsättningen för Q2 minskade med 3,2%, vilket indikerar en viss motvind under kvartalet. Trots detta var det rapporterade rörelseresultatet (EBIT) oförändrat, och justerat EBIT förbättrades tydligt till 4,6 MSEK (3,3). Resultat per aktie för Q2 var stabilt på 0,19 SEK. För det första halvåret 2026 uppvisar bolaget en mer positiv utveckling med en ökning av EBIT till 8,9 MSEK (6,4) och resultat per aktie till 0,63 SEK (0,46). Kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrades också under halvåret till 15,1 MSEK (12,0), vilket stärker den finansiella ställningen.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q2 2026
107,8 MSEK (111,4)
Justerat EBIT Q2 2026
4,6 MSEK (3,3)
Resultat per aktie Q2 2026
0,19 SEK (0,19)
Nettoomsättning H1 2026
222,6 MSEK (228,3)
Resultat per aktie H1 2026
0,63 SEK (0,46)
Kassaflöde löpande verksamhet H1 2026
15,1 MSEK (12,0)

Insikter

  • • Trots en minskning i omsättning visar bolaget en underliggande operativ styrka genom förbättrat justerat rörelseresultat.
  • • Den starka utvecklingen för det första halvåret, särskilt gällande EBIT, resultat per aktie och kassaflöde, indikerar en positiv trend bortom kvartalets omsättningsminskning.
  • • Förmågan att öka lönsamheten och kassaflödet trots en viss omsättningsnedgång är ett tecken på god kostnadskontroll och effektivitet.

Perioden april - juni 2026

  • Nettoomsättningen för kvartalet uppgick till 107,8 MSEK (111,4) vilket motsvarar en minskning om -3,2 % (-6,2)
  • EBIT uppgick till 2,7 MSEK (2,7) vilket ger en rörelsemarginal om 2,5 % (2,4). Rörelseresultatet inkluderar personalkostnader av engångskaraktär om 1,9 MSEK (0,6). Justerat EBIT uppgick till 4,6 MSEK (3,3).
  • Resultatet efter skatt uppgick till 2,1 MSEK (2,0)
  • Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 0,19 SEK (0,19)
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 6,4 MSEK (8,6)

Perioden januari - juni 2026

  • Nettoomsättningen uppgick till 222,6 MSEK (228,3) vilket motsvarar en minskning om -2,5 % (-7,6)
  • EBIT uppgick till 8,9 MSEK (6,4) vilket ger en rörelsemarginal om 4,0% (2,8). Rörelseresultatet inkluderar personalkostnader av engångskaraktär om 2,0 MSEK (2,9). Justerat EBIT uppgick till 10,9 MSEK (9,3).
  • Resultatet efter skatt uppgick till 6,8 MSEK (4,9)
  • Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 0,63 SEK (0,46)
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 15,1 MSEK (12,0)

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Kent Sangler, Verkställande direktörTel. +46 (0) 70 557 73 90E-post kent.sangler@ogunsen.seHemsida: www.ogunsen.se

Om Ogunsen

Ogunsen är moderbolaget i en koncern som ska förse näringslivet med kompetens. Genom olika varumärken inom specifika nischer tillgodoser vi organisationers behov. Med ett modernt arbetssätt och tankar i framkant underlättar vi utvecklingen på arbetsmarknaden. Sedan 1993 har koncernen byggt upp ett brett kontaktnät inom näringslivet där personlig service och kvalitet är utmärkande. Koncernen består av moderbolaget Ogunsen, samt de två dotterbolagen SJR in Sweden och Wes. Vi har kontor i Stockholm, Uppsala, Göteborg, Malmö och Helsingborg. Ogunsen är noterat på Nasdaq First North Growth Market under kortnamnet OGUN och bolagets Certified Advisor är Avanza Bank Corporate Finance, E-mail: ca@avanza.se, Tel: 08-409 421 20.

Denna information är sådan information som Ogunsen är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-08-20 08:30 CEST.

Bifogade filer

Ogunsen Delårsrapport Q2 2026 Final

Fler nyheter från Ogunsen

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan