Delårsrapport 3 - 2026

Källa: Cision
Negativ

Sammanfattning

Bolaget rapporterar en minskning av rörelsens intäkter till 30,2 MSEK för perioden januari-september, jämfört med 31,4 MSEK föregående år. Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 0,8 MSEK (1,3 MSEK) med en marginal på 2,5% (4,2%). Kassaflödet från löpande verksamhet var negativt.

Analys

Rörelsens intäkter minskar jämfört med föregående år, drivet av en kunduppsägning och svagare Professional Services. Trots detta ökar ARR marginellt och bolaget ser en återhämtning i Professional Services framöver. Produktutvecklingen accelererar, särskilt inom AI, vilket förväntas stärka konkurrenskraften. Omstruktureringar har medfört ökade kostnader men förväntas normaliseras. Soliditeten förbättras.

VD-ord

försiktig · PDF

VD lyfter fram ökad produktutvecklingshastighet tack vare AI och omstrukturering. Trots en kunduppsägning och svaga intäkter från Professional Services, ser bolaget en ökad backlog och en viss återhämtning.

Utsikter: Framåt ser vi en viss återhämtning av intäkterna från Professional Services, bland annat till följd av implementation av nya kunder samt workflow-projekt med våra Enterprisekunder. Vi går därför in i Q4 med en större backlog inom Professional Services.

Nyckeltal

Rörelsens intäkter (jan-sep)
30,2 (31,4) MSEK
ARR (okt 2026)
37,1 (36,4) MSEK
EBIT (jan-sep)
0,8 (1,3) MSEK
EBIT-marginal (jan-sep)
2,5 (4,2) %
Kassaflöde löpande verksamhet (jan-sep)
-5,1 (-7,9) MSEK
Soliditet
27 (24) %

Insikter

  • • Fokus på AI-driven produktutveckling för att öka konkurrenskraften.
  • • Omstruktureringar har ökat kostnaderna men förväntas normaliseras.
  • • Stark ökning av produktutvecklingskapaciteten med 50% drivet av AI.
  • • Stärkt stöd för spårbarhet och styrning av AI-genererat innehåll.
Påverkan · Negativ · 5/10
Materiell påverkan
NegativNeutralPositiv
−100+10

Översikt för koncernen

Perioden 1 januari – 30 september

  • Rörelsens intäkter uppgick till: 30,2 (31,4) MSEK
  • Årliga abonnemangsintäkter (ARR) ingångsvärde i oktober 2026: 37,1 (36,4) MSEK
  • Resultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till:  0,9 (1,6) MSEK
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till:  0,8 (1,3) MSEK, med en rörelsemarginal om 2,5 (4,2) %.
  • Resultatet efter skatt uppgick till:  0,6 (1,1) MSEK
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -5,1 (-7,9) MSEK

Perioden 1 juli – 30 september

  • Rörelsens intäkter uppgick till: 10,0 (10,2) MSEK
  • Resultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till:  0,7 (1,8) MSEK
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till:  0,7 (1,8) MSEK, med en rörelsemarginal om 6,9 (17,7) %.
  • Resultatet efter skatt uppgick till:  0,5 (1,4) MSEK
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -1,9 (-4,2) MSEK

Väsentliga händelser under rapportperioden Perioden 1 januari – 30 september Totala återkommande abonnemangsintäkter uppgick till 27,6 MSEK, vilket är en minskning med 0,2% jämfört med föregående år. Abonnemangsintäkternas andel av nettoomsättningen under perioden uppgick till 92%. Rörelsens intäkter minskade med 4% jämfört med föregående år. Bolaget annonserade i början av januari att styrelsen för QBNK Holding har utsett Jörgen Karlsson till ny VD. Han efterträdde Jacob Philipson, som i september 2025 utsågs till interim VD för QBNK. I enlighet med beslut fattade på årsstämman den 16 april har bolaget överlåtit 750 000 stycken teckningsoptioner till bolagets verkställande direktör med ett totalt förvärvsbelopp om 555 TSEK, vilket ger ett pris per option (med en lösenkurs om 10 kronor och löptid till maj 2030) om 0,74 kronor. Perioden 1 juli – 30 september Totala återkommande abonnemangsintäkter uppgick till 9,3 MSEK, vilket är en ökning med 1% jämfört med föregående år. Abonnemangsintäkternas andel av nettoomsättningen under perioden uppgick till 93%. Rörelsens intäkter minskade med 2% jämfört med föregående år.

VD har ordet

”Ökad produktutvecklingshastighet”

Tredje kvartalet 2026 summeras med ett positivt rörelseresultat om 0,7 (1,8) MSEK. För perioden januari–september uppgår rörelseresultatet till 0,8 (1,3) MSEK. Rörelsens intäkter för kvartalet uppgick till 10,0 (10,2) MSEK. Vår ARR (Annual Recurring Revenue) ökade under kvartalet från 37,0 till 37,1 MSEK

Under kvartalet har en kunduppsägning löpt ut, vilket påverkar tillväxten negativt. Samtidigt har vi vunnit nya kunder. Intäkterna från Professional Services har fortsatt varit svaga under kvartalet, delvis till följd av affärer som stängts sent samt ett minskat behov av kundanpassningar i nya portaler i samband med lanseringen av QPortal. Framåt ser vi en viss återhämtning av intäkterna från Professional Services, bland annat till följd av implementation av nya kunder samt workflow-projekt med våra Enterprisekunder. Vi går därför in i Q4 med en större backlog inom Professional Services.

Inom vårt A-segment uppgår tillväxten till 4 procent jämfört med samma period föregående år, vilket ligger i linje med vårt fokus på Enterprisekunder. Produktutvecklingen har tagit fart under tredje kvartalet, med en ökad utvecklingstakt på 65 procent jämfört med motsvarande period föregående år, främst genom AI-drivna arbetssätt där AI-agenter utför delar av utvecklings- och DevOps-arbetet. Omstruktureringen av produktutvecklingsorganisationen under Q2 och Q3 ökar utvecklingskapaciteten med 50 procent och medför något högre externa kostnader. Kvartalet har belastats av omstruktureringskostnader, men från oktober har vi en mer normaliserad kostnadsnivå. Under året har vi lanserat QPortal och vår varumärkesportal, som gör godkänt innehåll och varumärkesriktlinjer mer tillgängliga för kunder och deras partners. Parallellt har vi utvecklat och lanserat de första versionerna av AI-stödd taggning och sökning med naturligt språk för att förenkla kundernas innehållsarbete.

Vi stärker också stödet för spårbarhet och styrning av AI-genererat innehåll. I dag bevaras befintlig C2PA-information i originalfilerna, och stöd för att även dokumentera bearbetningar i QBank enligt samma standard är prioriterat på vår roadmap. Genom metadatastyrd vattenmärkning kan AI-genererat innehåll också märkas tydligt. Satsningarna ska hjälpa kunderna att möta ökade krav på transparens, bland annat kopplade till EU:s AI-förordning (AI Act), och kombinera effektivare arbetssätt med bibehållen kontroll över innehållet.

I takt med att AI används alltmer för att skapa och hantera bilder och text får DAM-system en viktigare roll som ”system of record”, en gemensam och tillförlitlig källa för organisationens innehåll. Vår ökade utvecklingskapacitet gör det möjligt att både stärka produktens konkurrenskraft och, tillsammans med befintliga Enterprisekunder, utveckla funktionalitet för specifika behov inom utvalda branscher.

Intresset från både befintliga och potentiella kunder märks också inför QBank DAM Day 2026, som äger rum den 15 oktober i Stockholm och väntas samla över 120 deltagare.

Stockholm den 13 oktober 2026

Jörgen Karlsson Verkställande Direktör

Finansiell utveckling

Intäkter och kostnader

Koncernens abonnemangsintäkter under perioden 1 januari – 30 september 2026 uppgår till 27,6 (27,7) MSEK och de projektrelaterade intäkterna uppgår för samma period till 2,4 (3,5) MSEK. Övriga intäkter uppgår till 0,2 (0,2) MSEK.

All produktutveckling kostnadsförs löpande.

Rörelseresultat

Rörelseresultatet (EBIT) för perioden upp-går till 0,8 (1,3) MSEK.

Finansiell ställning och likviditet

Koncernens likvida medel uppgick den 30 september 2026 till 12 186 (13 665) TSEK. Koncernens egna kapital uppgick till 6 543 (6 260) TSEK. Soliditeten uppgick till 27 (24)%. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under perioden till  -5 124 (-7 863) TSEK

Investeringar

Koncernen har under perioden 1 januari – 30 september 2026 inte investerat i anläggningstillgångar.

Aktier

Teckningsoptioner

Utgivna teckningsoptioner uppgår till motsvarande 750 000 aktier med lösenkurs 10 kronor (maj 2030). Antal aktier efter full utspädning uppgår till 10 501 200 stycken.

Utestående antal aktier

Ingående antal 2026-01-01   9 751 200

Utgående antal 2026-09-30  9 751 200

De 10 största ägarna

Uppgifterna nedan är hämtade från bolagets aktiebok per den 30 september 2026.

Ägare Antal aktier  
Fredrik Grevelius   1 2 267 468 st.
Ekstrand Corporate Advisors AB 1 563 974 st.
Ola Knutsson 1 097 866 st.
Försäkringsbolaget Avanza Pension 2 1 040 591 st.
Patrik Brummer 459 260 st.
Jörgen Karlsson 3 380 333 st.
Gembox AB (Kjell Duveblad)  347 347 st.
Bank Julius Baer & Co Ltd 262 407 st.
Melphi Group AB (Jacob Philipson)          257 444 st.
Material AB Caspa           200 641 st.

1 Varav 2 264 468 st. aktier via försäkringslösningar i Avanza Pension. 2 Exklusive 2 264 468 st. aktier enligt not 1 ovan. 3 Via försäkringslösningar i Nordnet Pensionsförsäkringar AB

Fler nyheter från QBNK Holding AB (publ)

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan
QBNK Holding AB (publ): Delårsrapport 3 - 2026 - pressmeddelande och analys | Tickr