Delårsrapport 1 januari - 30 juni 2026

Källa: MFN
Neutral

Sammanfattning

Precomp Solutions AB rapporterar en minskning av nettoomsättningen för första halvåret 2026 till 94,7 Mkr jämfört med 98,5 Mkr föregående år. Rörelseresultatet (EBIT) förbättrades dock till 2,3 Mkr (2,0 Mkr). Kassaflödet från den löpande verksamheten stärktes till 7,3 Mkr (4,9 Mkr).

Analys

Bolaget redovisar en svagare omsättning för både helåret och andra kvartalet, delvis påverkad av låga volymer inom lätt fordonsindustri och produktionsstörningar. Trots detta har rörelseresultatet (EBIT) förbättrats, vilket indikerar framgång med rationaliseringar och effektiviseringsarbete. Kassaflödet från den löpande verksamheten visar en positiv utveckling. Likvidationen av det bulgariska dotterbolaget har slutförts, vilket innebär att framtida rapportering avser moderbolaget. Bolaget ser positivt på en potentiell återhämtning under hösten och fortsätter sitt arbete med att bredda kundbasen.

Nyckeltal

Nettoomsättning (jan-jun)
94,7 (98,5) Mkr
EBITDA (jan-jun)
3,7 (3,8) Mkr
EBIT (jan-jun)
2,3 (2,0) Mkr
Kassaflöde löpande verksamhet (jan-jun)
7,3 (4,9) Mkr
Soliditet
25% (29%)
Nettoomsättning (apr-jun)
48,9 (52,1) Mkr

Insikter

  • • Likvidationen av dotterbolag innebär en förändring i rapporteringsstrukturen.
  • • Produktionsstörningar och låga volymer inom lätt fordonsindustri påverkar negativt.
  • • Bolaget ser möjligheter i att bredda kundbasen utanför fordonsindustrin.
  • • Full serieproduktion av nya verktyg planeras starta 2027.

Vad har förändrats sedan förra rapporten?

Delårsrapport 1 januari - 31 mars 2026

  • • Soliditet ändrades med +1.0 (+4.2%).

Perioden januari - juni 2026 i sammandrag-Nettoomsättning uppgick till 94,7 Mkr (98,5)-Resultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 3,7 Mkr (3,8)-Rörelseresultat (EBIT) uppgick till 2,3 Mkr (2,0)-Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 7,3 Mkr (4,9)-Soliditeten i bolaget uppgår till 25% (29%)-Fortsatt fokus på rationaliseringar och förbättringsarbete

Perioden april - juni 2026 i sammandrag-Nettoomsättning uppgick till 48,9 Mkr (52,1)-Resultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 1,7 Mkr (3,1)-Rörelseresultat (EBIT) uppgick till 1,2 Mkr (2,2)

Kommentar från VD och koncernchef Jonas Andersson

Periodens resultatNettoomsättningen för årets andra kvartal uppgick till 48,9 Mkr (52,1). Resultat före avskrivningar (EBITDA) blev 1,7 Mkr (3,1) för perioden och rörelseresultatet (EBIT) landade på 1,2 Mkr (2,2).

Kassaflödet från den löpande verksamheten är bra trots att det varit en utmanande period. Under kvartalet har vi påverkats av fortsatt låga volymer inom den lätta fordonsindustrin samtidigt som ett större maskinhaveri medfört produktionsstörningar.

Den tunga fordonsindustrin har utvecklats mer positivt och efterfrågan inom segmentet har successivt stärkts under året. För den lätta fordonsindustrin ser vi fortsatt lägre volymer än önskat, men flera kunder signalerar en återhämtning under hösten vilket vi ser positivt på.

Under kvartalet har likvidationen av vårt Bulgariska dotterbolag slutförts. Detta har medfört en redovisningsmässig engångseffekt under finansiella poster i resultaträkningen. Efter likvidationen har bolaget inget innehav i dotterbolag. Från och med detta kvartal upprättas ingen koncernredovisning, utan den finansiella rapporteringen avser enbart moderbolaget. Jämförelsetalen för tidigare perioder avser koncernen medan innevarande period, efter likvidationen av dotterbolaget, avser moderbolaget om inget annat anges.

De verktyg som tillverkades under 2025 har fortsatt att köras i provserier med goda resultat. Full serieproduktion planeras att starta under 2027, vilket förväntas bidra positivt till framtida volymer och intjäning.

Trots kvartalets utmaningar fortsätter arbetet med att stärka verksamheten långsiktigt. Våra LEAN-initiativ och effektiviseringsprojekt fortgår enligt plan och vi ser fortsatt positiva effekter av de strukturella förbättringar som genomförts under de senaste åren. Förväntningar för 2026Vi bedömer att marknadsläget är stabilt under årets andra hälft.

Vi fortsätter våra satsningar inom LEAN, automation och förebyggande underhåll för att ytterligare stärka produktivitet, kvalitet och leveransförmåga. Parallellt fortsätter vårt marknadsarbete med fokus på att bredda kundbasen och öka andelen affärer utanför fordonsindustrin. Vi ser fortsatt stora möjligheter att skapa värde för nya kundsegment genom vår spetskompetens inom finklippning och precisionskomponenter.

Väsentliga händelser efter rapportperiodens utgångInget att rapportera

För ytterligare information kontakta:Jonas AnderssonVDTelefon: 072 076 37 67Email: jonas.andersson@precomp.com

Om ossPrecomp Solutions AB är noterat på NASDAQ First North Growth Market och handlas med kortnamnet PCOM B. Bolagets Certified Adviser är Svensk Kapitalmarknadsgranskning AB.

Denna information är sådan information som Precomp Solutions är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-08-13 08:00 CEST.

Bifogade filerDelårsrapport Januari Juni 2026

Fler nyheter från Precomp Solutions

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan
Precomp Solutions: Delårsrapport 1 januari - 30 juni 2026 - pressmeddelande och analys | Tickr