Codemill: Delårsrapport januari-mars 2026

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

Codemill rapporterar en framgångsrik strategisk omställning med 20% ARR-tillväxt till 52,1 MSEK, trots en planerad minskning av nettoomsättningen med 17%. Rörelseresultatet och kassaflödet från löpande verksamhet förbättrades.

Analys

Bolaget fortsätter sin strategiska omställning mot en mer skalbar produktverksamhet, vilket resulterar i en stark tillväxt av återkommande intäkter (ARR) med 20%. Den minskade nettoomsättningen är en direkt följd av att bolaget aktivt prioriterar bort volymuppdrag utanför kärnverksamheten för att bygga en affärsmodell med högre intäktskvalitet. Trots omsättningsminskningen förbättrades rörelseresultatet och kassaflödet från löpande verksamhet visade en stark utveckling. Nya flerårsavtal, som tillför betydande ARR, bekräftar framgången i omställningen och stärker framtida intäktspotential.
Se relaterad nyhet

Nyckeltal

Nettoomsättning
15 818 KSEK (19 072)
Återkommande intäkter (ARR)
52 148 KSEK (43 522)
Rörelseresultat (EBIT)
1 478 KSEK (1 412)
EBITDA-marginal
27% (27%)
Kassaflöde från löpande verksamheten
7 021 KSEK (4 630)
Resultat per aktie
0,11 SEK (0,11)

Insikter

  • • Strategisk omställning mot produktverksamhet driver ARR-tillväxt och förbättrar intäktskvaliteten.
  • • Nya avtal och partnerskap stärker produktportföljen och framtida intäktspotential.
  • • Förbättrat kassaflöde indikerar operativ effektivitet och finansiell styrka.

Nedan presenteras en sammanfattning av rapporten. Delårsrapporten finns tillgänglig på hemsidan https://www.codemill.se/ir/financial och som bifogad fil. (Siffror inom parentes avser samma period föregående år).

Nedan presenteras en sammanfattning av rapporten. Delårsrapporten finns tillgänglig på hemsidan https://www.codemill.se/ir/financial och som bifogad fil. (Siffror inom parentes avser samma period föregående år).

I samband med att denna Bokslutskommuniké släpps publicerar Codemill på hemsidan en inspelad presentation av Q1 resultatet av bolagets CEO Maria Hellström och CFO Karin Bergner.https://www.codemill.se/ir/financial

Strategisk omställning lyfter ARR med 20%Januari-Mars 2026

  • Nettoomsättningen för perioden uppgick till 15 818 KSEK (19 072) vilket motsvarar en minskning med -17% (-16). Vid fasta växelkurser var tillväxten -8% (-18)
  • Årstakten från återkommande intäkter (ARR) uppgick till 52 148 KSEK (43 522) vilket motsvarar en tillväxt om 20% (14).
  • Koncernens rörelseresultat (EBIT) för perioden uppgick till 1 478 KSEK (1 412).
  • EBITDA för perioden uppgick till 4 243 KSEK (5 139) med en marginal om 27% (27).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten för perioden uppgick till 7 021 KSEK (4 630).
  • Likvida medel uppgick till 31 916 KSEK (34 109).
  • Resultat per aktie uppgick till 0,11 SEK (0,11).

Väsentliga händelser under perioden Januari-Mars 2026

  • Codemill har tecknat ett flerårsavtal på Accurate.Video Validate med en ledande Tier 1-studio genom sitt Dolby-partnerskap. Avtalet tillför cirka 2,7 MSEK i årliga återkommande intäkter (ARR).
  • Codemill beslutade att införa ett långsiktigt incitamentsprogram 2026/2029 vid en extra bolagsstämma den 12 mars 2026.
  • Bolaget har tecknat ett treårigt avtal med ett brittiskt telecom-företag, vilket tillför ARR cirka 1,9 MSEK.

Väsentliga händelser efter periodens slut

  • Codemill har ingått partnerskap med HiScale för en molnbaserad lösning av tidsbaserade markeringar i växande filer, Codemills Live-till-VOD-lösningar för sport och liveevent. Samarbetet stärker bolagets erbjudande och möjliggör snabbare distribution av innehåll.

VD Maria Hellström kommenterarStrategisk omställning lyfter ARR med 20%Det är mycket glädjande att se att våra återkommande intäkter (ARR) ökar med 20% mot föregående år, en kraftig tillväxt som bekräftar att vi framgångsrikt ställer om mot en mer skalbar produktverksamhet. Ökningen förklaras av såväl framgångsrik nyförsäljning som ökad efterfrågan på våra sessionsbaserade tjänster.

Under kvartalet hölls en extra bolagsstämma för att besluta om ett optionsprogram. Jag kan med glädje meddela att optionsprogrammet är fulltecknat, vilket visar på ett starkt internt engagemang och en stark framtidstro

OmsättningVid kvartalets utgång uppgick vår ARR till 52,1 MSEK. Ökningen drivs av att vi under det senaste året vunnit flera nya produktaffärer av varierande storlek, vilka redan är i produktion och bidrar till intäkterna.Nettoomsättningen minskade med 17% jämfört med Q1 2025. Rensat för valutapåverkan var minskningen 8%. Utvecklingen är en direkt följd av vårt strategiska skifte där vi aktivt prioriterar bort volymuppdrag utanför kärnverksamheten. Genom denna renodling bygger vi en mer skalbar affärsmodell med högre intäktskvalitet och ett tydligare fokus på vår produktportfölj.

Resultat och finansiell ställningResultatet för första kvartalet landade på 1,5 MSEK. Historiskt har vi haft högre avskrivningskostnader än aktiveringar. Nu har vi dock nått ett läge där dessa ligger mer i nivå med varandra, vilket gör att kvartalets resultat på ett tydligare sätt speglar vår underliggande lönsamhet. Även kassaflödet har haft en bra start på året och landar på 3,2 MSEK, en effekt av många förnyelser i början av året.

Verksamhetsutveckling och produktlanseringarI skrivande stund har vi precis kommit hem från NAB-mässan i Las Vegas. Även om mässan infaller under det andra kvartalet, ger den oss en fantastisk start på våren med många nya kunddialoger och en bekräftelse på att våra senaste produktlanseringar ligger helt rätt i tiden.

Flera kunder uppskattade Live2VOD, vår satsning på att kunna göra tidsbaserade markeringar i växande filer. Tidigare i år berättade vi om samarbetet med Hiscale, en etablerad leverantör inom live- och sportsegmentet. Vår gemensamma integration visades i bådas montrar och fick ett mycket positivt mottagande.

Mest uppmärksamhet på mässan fick QC Assistant (Quality Control), som baserat på kundens egna regler och upplärda modeller samt våra metoder föreslår om en fil ska godkännas i kvalitetssäkringen eller ej. Flera kunder utrryckte att lösningen har potential att väsentligt effektivisera kvalitetssäkringen. Den senaste versionen av Cantemo, med ett förbättrat användargränssnitt som vi bedömer ökar effektiviteten i användarnas vardag, fick också lovord.

FramtidsutsikterEfter NAB har vi fått bra valideringar från kunder på vårt nästa steg inom vår stora AI-satsning. Det vi har sett så här långt är att vi ligger före våra kunder och att de kan se värdet av våra satsningar och uttrycker nyfikenhet för att integrera det i sina verksamheter. Att kunderna förstår att vi kommer att finnas där för att arbeta med dem på lång sikt känns viktigt i en bransch som utvecklas snabbt.

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Maria Hellström, CEO Codemill ABTelefon: +46 70 910 24 31E-post: ir@codemill.se

Om Codemill

Codemill är ett svenskt teknikbolag som erbjuder mjukvarutveckling och tekniska tjänster för video- och mediebolag. Codemills produkter Accurate Player SDK, Accurate.Video och Cantemo ger världens största broadcast, VOD/OOT, Content Supply Chain-plattformar verktyg för att förenkla mediaproduktionen och göra den sökbar. Codemills kunder är flera av de stora Hollywoodaktörerna däribland Paramount Global, TV-bolag såsom BBC, ITV och ProSieben.Sat1, VOD/OTT-plattformar såsom Joyn, samt publicister och varumärken som The Guardian.

Bolaget är noterat på Nasdaq First North Growth Market. Bolagets Certified Adviser är Tapper Partners AB

Denna information är sådan information som Codemill AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-04-29 08:00 CEST.

Bifogade filer

Delårsrapport Januari Mars 2026

Fler nyheter från Codemill AB

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan
Codemill AB: Codemill: Delårsrapport januari-mars 2026 - pressmeddelande och analys | Tickr