Juli - september 2026
- Hyresintäkter uppgick till 46,6 MEUR (42,0)
- Driftnettot uppgick till 44,2 MEUR (40,2).
- Förvaltningsresultatet uppgick till 22,4 MEUR (21,8), motsvarande 0,27 EUR (0,27) per aktie.
- Värdeförändringar på fastigheter uppgick till -12,1 MEUR (-2,7).
- Värdeförändringar på finansiella instrument uppgick till 21,1 MEUR (3,4).
- Resultatet uppgick till 28,5 MEUR (19,4), motsvarande 0,35 EUR (0,23) per aktie.
Januari - september 2026
- Hyresintäkter uppgick till 138,0 MEUR (122,4)
- Driftnettot uppgick till 131,8 MEUR (115,9).
- Förvaltningsresultatet uppgick till 66,0 MEUR (79,3), motsvarande 0,80 EUR per aktie (1,02). Förvaltningsresultat exklusive jämförelsestörande poster och valutakurseffekter uppgick till 65,4 MEUR (60,1), motsvarande 0,80 EUR (0,78) per aktie. Jämförelseperioden inkluderar en jämförelsestörande intäkt om 20,5 MEUR hänförlig till förvärvet av Forum Estates i Belgien.
- Värdeförändringar på fastigheter uppgick till -13,8 MEUR (-4,0).
- Värdeförändringar på finansiella instrument uppgick till 27,5 MEUR (-4,6).
- Resultatet uppgick till 67,8 MEUR (64,1), motsvarande 0,82 EUR (0,81) per aktie.
- EPRA NRV uppgick till 1 058,3 MEUR (1 056,1), motsvarande 12,89 EUR per aktie (12,87).
"Vi ser fortsatt en stabil löpande verksamhet med stigande driftnetto och positivt är att vi genomfört fyra förvärv som stärker portföljen."
- Stina Lindh Hök, VD
| Nyckeltal1MEUR, om inget annat anges | Q32026 | Q32025 | Jan-sep2026 | Jan-sep 2025 |
| Hyresintäkter | 46,6 | 42,0 | 138,0 | 122,4 |
| Driftnetto | 44,2 | 40,2 | 131,8 | 115,9 |
| Förvaltningsresultat | 22,4 | 21,8 | 66,0 | 79,3 |
| Förvaltningsresultat exklusive jämförelsestörande poster och valutakurseffekter per aktie, EUR | 0,27 | 0,27 | 0,80 | 0,78 |
| Värdeförändringar på fastigheter | -12,1 | -2,7 | -13,8 | -4,0 |
| Periodens resultat | 28,5 | 19,4 | 67,8 | 64,1 |
| Fastighetsvärde på balansdagen | 2 755,0 | 2 491,8 | 2 755,0 | 2 491,8 |
| Fastighetsvärde gröna tillgångar på balansdagen | 1 171.9 | 1 094.7 | 1 171.9 | 1 094.7 |
| Driftnetto, aktuell intjäningsförmåga, den 1 oktober | 176,4 | 165,0 | 176,4 | 165,0 |
| Nettobelåningsgrad på balansdagen, % | 59,0 | 56,1 | 59,0 | 56,1 |
| Skuldkvot (nettoskuld/EBITDA) på balansdagen, ggr | 10,5 | 10,7 | 10,5 | 10,7 |
| Framåtriktad skuldkvot (nettoskuld/EBITDA) på balansdagen, ggr | 10,1 | 9,7 | 10,1 | 9,7 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 2,4 | 2,4 | 2,4 | 2,4 |
| EPRA NRV per aktie på balansdagen, EUR | 12,89 | 12,87 | 12,89 | 12,87 |
| Antal utestående aktier på balansdagen | 82 086 045 | 82 086 045 | 82 086 045 | 82 086 045 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier | 82 086 045 | 82 086 045 | 82 086 045 | 77 380 305 |
1 För redogörelse av alternativa nyckeltal och definitioner se fullständiga rapporten.2 I förvaltningsresultatet jan-sep 2025 ingår en intäkt om 20,5 MEUR i form av negativ goodwill i samband med förvärvet av Forum Estates i Belgien.
För ytterligare information, vänligen kontakta
Stina Lindh Hök, VD
Stina.lindhhok@cibusrealestate.com +46 (0)8 12 439 100
Ann-Sofie Lindroth, CFO
Ann-sofie.lindroth@cibusrealestate.com+46 (0)8 12 439 100
Länk till rapportarkivet:
Finansiella rapporter
Länk för att följa presentationen på webben:Presentation av Q3 2026
Informationen i detta pressmeddelande är sådan information som Cibus Real Estate AB (publ) är skyldig att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, enligt ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 4 november 2026 klockan 07:30 CET.
Om Cibus Real Estate
Cibus är ett fastighetsbolag noterat på Nasdaq Stockholm Mid Cap. Företagets affärsidé är att förvärva, utveckla och förvalta fastigheter i Europa med dagligvaruhandelskedjor som ankarhyresgäster. Företaget äger för närvarande cirka 700 fastigheter i Europa. De största hyresgästerna är Kesko, Tokmanni, Coop, Rema 1000, S-gruppen, Lidl och Jumbo.
Bifogade filer
Cibus-Interim-report-Jan-sep-PR_SWE.pdf Cibus-Interim-report-Jan-sep-2026_SWE.pdf