Candles Scandinavia AB lämnar delårsrapport för perioden januari-juni 2026

Källa: MFN
Negativ

Sammanfattning

Candles Scandinavia AB rapporterar en kraftig intäktsökning under första halvåret 2026, driven av förvärvet av HashtagYou. Samtidigt ökade förlusterna markant på grund av integrationskostnader och produktionsflytt. Bolaget förväntar sig att resultatförbättringar syns successivt från Q3 och framför allt under Q4.

Analys

Intäkterna ökade med 61% till 138,5 MSEK under första halvåret, drivet av förvärvet av HashtagYou. EBITDA sjönk dock till -17,9 MSEK från +1,4 MSEK föregående år, påverkat av integrationskostnader, lageromställning och produktionsflytt. Bolaget har nu flyttat all produktion till egen fabrik, vilket förväntas ge bättre marginaler framöver. Resultatgenomslaget väntas främst under fjärde kvartalet.

Nyckeltal

Intäkter H1 2026
138,5 (86,0) MSEK
EBITDA H1 2026
-17,9 (1,4) MSEK
EBITDA Q2 2026
-15,6 (0,5) MSEK
Resultat per aktie H1 2026
-3,43 (-0,88) kr

Insikter

  • • Förvärvet av HashtagYou har kraftigt ökat omsättningen men också belastat resultatet kortsiktigt.
  • • Bolaget har slutfört en strategiskt viktig produktionsflytt som förväntas förbättra marginalerna framöver.
  • • Resultatförbättringar väntas först under andra halvåret, med en tydlig effekt under fjärde kvartalet.
  • • Huvudägaren Viktor Garmiani har stärkt sitt ägande och kontrollerar nu 36,6% av kapitalet och 66,7% av rösterna.

“Under det andra kvartalet ökade koncernens intäkter till 54,6 MSEK (40,9). För årets första sex månader uppgick intäkterna till 138,5 MSEK (86,0), vilket speglar koncernens nya storlek efter förvärvet av HashtagYou. EBITDA uppgick till –15,6 MSEK (0,5) under kvartalet och –17,9 MSEK (1,4) under första halvåret. Resultatet har påverkats av den säsongsmässigt lägre försäljningen samt kostnader kopplade till integrationen, lageromställningen och produktionsflytten. All produktion av HashtagYous produkter som tidigare låg hos externa leverantörer har nu framgångsrikt flyttats till vår fabrik i Örebro. Detta är en central del av förvärvslogiken och skapar förutsättningar för väsentligt förbättrade produktmarginaler. Lanseringen skedde några veckor senare än planerat, vilket samtidigt gjorde det möjligt att sälja ned en större del av det äldre, externt producerade lagret. Under juni genomförde vi även kontrollerade tester av vår prissättningsstrategi inför högsäsongen. Effekterna av den egna produktionen väntas börja synas successivt under Q3, men det huvudsakliga resultatgenomslaget väntas under Q4. Då kombineras årets starkaste försäljningsperiod med högre volymer i egen produktion och väsentligt bättre marginaler. Vi är fortsatt trygga i att 2026 har förutsättningar att avslutas mycket starkt och ge ett mycket gott resultat för helåret.” Viktor Garmiani, VD, Candles Scandinavia AB (publ.)

“Under det andra kvartalet ökade koncernens intäkter till 54,6 MSEK (40,9). För årets första sex månader uppgick intäkterna till 138,5 MSEK (86,0), vilket speglar koncernens nya storlek efter förvärvet av HashtagYou. EBITDA uppgick till –15,6 MSEK (0,5) under kvartalet och –17,9 MSEK (1,4) under första halvåret. Resultatet har påverkats av den säsongsmässigt lägre försäljningen samt kostnader kopplade till integrationen, lageromställningen och produktionsflytten. All produktion av HashtagYous produkter som tidigare låg hos externa leverantörer har nu framgångsrikt flyttats till vår fabrik i Örebro. Detta är en central del av förvärvslogiken och skapar förutsättningar för väsentligt förbättrade produktmarginaler. Lanseringen skedde några veckor senare än planerat, vilket samtidigt gjorde det möjligt att sälja ned en större del av det äldre, externt producerade lagret. Under juni genomförde vi även kontrollerade tester av vår prissättningsstrategi inför högsäsongen. Effekterna av den egna produktionen väntas börja synas successivt under Q3, men det huvudsakliga resultatgenomslaget väntas under Q4. Då kombineras årets starkaste försäljningsperiod med högre volymer i egen produktion och väsentligt bättre marginaler. Vi är fortsatt trygga i att 2026 har förutsättningar att avslutas mycket starkt och ge ett mycket gott resultat för helåret.” Viktor Garmiani, VD, Candles Scandinavia AB (publ.)

Finansiell utveckling (Q2)2026-04-01 - 2026-06-30•Intäkterna uppgick till 54 550 (40 889) tkr•Resultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till -15 598 (536) tkr•Resultat efter avskrivningar (EBIT) uppgick till -22 343 (-1 375) tkr•Resultatet före skatt uppgick till -26 457 (-5 694) tkr•Resultatet efter skatt uppgick till -24 564 (-4 732) tkr•Resultat per aktie före utspädning uppgår till -2,47 (-0,55) kr.

Finansiell utveckling (H1)2026-01-01 - 2026-06-30•Intäkterna uppgick till 138 530 (85 990) tkr•Resultat före avskrivningar (EBITDA) uppgick till -17 933 (1 388) tkr•Resultat efter avskrivningar (EBIT) uppgick till -31 204 (-1 704) tkr•Resultatet före skatt uppgick till -40 347 (-9 239) tkr•Resultatet efter skatt uppgick till -34 096 (-7 637) tkr•Resultat per aktie före utspädning uppgår till -3,43 (-0,88) kr.

Nyckeltal Koncern SEK3 månader april - juni 20263 månader april - juni 20256 månader jan - juni 20266 månader jan - juni 2025Räkenskapsår maj/dec 2025Totala intäkter (tkr)54 55040 889138 53085 990314 213Nettoomsättning (tkr)53 91639 938136 07881 530306 801EBITDA (tkr)-15 598536-17 9331 38812 289EBITDA-marginal-29%1%-13%2%4%EBIT (tkr)-22 343-1 375-31 204-1 704-236EBIT-marginal-41%-3%-23%-2%0%Soliditet35%41%35%41%43%Kassalikviditet34%73%34%73%67%Avkastning på totalt kapital-6%-1%-9%-1%1%Avkastning på eget kapital-22%-8%-33%-13%-9%

Data per aktie Resultat (kr)-2,47-0,55-3,43-0,88-1,34Eget kapital (kr)12,348,3112,348,3115,82Antal aktier vid periodens slut (milj)9,938,659,938,659,93

VD kommenterar koncernens första halvår

Första halvåret 2026, en avgörande milstolpe är nådd!

Under det andra kvartalet uppgick koncernens intäkter till 54,6 MSEK, jämfört med 40,9 MSEK föregående år, och nettoomsättningen till 53,9 MSEK, jämfört med 39,9 MSEK. För årets första sex månader uppgick intäkterna till 138,5 MSEK,jämfört med 86,0 MSEK, och nettoomsättningen till 136,1 MSEK, jämfört med 81,5 MSEK. Utvecklingen speglar den nya storlekoch position koncernen har efter förvärvet av HashtagYou.

EBITDA uppgick under det andra kvartalet till negativt 15,6 MSEK, jämfört med positivt 0,5 MSEK föregående år, och resultatet efter skatt uppgick till negativt 24,6 MSEK, jämfört med negativt 4,7 MSEK. För första halvåret uppgick EBITDA till negativt 17,9 MSEK, jämfört med positivt 1,4 MSEK, och resultatet efter skatt uppgick till negativt 34,1 MSEK, jämfört med negativt 7,6 MSEK.

Utfallet ligger i nivå med vår interna plan och ska ses mot bakgrund av att kvartalet omfattade den mest intensiva ochkostnadskrävande delen av integrationen. Resultatet är inte på den nivå vi långsiktigt förväntar oss av koncernen, men detspeglar en period då vi genomfört den omställning som krävs för att realisera den fulla potentialen i förvärvet.

Fortsatta uppstartskostnader under det andra kvartaletSom vi beskrev i rapporten för det första kvartalet har resultatet påverkats av uppstartskostnader kopplade till flyttenav HashtagYous produktion till vår fabrik i Örebro. Under det andra kvartalet intensifierades arbetet när produktionenetablerades och skalades upp i egen regi.EBITDA belastades därför av ytterligare tillfälliga uppstartskostnader och omställningskostnader. Samtidigt innebar den säsongsmässigt lägre försäljningen att dessa kostnader fördelades över mindre volymer.Inför lanseringen och den kommande högsäsongen har vi även byggt upp lager i vår egen produktionsenhet. Den högre lagernivån innebär främst en ökad kapitalbindning. I samband med uppbyggnaden av produktionen har det samtidigt uppstått ytterligare kostnader för uppstart, hantering och omställning, vilka har belastat kvartalets EBITDA.Dessa faktorer är centrala förklaringar till det negativa EBITDA resultatet under det andra kvartalet och därmed även resultatet för första halvåret. Den viktiga skillnaden jämfört med det första kvartalet är att produktionsflytten nu är genomförd och att vi därmed lämnar den mest resurskrävande delen av omställningen bakom oss.

Produktionen framgångsrikt flyttad till ÖrebroAll produktion av HashtagYous produkter som tidigare låg hos externa leverantörer har nu flyttats till vår egen fabrik i Örebro.Övergången har genomförts framgångsrikt och produktionen sker nu i egen regi.Detta är en central del av den industriella logiken bakom förvärvet. Genom att kombinera HashtagYous starka varumärken, digitala försäljningsplattform och kundrelationer med Candles Scandinavias storskaliga produktion tar vi kontrollöver en betydligt större del av värdekedjan.När produkterna tillverkas i vår egen fabrik förbättras produktmarginalerna väsentligt, samtidigt som volymerna bidrar till ett bättre utnyttjande av den kapacitet och kostnadsbas vi redan har byggt upp. Vi får dessutom bättre kontroll över produktutveckling, kvalitet, leveranstider och lager.Det skapar förutsättningar för den betydande lönsamhetsökning som varit en bärande del av vår plan sedan förvärvet genomfördes. Vi har nu genomfört den viktigaste operativa förändringen bakom förvärvslogiken och går in i nästa fas, där effekterna successivt ska börja synas i marginaler, resultat och kassaflöde.

En något senare lansering gav en bättre lageromställningLanseringen av den uppdaterade, svenskproducerade versionen av produkterna skedde några veckor senare äninitialt planerat. Även om vi hade föredragit att lansera enligt den ursprungliga tidsplanen innebar förskjutningen samtidigtatt vi kunde sälja ned en större del av det äldre lagret som köpts in från tidigare externa leverantörer.Det gav oss en renare övergång till det nya sortimentet och minskade mängden äldre lager som behöver hanteras efterlanseringen. HashtagYous lager av externt producerade produkter har minskat betydligt under första halvåret,samtidigt som lager successivt har byggts upp i vår svenska produktionsenhet inför lanseringen och den kommandehögsäsongen.Koncernens högre lagernivå jämfört med föregående år ska även ses mot bakgrund av att HashtagYou inte ingicki koncernen under jämförelseperioden. Därutöver har vi medvetet byggt lager i egen produktion för att säkerställa engod tillgänglighet när efterfrågan ökar under årets viktigaste försäljningsperiod.

Kontrollerade pristester under juniJuni är normalt årets näst svagaste försäljningsmånad efter juli. Efterfrågan på doftljus är säsongsmässigt låg under sommaren,vilket gjorde juni till en lämplig period för att genomföra kontrollerade tester av olika delar av vår prissättningsstrategi.Genom att genomföra testerna under en period med lägre försäljningsvolymer kunde vi begränsa den kommersiella risken och samtidigt bygga ett bättre beslutsunderlag inför högsäsongen. Lärdomarna från testerna används nu i det fortsatta arbetet med att optimera prissättning, erbjudanden och lönsamhet under årets försäljningsmässigt viktigaste månader.

Resultatgenomslaget väntas framför allt under det fjärde kvartaletFörsäljningen av doftljus har en tydlig säsongsvariation. Juli är normalt årets svagaste försäljningsmånad och även augusti präglas av lägre efterfrågan. Det innebär att det tredje kvartalet innehåller två utpräglade sommarmånader och endast en månad, september, då försäljningen normalt börjar ta tydlig fart.Under det tredje kvartalet väntas effekterna av den egna produktionen därför synas successivt och fortfarande i begränsad omfattning. Det huvudsakliga resultatgenomslaget väntas framför allt under det fjärde kvartalet.Oktober till december är årets viktigaste försäljningsperiod. Då kombineras betydligt högre volymer med att en väsentligt större andel av HashtagYous försäljning består av produkter som tillverkas i vår egen fabrik och därmed har betydligt bättre marginaler.Det är i denna kombination, högsäsongens volymer, förbättrade produktmarginaler och en redan etablerad kostnadsbas, som den operativa hävstången i koncernen blir som tydligast.

Fokus framåtVårt fokus är nu att skala upp försäljningen av de svenskproducerade produkterna, fortsätta utveckla HashtagYous digitala affär och omvandla den lageruppbyggnad som genomförts inför högsäsongen till försäljning och kassaflöde.Vi har genomfört den mest krävande delen av integrationen och nått en av de viktigaste milstolparna bakom förvärvet. Produktionen är på plats, övergången har varit framgångsrik och förutsättningarna för väsentligt högre marginaler är etablerade.Vår bedömning är fortsatt att 2026 har förutsättningar att bli ett mycket starkt år för koncernen. På grund av verksamhetens tydliga säsongsmönster kommer detta framför allt att synas under andra halvåret och i synnerhet under det fjärde kvartalet.

Vi förväntar oss en mycket stark försäljningsperiod under oktober till december och, genom den förbättrade produktekonomin, en motsvarande tydlig effekt på lönsamheten. Vi är därför fortsatt trygga i att 2026 har förutsättningar att avslutas mycket starkt och ge ett mycket gott resultat för helåret.

Tack för ert fortsatta förtroende.

Örebro, 13 augusti 2026Viktor GarmianiVD & GrundareCandles Scandinavia AB (publ)

Händelser under perioden

  • Den 27 maj meddelar Candles Scandinavia att de lanserar nya AVA & MAY-ljusen, tillverkade i bolagets egen fabrik i Örebro. Lanseringen sker i AVA & MAYs egna digitala kanaler i Europa och markerar ett viktigt steg i integrationen av HashtagYou. Genom att kombinera AVA & MAYs starka D2C-plattform med Candles Scandinavias egen produktion tar koncernen kontroll över en större del av värdekedjan, från fabrik till konsument. Detta är en central del av den plan som kommunicerades vid förvärvet och väntas bidra till det lönsamhetslyft som tidigare kommunicerats från och med andra halvåret 2026.
  • Den 8 juli genomförde Candles Scandinavias grundare, VD och huvudägare Viktor Garmiani tre transaktioner utanför handelsplats, genom vilka han förvärvade och bytte till sig resterande A-aktier i bolaget. Efter transaktionerna äger Viktor Garmiani samtliga 1 000 000 A-aktier samt 2 630 344 B-aktier, motsvarande cirka 36,6 procent av kapitalet och 66,7 procent av rösterna. Transaktionerna innebär en stärkt långsiktig ägarstruktur och understryker huvudägarens fortsatta engagemang i bolagets strategiska utveckling. Det totala antalet aktier och röster i bolaget har inte förändrats till följd av transaktionerna.

Händelser efter periodenInga väsentliga händelser har skett efter perioden.

Kontakt

Viktor GarmianiVD & Grundare+46 (0) 73 519 39 99vga@candles.se

Martin FredellCFO/COO, vice VD+46 (0) 76 110 31 00mfr@candles.se

Om Candles Scandinavia

Candles Scandinavia AB (publ) är idag en ledande europeisk aktör inom hållbara doftprodukter för hemmet och verkar inom 2 affärsområden: Private Label och D2C. Inom Private Label utvecklar och tillverkar bolaget miljövänliga doftprodukter för externa varumärken, med tyngdpunkt på doftljus men även rumsdofter och doftspray. Produkterna bygger på naturliga och hållbara råvaror, där bolagets doftljus produceras med 100 % växtbaserat, biologiskt nedbrytbart vax, baserat på svenskodlad raps, och rumsdofter med 100 % biologiskt nedbrytbara formuleringar. Candles Scandinavia erbjuder därmed ett tydligt miljövänligare alternativ till en annars paraffindominerad marknad, där råvaran utvinns ur fossila bränslen. Bolagets styrka ligger i en kostnadseffektiv metod för storskalig produktion av miljövänliga produkter, i premiumkvalitet, kombinerat med hög grad av kundanpassning och en stark innovationskultur där utveckling av material, processer och sortiment sker kontinuerligt. För att möta den ökade efterfrågan och möjliggöra fortsatt expansion har bolaget genomfört en omfattande satsning på ökad kapacitet och högre automation i produktionen, inklusive moderna lösningar för automatiserad/robotiserad packning och effektivare flöden genom fabriken. Investeringarna stärker leveransförmåga, kvalitet och kostnadsposition och skapar förutsättningar för lönsam tillväxt över tid. Inom D2C säljer Candles Scandinavia, via sitt tyska dotterbolag HastagYou, sina miljövänliga produkter direkt till konsument under de två egna varumärkena AVA & MAY och Club Noé, främst genom digitala kanaler och influencerdriven marknadsföring. Varumärkena har en stark position och hög kundlojalitet med cirka 75 % återkommande kunder, och en växande kundbas på flera av Europas största marknader, däribland Tyskland, Frankrike och Italien. Candles Scandinavia omsätter cirka 500 MSEK och har sitt huvudkontor i Örebro, samt säljkontor i Berlin och inköpskontor i Chongqing, Kina.

Bolagets Certified Adviser är Amudova AB, telefon: +46 (0) 8-546 017 58, E-post: info@amudova.se

Candles Scandinavia AB (publ) Org. nummer 556791-4147 är listat på Nasdaq First North Growth Market. Mer information finns på www.candles.se

Denna information är sådan information som Candles Scandinavia AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-08-13 08:30 CEST.

Bifogade filer

Candles Scandinavia Delårsrapport Jan Jun 2026

Fler nyheter från Candles Scandinavia AB

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan