BTS Group AB (publ) Delårsrapport januari – september 2025

Källa: MFN
Negativ

Sammanfattning

BTS Group AB redovisar en minskning av nettoomsättningen för tredje kvartalet till 626 MSEK (657 MSEK) och en nedgång i EBITA med 25%. Resultatet per aktie minskade markant. Bolaget förutser väsentligt sämre intäkter och resultat för helåret 2025 jämfört med 2024.

Analys

Rapporten visar en fortsatt svag utveckling med minskande omsättning och lönsamhet, särskilt inom Nordamerika. Trots en viss valutajusterad tillväxt är den organiska tillväxten negativ. Den prognostiserade nedgången för helåret indikerar att bolaget står inför betydande utmaningar. Den stora skillnaden i resultat per aktie jämfört med föregående år beror delvis på jämförelsestörande poster, men den underliggande trenden är negativ.

VD-ord

VD-ordet kunde inte hämtas eller analyseras.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q3
626 (657) MSEK
EBITA Q3
45 (60) MSEK
EBITA-marginal Q3
7,2 (9,2) %
Resultat per aktie Q3
0,69 (9,78) SEK
Nettoomsättning Jan-Sep
1 993 (2 006) MSEK
EBITA Jan-Sep
188 (229) MSEK

Insikter

  • • Rapporten visar en tydlig försämring jämfört med föregående år, både kvartalsvis och ackumulerat.
  • • Den prognostiserade nedgången för helåret 2025 är en stark negativ signal.
  • • Valutamotvind och svaghet i Nordamerika är identifierade utmaningar.
Påverkan · Negativ · 4/10
Liten påverkan
NegativNeutralPositiv
−100+10

Fortsatt fokus på vändning av BTS Nordamerika, intensifierad försäljning i BTS Övriga marknader samt AI-driven innovation i en utmanande marknad

1 juli – 30 september 2025

  • Nettoomsättning uppgick till 626 (657) MSEK. Tillväxt justerad för valutaeffekter uppgick till 3%, varav –1% organisk.
  • EBITA minskade med 25% till 45 (60) MSEK.
  • EBITA-marginalen var 7,2 (9,2) %.
  • Resultat efter skatt uppgick till 12 (190) MSEK. Exkl. återförd avsättning för tilläggsköpeskilling 2024 minskade resultatet med 48% till 12 (24) MSEK. 1)
  • Resultat per aktie uppgick till 0,69 (9,78)SEK. Exkl. återförd avsättning för tilläggsköpeskilling 2024 minskade resultat per aktie med 44% till 0,69 (1,23) SEK. 1)

1 januari – 30 september 2025

  • Nettoomsättning uppgick till 1 993 (2 006) MSEK.
  • Tillväxt justerad för valutaeffekter uppgick till 4%, varav 1% organisk.
  • EBITA minskade med 18% till 188 (229) MSEK.
  • EBITA-marginalen var 9,5 (11,4) %.
  • Resultat efter skatt uppgick till 77 (303) MSEK. Exkl. återförd avsättning för tilläggsköpeskilling 2024 minskade resultatet med 29% till 77 (109) MSEK. 1)
  • Resultat per aktie uppgick till 4,05 (15.64) SEK. Exkl. återförd avsättning för tilläggsköpeskilling 2024 minskade resultat per aktie med 28% till 4,05 (5,62)SEK. 1)

“Fortsatt fokus på att bygga en långsiktigt starkare affär, genom kraftfulla åtgärder.”

Jessica Skon, VD för BTS Group AB

Utsikter 2025

Vi ser tydliga tecken på operationella förbättringar men förutser minskade intäkter för BTS Nordamerika under fjärde kvartalet och en fortsatt valutamotvind. Därför förväntas intäkter och resultat för helåret 2025 bli väsentligt sämre än 2024.

MSEKJul–sep 2025Jul–sep 2024Jan–sep 2025Jan–sep 2024Okt–sep 2024/2025Jan–dec 2024
Nettoomsättning6266571993200627902802
    Valutajusterad tillväxt3%8%4%6%4%5%
EBITA4560188229324365
    EBITA-marginal7,2%9,2%9,5%11,4%11,6%13,0%
EBIT2743133180250298
    EBIT-marginal4,3%6,5%6,6%9,0%9,0%10,6%
Resultat efter skatt1219077303161387
Resultat efter skatt, exklusive återförd avsättning för tilläggsköpeskilling 1)122477109159191
Kassaflöde från den löpande verksamheten1001473164225386
Resultat per aktie, SEK 2)0,699,784,0515,648,3719,93
Resultat per aktie, exkl återförd avsättning för tilläggsköpeskilling 1) 2)0,691,234,055,628,309,84
Nettoskuld (+) / nettokassa (–)62-12862-12862-282
Antal medarbetare vid periodens slut11623)118211623)118211623) 1172
  1. Under tredje kvartalet 2024 återfördes en avsättning för tilläggsköpeskilling relaterad till det tidigare förvärvet av Netmind som påverkar finansnettot positivt med 166 MSEK. Under första kvartalet 2024 återfördes en avsättning för tilläggsköpeskilling relaterad till det tidigare förvärvet av RLI som påverkar finansnettot positivt med 29 MSEK. För att öka jämförbarheten presenteras resultaten före och efter skatt för 2024 i denna delårsrapport, inklusive och exklusive denna återföring.
  2. Före och efter utspädning.
  3. 43 medarbetare har tillkommit genom förvärv sedan slutet av tredje kvartalet föregående år.

För mer information, vänligen kontakta:

Michael WallinIR-chefBTS Group AB (publ)michael.wallin@bts.com 08-58 70 70 020708-78 80 19

Denna information är sådan information som BTS Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 12 november 2025 kl. 06.30 CET.

Om BTS Group AB (publ)

BTS är ett tjänsteföretag med huvudkontor i Stockholm, Sverige. BTS har cirka 1 200 anställda vid 38 kontor i sex världsdelar. Vi erbjuder tjänster inom både talang- och ledarutveckling samt rådgivning inom strategi, förändring, kultur och ledarskap. I mer än 35 år har BTS fokuserat på individerna och ledarna i förändringsprocesser. Vi har utvecklat effektfulla metoder för simulering, lärande, coachning och bedömning, för att skapa bättre resultat. BTS är partner till närmare 1 200 organisationer, inklusive fler än 40 av världens 100 största multinationella företag.

BTS Group AB (publ.) är noterat på Nasdaq Stockholm och handlas under symbolen BTS B.

För mer information, besök oss på www.bts.com.  

Bifogade filer

Delårsrapport 1 januari - 30 september 2025

Fler nyheter från BTS Group

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan