SinterCast resultat april–juni 2026

Källa: MFN
Neutral

Sammanfattning

SinterCast rapporterar ett svagare andra kvartal 2026 med minskad omsättning och resultat jämfört med föregående år. Samtidigt signalerar bolaget en tydlig marknadsåterhämtning, nya högvolymsorder och en stark pipeline som stödjer långsiktiga tillväxtmål.

Analys

Omsättningen minskade med 11,7% till 27,4 MSEK under kvartalet, påverkad av lägre volymer inom tunga fordon och negativa valutaeffekter. Rörelseresultatet sjönk till 7,4 MSEK (11,2 MSEK) och resultat per aktie till 0,82 SEK (1,24 SEK). Trots detta ökade serieproduktionen under första halvåret 2026 med 15% jämfört med andra halvåret 2025, och bolaget har säkrat nya högvolymsorder med produktionsstart 2027, inklusive den tidigare aviserade Ironcast-ordern [1]. Ledningen betonar att marknadsåterhämtningen tar fart och att bolaget är väl positionerat för att nå långsiktiga mål om 8 miljoner motorekvivalenter och 200 MSEK i intäkter till 2031, samt en rörelsemarginal på 40% till 2028.
Se relaterad nyhet

Nyckeltal

Omsättning 2Q 2026
27,4 MSEK (31,1 MSEK)
Rörelseresultat 2Q 2026
7,4 MSEK (11,2 MSEK)
Rörelsemarginal 2Q 2026
27,1% (36,1%)
Resultat per aktie 2Q 2026
0,82 SEK (1,24 SEK)
Kassaflöde från verksamheten 2Q 2026
7,4 MSEK (9,1 MSEK)
Utdelning
3,00 SEK (6,00 SEK)

Insikter

  • • Bolaget ser en marknadsåterhämtning trots svagare kvartalssiffror.
  • • Övergången till CGI i motorer för tunga fordon fortsätter att stärka långsiktiga utsikter.
  • • Ny VD har tillträtt, med erfarenhet inom metallurgi och CGI.
  • • Tillväxtstrategin inkluderar även förvärv av kompletterande verksamheter.

Tredje kvartalet i rad med ökande återkommande intäkter i takt med att marknaden återhämtar sig

Andra kvartalet 2026

· Periodens omsättning: 27,4 MSEK (31,1 MSEK). Exklusive negativa valutaeffekter och försäljning av utrustning minskade omsättningen med 7 %, vilket speglar lägre produktionsvolymer för tunga fordon. Återkommande intäkter motsvarar 93,5 % (92,3 %) av omsättningen.

· Rörelseresultat: 7,4 MSEK (11,2 MSEK) med en rörelsemarginal på 27,1 % (36,1 %), vilket speglar lägre volymer i serieproduktionen, negativa valutaeffekter och lägre omvärderingsvinster, delvis motverkat av lägre rörelsekostnader.· Resultat per aktie: 0,82 SEK per aktie (1,24 SEK per aktie).· Kassaflöde från verksamheten: 7,4 MSEK (9,1 MSEK, vilket återspeglar det lägre rörelseresultatet och försenade kundbetalningar kring periodens slut.· Dr Steve Dawson avgick som VD efter 24 år i rollen, men kvarstår som styrelseledamot och rådgivare. Dr Vítor Anjos efterträdde honom som VD efter årsstämman den 19 maj 2026.· Order erhållen för ett nytt högvolymprogram hos en ny OEM-tillverkare inom tunga fordon, med produktionsstart i början av 2027.· Tillväxten till åtta miljoner motorekvivalenter 2031 fortskrider enligt plan

Första halvåret 2026

· Periodens omsättning: 52,4 MSEK (58,1 MSEK), motsvarar en ökning med 10 % jämfört med H2 2025. Exklusive en negativ valutaeffekt om 7,8 % minskade omsättningen med cirka 2 %, vilket speglar lägre produktionsvolymer inom tunga fordon, delvis motverkat av framgångsrika prishöjningar. Återkommande intäkter motsvarar 95,0 % (95,2 %) av omsättningen.

· Rörelseresultat: 13,8 MSEK (21,4 MSEK), påverkat av ett lägre bruttoresultat om 4,5 MSEK (främst hänförligt till valutaeffekter) och lägre omvärderingsvinster om 3,9 MSEK. Rörelsemarginal på 26,3 % (36,8 %).· Resultat per aktie: 1,55 SEK per aktie (2,33 SEK per aktie).· Kassaflöde från verksamheten: 13,1 MSEK (21,4 MSEK), vilket speglar det lägre rörelseresultatet och ökat rörelsekapital.· Utdelning: En ordinarie utdelning om 3,00 SEK per aktie (6,00 SEK per aktie) med en extra utdelning på 0,00 SEK (1,00 SEK per aktie), motsvarade 21,1 MSEK (49,5 MSEK), fördelat på två utbetalningar.· Installationsbas: 59 (58) installationer, varav 26 (26) helautomatiska system, 25 (24) mini-system och åtta (åtta) spårbarhetssystem i 13 (13) länder.

Vd:s kommentarer

Återhämtningen tar fart, framtiden tar formResultatet för det andra kvartalet bekräftar att marknadsåterhämtningen tar fart. Med stöd av en ökad efterfrågan av tunga fordon var serieproduktionen under första halvåret 2026 15 % högre än under andra halvåret 2025. Det är glädjande att se att vi har lämnat marknadens svagaste fas bakom oss och att den förväntade återhämtningen börjar få fäste.Intäkterna för andra kvartalet uppgick till 27,4 MSEK (31,1 MSEK), en minskning med 11,7 % jämfört med föregående år, på grund av lägre produktionsvolym samt negativa växelkursförändringar för USD/SEK. Valutaeffekten motverkades dock delvis av framgångsrika prisjusteringar. Rörelseresultatet för perioden uppgick till 7,4 MSEK (11,2 MSEK), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 27,1 % (36,1 %) och visar på styrkan i vår affärsmodell även på en svagare marknad.En av SinterCasts största styrkor är affärsmodellen med återkommande intäkter, som stöds av en marknadsposition där cirka två tredjedelar av all CGI som produceras globalt tillverkas med processtyrning från SinterCast. Produktionsavgifter, tillsammans med förbrukningsmaterial för provtagning samt licens-avgifter för uthyrd programvara, stod för 93,5 % (92,3 %) av de totala intäkterna under kvartalet.Marknadsförbättringen återspeglar en ökad efter-frågan av tunga fordon, vilka står för cirka 50 % av vår produktion. Branschdata visar att nya order har ökat med cirka 30 % globalt jämfört med mot-svarande period föregående år.I Nordamerika, där andra halvåret föregående år var särskilt utmanande, ökar nya order med cirka 140 %. Detta återspeglar både det fortsatta behovet av att förnya fordonsflottor och förköpseffekten inför utsläppskraven EPA 2027, som träder i kraft i januari nästa år.De starkare orderböckerna, tillsammans med de nya programstarter som vi tidigare har offentliggjort, förväntas resultera i högre produktionsvolymer mot slutet av andra halvåret 2026 och under 2027.Installationsintäkterna under andra kvartalet var begränsade och uppgick till 0,8 MSEK (2,1 MSEK). Vår pipeline av installationsmöjligheter är dock fortsatt stark, med flera projekt som närmar sig beslut. Vårt fokus ligger på att slutföra så många installationer som möjligt innan årets slut. Dessa installationer är en viktig drivkraft för framtida serieproduktion och återkommande intäkter. Jag är fortsatt övertygad om att det andra halvåret bättre kommer att återspegla den underliggande nivån på kundaktiviteten.

Tillväxt bortom marknadsåterhämtningenSinterCasts tillväxtresa sträcker sig långt bortom marknadsåterhämtningen, och det senaste kvartalet har varit särskilt produktivt när det gäller att lägga grunden för nästa fas av CGI-tillväxt.Den strukturella övergången till CGI i motorer för tunga fordon fortsätter att stärka våra långsiktiga tillväxtutsikter. Som marknadsledare befinner vi oss i centrum för denna utveckling och ser fortsatt en stark pipeline av möjligheter till nya program.I juli offentliggjorde vi ett nytt program som tilldelats vår kund Ironcast, med planerad produktionsstart i januari 2027. Tillsammans med programmet för samma OEM som offentliggjordes i juni 2025 förväntas den sammanlagda volymen öka vår nuvarande produktionsvolym med cirka 13 %. Vår pipeline av möjligheter fortsätter att utvecklas. Den omfattar de två motorprogram med produktionsstart 2030 som vi tidigare har offentliggjort, tillsammans med ett nytt program inom tunga fordon som tillkom i vår pipeline under kvartalet, med planerad produktionsstart i början av 2027.Sammantaget stödjer dessa och andra möjligheter våra långsiktiga utsikter att nå cirka åtta miljoner motorekvivalenter till 2031, motsvarande årliga intäkter över 200 MSEK.Vår skalbara affärsmodell och befintliga produktions-kapacitet för provtagningskoppar gör det möjligt för oss att stödja denna tillväxt utan betydande investeringar. Denna skalbarhet stödjer vårt mål att uppnå en rörelsemarginal på 40 % till 2028. Tillväxt genom förvärvSinterCasts tillväxtstrategi sträcker sig bortom CGI-produktionen och omfattar även förvärv av högkvalitativa verksamheter med starka åter-kommande intäkter och attraktiva rörelsemarginaler. Vi gör goda framsteg med de förvärvsmöjligheter som vi har identifierat. De kompletterar vår kärnverksamhet och gör det möjligt för oss att dra nytta av vår kompetens, teknologi och internationella kommersiella plattform för att skapa långsiktigt aktieägarvärde.Med stöd av en stark balansräkning, starka kassaflöden samt styrelsens erfarenhet och strategiska vägledning har vi goda förutsättningar att genomföra väl avvägda förvärv som kompletterar vår kärnverksamhet och accelererar vår tillväxt.

Att tillträda rollen som vd och koncernchef för SinterCast är för mig både hedrande och något jag känner stolthet inför. Framför allt gör jag det med djup respekt för bolagets historia, stor uppskattning för de talangfulla människor som har format det och stor tillförsikt inför den framtid vi kan bygga tillsammans.Med 20 års erfarenhet inom metallurgi, CGI och gjuteriverksamhet ser jag fram emot att leda SinterCast genom nästa fas av strategisk tillväxt. Jag är övertygad om att vi har goda förutsättningar att bygga vidare på den starka grund som redan finns och att uppfylla våra åtaganden gentemot aktie-ägarna. Grunden är lagd. Återhämtningen tar fart. Nästa tillväxtfas har inletts.

För mer information:

Dr Vítor AnjosVd & koncernchefSinterCast ABTelefon: +46 764 924 633E-post: vitor.anjos@sintercast.com

Detta pressmeddelande innehåller information som SinterCast AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom vd Vítor Anjos’ försorg, för offentliggörande 08:00 CET den 19 augusti 2026.

SinterCast® är världens ledande leverantör av processtyrningssystem för tillförlitlig volymproduktion av kompaktgrafitjärn (CGI). Starkare, styvare och mer hållbart än konventionellt gjutjärn möjliggör utveckling av mindre, lättare och mer bränsleeffektiva motorer för användning i personbilar, tunga fordon och inom industriell kraft. Användningen av SinterCast-CGI bidrar för närvarande till en reduktion av cirka tio miljoner ton koldioxid per år. Med 59 installationer i 13 länder erbjuder SinterCast hållbara lösningar för tillverkning och transport till den globala gjuteri- och fordonsindustrin. SinterCast är noterat vid Nasdaq Stockholm, Small Cap, (SINT). För mer information: www.sintercast.com

- SLUT -

Bifogade filer

Interim Report 2Q 2026 SE 18 August 2026 Final

Fler nyheter från SinterCast

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan