Bokslutskommuniké för räkenskapsåret 2025

Källa: Cision
Neutral
Analys i realtid
Sammanfattar nyheten...
2
Viktigaste fakta
3
Initial riktning
4
Hämtar och analyserar VD-ordet...
5
Fördjupad bedömning
6
Påverkan

Safe at Sea AB (PUBL)

Org.nr. 556713–7947

 

 

 

 

 

 

Bokslutskommuniké för räkenskapsåret 2025 

Jämförelser i rapporten har, om inte annat anges, skett med helårsbokslutet perioden
1 januari – 31 december för verksamhetsåret 2024. Safe at Sea AB:s räkenskapsår är kalenderår (jan-dec).

 

 

Perioden oktober-december 2025

  •       Rörelsens intäkter för perioden uppgick till 4 778 tkr (9 604 tkr)
  •       Rörelseresultatet före avskrivningar uppgick till 406 tkr (875 tkr)
  •       Resultat efter finansiella poster uppgick till 184 tkr kr (762 kr)
  •       Resultat per aktie uppgick till 0,007 kr (0,028 kr)
  •       Bruttovinstmarginalen uppgick 35,5% (42,2%)
  •       Soliditeten uppgick till 63,2% (62,4%)
  •       Kassalikviditeten uppgick till 109,1% (122,9%)

 

 

Räkenskapsåret 2025-01-01 till 2025-12-31 

  •       Rörelsens intäkter för perioden uppgick till 21 553 tkr (21 586 tkr)
  •       Rörelseresultatet före avskrivningar uppgick till 3 127 tkr (1 929 tkr)
  •       Resultat efter finansiella poster uppgick till 2 414 tkr (1 644 tkr)
  •       Resultat per aktie uppgick 0,087 kr (0,060 kr)
  •       Bruttovinstmarginalen uppgick till 50,3% (48,5%)
  •       Soliditeten uppgick till 63,2% (62,4%)
  •       Kassalikviditeten uppgick till 109,1% (122,9%)
  •       Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2025.

 

 

VD:s kommentar

 

Safe at Sea har under 2025 på ett tydligt sätt lyft fram positionerna inom försvarssektorn. Från att ha varit relativt okända, har vi och våra internationella partners nått ut till kunder i såväl Europa och inom NATO som i delar av Sydostasien. Där vi ser stora möjligheter till fortsatt tillväxt. Något som också är mycket glädjande är att flera aktörer och kunder från försvarssektorn kontaktar oss direkt och på rekommendation av relativt nya men ändock befintliga kunder. Det gör oss förstås både stolta och glada.  

 

Finansiellt uppgick rörelsens intäkter under perioden januari till december 2025 till 21 553 tkr (21 586 tkr), oförändrat relativt föregående år. I rörelseintäkterna ingår nettoomsättning om 20 421 tkr (22 129 tkr), aktiverade utvecklingskostnader om 0 tkr (397 tkr), övriga rörelseintäkter om 150 tkr (183 tkr) samt förändringar i pågående arbete om 982 tkr (-1 122 tkr). Årets avslutande kvartal visade på lägre rörelseintäkter efter ett osedvanligt starkt tredje kvartal med flera slutleveranser av större projekt.

 

Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) ökade till 3 127 tkr (1 929 tkr). Resultat efter finansiella poster ökade till 2 414 tkr (1 664 tkr).

 

Kassaflöde från löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital ökade till 2 713 tkr (1 533 tkr). Rörelsekapitalbindningen ökade under året, framför allt i form av mer pågående arbeten (Varulager m.m.), vilket medförde att kassaflödet från den löpande verksamheten minskade till
738 tkr (3 945 tkr). Årets kassaflöde uppgick till 738 tkr (3 803 tkr).

 

Likvida medel uppgick vid periodens slut till 6 226 tkr (Vid årets början 5 488 tkr). Inklusive outnyttjad del av checkräkningskredit uppgick tillgängliga likvida medel till 7 726 tkr.

 

Det egna kapitalet uppgick vid periodens slut till 14 956 tkr (vid årets början 12 542 tkr). Soliditeten uppgick till 63,2 % (62,4 %). Bolaget hade vid periodens slut inga utestående räntebärande skulder.

 

Bolaget har under de senaste åren genomgått en betydande förvandling och uppvisat både god lönsamhet och tillväxt. Mot denna bakgrund har styrelsen i sitt strategiska arbete diskuterat framtida strategi och kapitalanvändning. Styrelsens bedömning är att det bästa värdeskapandet för bolagets aktieägare uppnås genom att återinvestera rörelsens överskott i verksamheten, där vi ser betydande framtida tillväxtmöjligheter i närtid, såväl inom den militära som civila sidan av försvarssektorn. Vi satsar redan på att öka vår produktionsförmåga och under 2026 kommer vi också att satsa på att förstärka inom marknadsföring och försäljning, där vi just nu ser ett tillväxtfönster med stor utvecklingspotential.

 

Vi ser fram emot att under 2026 ska fortsätta på inslagen väg, med att bli det självklara valet för alla våra kunder, som har behov av de produkter och tjänster som Safe at Sea kan erbjuda.

För även om vi är stolta, så är vi inte nöjda, för det här känns bara som början på Safe at Seas fortsatta tillväxtsresa.

 

Kaj Lehtovaara, vd.

MARKNADSAKTIviteter UNDER PERIODEN (OKTOBER-DECEMBER)

  • Deltagande med RescueRunner och SeaRanger på Brand- och räddningsmässan 2025 på Gardemoen, Norge
  • Deltagande med SeaRanger och RescueRunner på räddningsmässan Rescue24, Island.
  • Demonstration av
  • Guardrunner X för kunder i Malaysia.
  • SeaRanger för
  • SDIS organisationer från många olika regioner
    (fransk kommunal räddningstjänst)
  • SNSM franska sjöräddningen
  • SeaRanger och RescueRunner för
  • ICE-SAR, Islands största nationella frivilliga räddningsorganisation
  • Räddningstjänsten i Reykjavik
  • RescueRunner och SafeRunner för två olika räddningstjänster i de brasilianska delstaterna Parana och Minas Gerais.
     
  • MARKNADSAKTIviteter Efter PERIODEN (januari – februari)

  • Demo och utlåning av SeaRanger till fransk räddningstjänst SDIS35 för test och utvärdering.
    SDIS35 ansvarar för all sjö- och livräddning i regionen Ille-et-Vilaine.
  •  

    VÄSENTLIGA händelser Under perioden (OKTOBER-DECEMBER)

    Försäljning av

  • Tio båtsystem till internationella kunder
  • Ett RescueRunner-system till Räddningstjänsten, Sverige
  • Två RescueRunner-system till Fire technologies, Frankrike
  • RescueRunner, utbildningar för

  • Brandmän och ytlivräddare från räddningstjänsten i Curitiba, Brasilien.
  • Räddningspersonal från Göteborgs hamn
     
     
  • Viktiga händelser efter periodens utgång

    Försäljning av

  • Ett RescueRunner-system till Svenska Sjöräddningssällskapet.
  • Ett RescueRunner-system till Fire technologies i Frankrike.

     
  • Planerade aktiviteter under mars-juni

  • Demonstrationer av SeaRanger för räddningstjänster i franska regioner som är utsatta för översvämningar.
  • Genomföra GuardRunner X-utbildningar för kunder.
  • Finansiell översikt och information

    Verksamhetsåret 2025

     

     

    Försäljning

    Affärer under året:

    Sverige   1 st SeaRanger
        2 st RescueRunner

    Norge    3 st SeaRanger
        2 st RescueRunner

    Malaysia        6 st GuardRunner X

    Frankrike       2 st RescueRunner

    Tyskland       1 st RescueRunner

    Brasilien       5 st RescueRunner

    Internationellt    14 st Båtsystem

    Under 2025 har totalt 36 båtsystem sålts, varav 91,7% har gått på export och 8,3% har sålts i Sverige.

     

    Vi fortsätter att arbeta tillsammans med våra distributörer för att öka försäljning, stärka vår marknadsnärvaro och samtidigt genomföra affärer med god lönsamhet. Särskilt inom det militära segmentet ser vi en fortsatt positiv utveckling och en fortsatt växande efterfrågan såväl inom Europa som globalt.

     

    Omvärldsläget har även under 2025 varit utmanande. Kriget i vårt närområde påverkar fortsatt säkerhetsläget och investeringsklimatet, samtidigt som tidigare handelspartners i ökad utsträckning väljer att gå sin egen väg genom att införa tullar och omförhandla eller avsluta etablerade samarbeten. Detta bidrar till en mer komplex och svårnavigerad marknad, där flexibilitet och starka partnerskap blir allt viktigare.

     

    SeaRanger fortsätter att vinna mark med ett växande intresse på den internationella arenan.
    Under året har vi initierat ett utvecklingsprojekt tillsammans med fransk räddningstjänst (SDIS) för att kunna erbjuda SeaRanger som ersättare till deras äldre 5,5 meters RIB-båtar som ska utrangeras. Projektet är ett viktigt steg i vår långsiktiga etablering inom europeisk räddningstjänst och bekräftar SeaRanger-systemets styrka i krävande operativa miljöer.

     

     

    Produktion

    Produktionstakten växlades upp allt efter som från årets början, för att sedan kulminera under fjärde kvartalet, då den var som högst. Det har varit flera utmaningar på vägen, men tack vare vårt skickliga båtbyggarteam och engagerade underleverantörer, så har utvecklingen gått bra.   

     

    Vi ser dock ett behov av att förstärka på produktionssidan med mer resurser, där vi nu också rekryterar personal till produktionen. Därtill fortsätter vi som tidigare med att genom samarbetsavtal köpa in tjänster vid behov för att ha en flexibel och kostnadseffektiv lösning, där vi snabbt kan anpassa oss. Vi jobbar också med att göra våra underleverantörer djupare involverade i såväl vår produktutveckling som vår produktion.

     

     

    Nya produkter och tjänster

    Med vår unika produktportfölj har vi nu möjlighet att erbjuda alla kunder av våra lätta båtsystem i alla segment, ett smörgåsbord, för att möta just deras specifika behov.

    Vårt erbjudande innefattar allt från enskilda båtmodeller till kompletta mobila räddningsstationer som är autonoma upp till ett år i polarförhållanden.

     

    Så med en starkt ökande efterfrågan på våra produkter från framför allt försvarsorganisationer och lagövervakande myndigheter, har vi ökat fokus mot att snabbt kunna anpassa vår befintliga portfölj mot de behov och krav som kunder i försvarsdomänen har.

     

    Vi arbetar kontinuerligt möjligheterna att utöka, men framför allt att anpassa vår portfölj för att alltid kunna möta kundernas växande behov, med fler produkter och tjänster.  

     

     

    Organisation

    Vi har idag en effektiv grundorganisation med stort säljfokus och planerar fortsatt för en slimmad personell kostym. Vi eftersträvar att bibehålla en robust basorganisation som kan förstärkas vid behov, och på sätt kunna hålla en hög flexibilitet och jobba kostnadseffektivt, när behoven uppstår att öka produktionskapaciteten och att snabbare kunna möta specifika kundkrav. Vi har redan inlett rekrytering av mer personal för att utöka produktionsförmågan och för 2026 kommer fortsatta satsningar på att förstärka vår marknadsföring och försäljning.

     

    Utsikter för räkenskapsåret 2026

    Fokus för bolaget är att fortsätta att konsolidera det framgångsrika arbetet som gett positivt resultat under 2025.

     

    Vi ska bygga vidare utifrån våra målsättningar som varit vägledande under 2025:

     

    a)      FÖRSÄLJNING/PRODUKTPORTFÖLJ:
    Fortsatt fokus på försäljning av vår produktportfölj, kompletterat med snabba anpassningar mot kundbehov från framförallt den militära sektorn och på senare tid även aktörer som verkar inom ramen för samhällskritiska tjänster och samhällskritisk infrastruktur.

    b)      MARKNAD:
    Marknaden har förändrats genom de konflikter, krig och kriser som världen befinner sig idag, inte minst i vårt närområde här i Europa.  Behovet av specialanpassade system har aldrig varit större än nu, men med en stor skillnad från tidigare, att det är fler aktörer från lagövervakande myndigheter och såväl civila som militära försvarsorganisationer, som har det mest ökande behovet av kvalificerad utrustning.

    c)       STRATEGISKA PROJEKT
    Det handlar än mer än tidigare om anpassning för att snabbt kunna möta nya kundbehov, än att driva strategiska utvecklingsprojekt. Förmågan att snabbt kunna omsätta kundernas behov och krav till lösningar genom anpassning och kompletteringar av våra erbjudande, är en kritisk framgångsfaktor. Därför fokuserar vi på detta.
     

     

    Största AKTIEÄGARE

    Enligt Euroclear, per 2025-12-30

    Aktieägare i storleksordning

     

    Antal aktier

    Enl. lista från Euroclear

    Röster%

    Mattias Wachtmeister

    5 601 646

    20,29

    Ekström Mattias

    1 877 966

    6,80

    Nordnet Pensionsförsäkring AB

    1 764 786

    6,39

    Avanza Pension

    1 391 696

    5,04

    Nordea Bank ABP Sverige filial

    1 374 006

    4,98

    Lars Andersson

    1 050 000

    3,80

    Jens Söderlund

    870 370

    3,15

    Håkan Lejonkula

    700 000

    2,53

    Claes Häggström

    666 796

    2,41

    Innolavi AB

    664 858

    2,41

     

     

     

    Insynspersoners aktieinnehav

    Namn

    Innehav 2025-12-30

    (2024-12-30)

    Mattias Ekström

    3 519 009 (3 466 211)

    Johan Rafstedt

    0 (-)

    Kaj Lehtovaara

    770 180 (770 180)

    Lukas Brehm

    65 196 (25 000)

    Marianne Wittbom

    20 000 (20 000)

    NB, Insynspersoners Innehav ovan inkluderar både fysiskt, juridiskt samt
          närståendes innehav.

     

     

    Personal

    Antalet anställda i bolaget per 31 december 2025 uppgick till fem (5) personer.
    Medelantalet anställda under räkenskapsåret var fem (5).

     

     

    Finansiell ställning och likviditet

    Den 31 december 2025 uppgick likvida medel till 6 226 tkr (5 488 tkr). Soliditeten var 63,2 % (62,4 %) och kassalikviditeten 109,1 % (122,9 %). Det egna kapitalet uppgick till 14 956tkr (12 542tkr).

     

     

    Investeringar

    Årets investeringar uppgår till 0 (397 tkr). Bolaget har under 2025 fokuserat på försäljning och produktion. De mindre utvecklingsprojekt som genomförts har kostnadsförts löpande.

     

     

    Aktiens utveckling

    Antal aktieägare uppgår enligt den offentliga förvaltarförteckningen per balansdagen (2025-12-30) till 735 (696) och aktiekursen till 1,27 kr (1,00). Antal utestående aktier är 27 616 931 st (27 616 931).

     

     

    Redovisningsprinciper

    Årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och BFNAR 2012:1 (K3).

     

    Granskning

    Bokslutskommunikén har inte varit föremål för granskning av bolagets revisor.

    Årsstämma och utdelning

    Årsstämma kommer att hållas i Göteborg torsdagen den 28 maj 2026, publiceringsdatum för årsredovisning är senast den 7 maj 2026. Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2025.

     

     

    Kommande rapporter

    Safe at Sea rapporterar resultatet kvartalsvis.

     

    Delårsrapport 1 (jan-mars)  30 april 2026

    Delårsrapport 2 (apr-juni)  28 augusti 2026

    Delårsrapport 3 (juli-sep)  30 oktober 2026

    Bokslutskommuniké (okt-dec) 26 februari 2027

     

    Hisings Backa den 26 februari 2026.

     

    Styrelsen för Safe at Sea AB (publ)

    Marianne Wittbom       Mattias Ekström Johan Rafstedt      Kaj Lehtovaara

     

     

    Ytterligare information om denna bokslutskommuniké:

    Kaj Lehtovaara, vd

    tfn +46 (0)303 23 07 00

     

    Bokslutskommunikén finns tillgänglig på www.safeatsea.se, www.spotlightstockmarket.com samt hos bolaget.

     

    Denna information är sådan som Safe at Sea är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2026-02-27 08:00 CET.

     

    Safe at Sea AB (publ)

    Importgatan 15F

    422 46 Hisings Backa

    Phone: +46 (0)303 23 07 00 - www.safeatsea.se - E-mail: info@safeatsea.se 

    Ekonomisk översikt

    RESULTATRÄKNING

    i sammandrag

     

     

     

     

    2025

    2024

    2025

    2024

    okt-dec

    okt-dec

    jan-dec

    jan-dec

    Q 4

    Q 4

    Q 1-4

    Q 1-4

     

     

     

     

    2 960

    10 249

    20 421

    22 129

    0

    0

    0

    397

    104

    168

    150

    183

    1 713

    -813

    982

    -1 122

    4 778

    9 604

    21 553

    21 586

     

     

     

     

    -1 977

    -6 018

    -10 216

    -11 488

    -1 012

    -1 468

    -3 496

    -3 591

    -1 383

    -1 243

    -4 715

    -4 564

    -104

    -99

    -400

    -165

    0

    0

    0

    -14

    -4 475

    -8 828

    -18 827

    -19 822

     

     

     

     

    302

    776

    2 727

    1 764

     

     

     

     

    -118

    -15

    -313

    -120

     

     

     

     

    184

    762

    2 414

    1 644

     

     

     

     

    0,007

    0,028

    0,087

    0,060

    27 616 931

    27 616 931

    27 616 931

    27 616 931

    i sammandrag

     

     

     

     

     

     

    Tkr

     

    Rörelsens intäkter m.m.

    Nettoomsättning

    Aktiverat arbete för egen räkning

    Övriga rörelseintäkter

    Förändringar i pågående arbete

     

     

    Rörelsens kostnader

    Råvaror och förnödenheter

    Övriga externa kostnader

    Personalkostnader

    Avskrivningar

    Övriga rörelsekostnader

    Rörelsens kostnader

     

    Rörelseresultat

     

    Resultat från finansiella poster

     

    Periodens resultat

     

    Resultat per aktie, kr

    Antal aktier vid periodens slut

     

    BALANSRÄKNING

     

     

     

    i sammandrag

     

     

     

    Tkr

     

     

     

     

    2025-12-31

    2024-12-31

    Tillgångar

     

     

    Anläggningstillgångar

     

     

    Immateriella anläggningstillgångar

    5 421

    5 764

    Materiella anläggningstillgångar

    76

    133

    Finansiella anläggningstillgångar

    5

    5

    Summa anläggningstillgångar

    5 502

    5 902

     

     

     

    Omsättningstillgångar

     

     

    Varulager m.m.

    8 659

    4 910

    Kortfristiga fordringar

    3 260

    3 794

    Likvida medel

    6 226

    5 488

    Summa omsättningstillgångar

    18 146

    14 192

     

     

     

    Summa Tillgångar

    23 648

    20 094

     

     

     

    Eget kapital och skulder

     

     

     

     

     

    Eget kapital 

    14 956

    12 542

    Långfristiga skulder

    0

    0

    Kortfristiga skulder

    8 692

    7 552

     

     

     

    Summa Eget kapital och skulder

    23 648

    20 094

     

     

     

     

     

    FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

    i sammandrag

     

    Tkr

     

     

    2025-12-31

    2024-12-31

    Ingående eget kapital enligt fastställd

     

     

    balansräkning

    12 542

    10 898

    Periodens resultat

    2 414

    1 644

    Utdelning

     

     

    Nyemission

                                   

                                   

    Övriga förändringar

     

     

    Utgående balans

    14 956

    12 542

     

     

     

     

     

    KASSAFLÖDESANALYS

     

     

    i sammandrag

     

     

    Tkr

     

     

     

    2025

    jan-dec

    2024

    jan-dec

     

     

     

    Den löpande verksamheten

     

     

    Rörelseresultat

    2 487

    1 741

    Justering poster som inte ingår i kassaflödet

    400

    -11

    Erhållna/erlagda räntor etc.

    -73

    -97

    Betald inkomstskatt

    -101

    -101

    Kassaflöde från löpande verksamheten

    före förändring av rörelsekapital

    2 713

    1 533

     

     

     

    Förändring av rörelsekapital

     

     

    Minskning (+) / ökning (-) varulager/pågående arbete

    -3 750

    1 162

    Minskning (+) / ökning (-) övriga rörelsefordringar

    534

    288

    Minskning (-) / ökning (+) rörelseskulder

    1 241

    963

    Kassaflöde från löpande verksamheten

    738

    3 945

     

     

     

    Investeringsverksamheten

     

     

    Balanserade utgifter utvecklingsarbete 

    0

    -397

    Förvärv av materiella anläggningstillgångar 

    0

    0

    Avyttring av materiella anläggningstillgångar

    0

    245

    Förvärv av finansiella anläggningstillgångar 

    0

    0

    Avyttring av finansiella anläggningstillgångar 

    0

    10

    Kassaflöde från investeringsverksamheten

     0

     -142

     

     

     

    Finansieringsverksamheten

     

     

    Årets nyemissioner 

    0

    0

    Fusionsresultat

    0

    0

    Upptagna/betalda kort- och långfristiga lån

    0

    0

    Kassaflöde från finansieringsverksamheten

    0

    0

     

     

     

    Årets kassaflöde

    738

    3 803

    Likvida medel vid årets början

    5 488

    1 685

    Likvida medel vid årets slut

    6 226

    5 488

     

     

    FINANSIELLA NYCKELTAL

     

     

    i sammandrag

     

     

     

    2025

    jan-dec

    2024

    jan-dec

     

     

     

    Rörelsens intäkter, tkr

    21 553

    21 586

     

    Soliditet, %

    63,2

    62,4

    (Eget kapital i förhållande till balansomslutning)

     

     

     

    Kassalikviditet, %

    109,1

    122,9

    (Omsättningstillgångar exkl. lager dividerat med kortfristiga skulder)

     

     

     

    Bruttovinstmarginal, %

    50,3

    48,5

     

    Resultat per aktie, kr

    0,087

    0,060

     

    Antal aktier vid årets slut

    27 616 931

    27 616 931

     

     


    Denna information är sådan som Safe at Sea är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2026-02-27 08:00 CET.

    Fler nyheter från Safe at Sea

    Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

    Se bolagssidan