Mediacle Group AB - Delårsrapport ett 2026

Källa: Cision
Positiv

Sammanfattning

Mediacle Group AB redovisar ett starkt första kvartal 2026 med ökad omsättning och förbättrad lönsamhet. Nettoomsättningen ökade till 14,4 MSEK och resultatet efter skatt förbättrades till 4,8 MSEK, vilket indikerar en positiv operativ utveckling.

Analys

Bolaget visar en solid tillväxt i nettoomsättningen under Q1 2026, uppgående till 14,4 MSEK jämfört med 13,3 MSEK föregående år. Lönsamheten har förbättrats markant, med ett EBITDA-resultat på 6,1 MSEK (4,0 MSEK) och ett resultat efter skatt på 4,8 MSEK (2,9 MSEK). Detta tyder på framgångsrik kostnadskontroll och operativ styrning. Bolaget fortsätter sitt strategiska fokus på produktutveckling och kundrelationer, med en ambition att expandera och utvärdera tillväxtmöjligheter.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q1 2026
14,4 (13,3) MSEK
EBITDA Q1 2026
6,1 (4,0) MSEK
EBITDA per aktie Q1 2026
0,49 (0,32) SEK
Resultat efter skatt Q1 2026
4,8 (2,9) MSEK
Resultat efter skatt per aktie Q1 2026
0,38 (0,23) SEK

Insikter

  • • Mediacle Group AB visar en tydlig operativ förbättring med stark tillväxt i både omsättning och resultat.
  • • Fokus på iGaming-marknaden och strategiska tillväxtmöjligheter, inklusive förvärv, indikerar framåtblickande strategi.
  • • Förbättringen i resultat per aktie är betydande och positiv för befintliga aktieägare.

Stockholm 2026-05-29

Fullständig rapport finns bilagt.   Koncernens nettoomsättning under Q1 2026 uppgick till 14,4 MSEK (13,3 MSEK) 

Koncernens EBITDA-resultat under Q1 2026 uppgick till 6,1 MSEK (4,0 MSEK)

EBITDA-resultat per aktie under Q1 2026 uppgick till 0,49 SEK (0,32 SEK)

Koncernens periodens efter skatt under Q1 2026 uppgick till 4,8 MSEK (2,9 MSEK)

Periodens efter skatt per aktie under Q1 2026 uppgick till 0,38 SEK (0,23 SEK)

Bästa aktieägare,

Vi är glada att presentera vårt finansiella resultat för det första kvartalet 2026. Vi har inlett året med en positiv utveckling och redovisar både ökad omsättning och förbättrad lönsamhet jämfört med motsvarande period föregående år. Vårt fortsatta fokus på operativ effektivitet, produktutveckling och stärkta kundrelationer har bidragit till ännu ett stabilt kvartal för koncernen.

Under Q1 2026 uppgick nettoomsättningen till 14,4 (13,3) MSEK, vilket speglar en stabil tillväxt och fortsatt efterfrågan på våra tjänster och lösningar. Resultatet efter skatt förbättrades väsentligt och uppgick till 4,8 (2,9) MSEK, vilket visar styrkan i vår affärsmodell samt vårt disciplinerade arbete inom kostnadskontroll och operativ styrning.

Inför Q2 fortsätter vårt strategiska fokus att ligga på att vidareutveckla B2B-divisionens produkter och tjänster. Vi har även fortsatt att fokusera på våra kärnverksamheter och samtidigt stärka relationerna med kunder och strategiska partners. Det nära samarbetet med våra kunder ger oss värdefulla insikter om marknadens behov och möjliggör en kontinuerlig utveckling och breddning av vårt erbjudande.

Om vi tittar framåt så kommer vi fortsätta att ytterligare stärka vår operativa effektivitet, bredda vår kundbas, expandera vårt partnernätverk och utvärdera strategiska tillväxtmöjligheter, både organiskt och genom selektiva förvärv. Vi bedömer att koncernen är väl positionerad för att dra nytta av möjligheterna på den växande och föränderliga iGaming-marknaden samt fortsätta skapa långsiktigt värde för våra aktieägare och övriga intressenter.

Avslutningsvis vill vi uttrycka vår uppriktiga tacksamhet för ert fortsatta stöd under Q1, och vi ser fram emot de möjligheter som Q2 för med sig. Tillsammans fortsätter vi att bygga ett starkare och mer motståndskraftigt bolag för framtiden.

Santosh Jain

Verkställande direktör

Fler nyheter från Mediacle Group AB

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan