Malmbergs: Delårsrapport januari - september 2025

Källa: MFN
Negativ

Sammanfattning

Malmbergs redovisar en minskning av intäkterna för perioden januari-september 2025 jämfört med föregående år. Rörelseresultatet och resultatet per aktie försämrades också. Kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrades dock markant.

Analys

Bolaget uppvisar en negativ intäktsutveckling och en försämring av resultat per aktie. Trots detta har kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrats avsevärt, vilket är en positiv signal. Varulagret har minskat, vilket kan indikera en mer effektiv lagerhantering. Den finansiella ställningen framstår som stabil med en soliditet på 66% och en förbättrad likviditet.

VD-ord

försiktig · PDF

Ledningen ser positiv utveckling och stabilitet trots negativt resultat, drivet av effektiviseringar och anpassade kostnader. Nya satsningar inom belysning och ökad efterfrågan på elprodukter ses som positiva signaler.

Nyckeltal

Intäkter
325 519 (366 544) kkr
Rörelseresultat
-17 940 (-19 839) kkr
Resultat per aktie
-2,78 (-2,52) kr
Kassaflöde från löpande verksamheten
26 683 (-6 629) kkr
Varulager
215 338 (243 821) kkr
Likvida medel
40 458 (36 982) kkr

Insikter

  • • Trots sjunkande intäkter och resultat per aktie, visar bolaget ett starkt förbättrat kassaflöde.
  • • Minskningen av varulagret kan indikera en mer effektiv lagerhantering och minskad kapitalbindning.
  • • Soliditeten är stabil på 66,0%, vilket indikerar en fortsatt god finansiell ställning.
Påverkan · Negativ · 4/10
Liten påverkan
NegativNeutralPositiv
−100+10

Delårsrapport i sammandrag

  • Intäkterna uppgick till 325 519 (366 544) kkr
  • Rörelseresultatet uppgick till -17 940 (-19 839) kkr
  • Resultatet före skatt uppgick till -21 625 (-19 511) kkr
  • Resultatet efter skatt uppgick till -22 263 (-20 179) kkr
  • Resultatet per aktie uppgick till -2,78 (-2,52) kr
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten var 26 683 (-6 629) kkr
  •  

    Marknad och försäljningIntäkterna uppgick under perioden januari - september 2025 till 325 519 (366 544) kkr.

    Resultat och ställningResultatet före skatt uppgick under perioden till -21 625 (-19 511) kkr. Avkastningen på eget kapital uppgick till -8,3 (-6,8) procent och soliditeten uppgick till 66,0 (66,4) procent. Resultatet per aktie uppgick till -2,78 (-2,52) kr.

    VarulagerVarulagret den 30 september 2025 uppgick till 215 338 kkr jämfört med 243 821 kkr den 30 september 2024. Den 31 december 2024 uppgick varulagret till 250 960 kkr.

     

    InvesteringarKoncernens nettoinvesteringar under perioden januari - september 2025 uppgick till 91 (1 147) kkr.

    Finansiering och likviditetKassaflödet från den löpande verksamheten var 26 683 (-6 629) kkr. Likvida medel uppgick per 30 september 2025 till 40 458 kkr jämfört med 36 982 kkr 30 september 2024 och 40 962 kkr 31 december 2024. Beviljade, men ej utnyttjade, belopp på checkräkningskredit uppgick i koncernen till 45 000 (45 000) kkr den 30 september 2025.

    ModerbolagetModerbolaget omsatte under perioden 264 854 (298 893) kkr. Resultatet före skatt var -23 159 (-25 060) kkr.

     

    Kumla den 20 november 2025Malmbergs Elektriska AB (publ) Stefan AnderssonVD

    Årsredovisning och delårsrapport kan beställas från Malmbergs Elektriska AB (publ) i Kumla.

    För mer information kontakta VD Stefan Andersson, tel 019-58 77 00.

    Denna information är insiderinformation som Malmbergs Elektriska AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 20 november 2025 klockan 12.15 CET.

    Malmbergs Elektriska AB (publ)    Box 144    692 23  Kumla    tel 019-58 77 00    Org nr 556556-2781     www.malmbergs.com

    Fler nyheter från Malmbergs

    Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

    Se bolagssidan