Delårsrapport januari-juni 2026

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

Lifco redovisar en omsättningstillväxt om 7,2% för första halvåret 2026, drivet av både förvärv och organisk tillväxt. EBITA ökade med 10,1% och marginalen förbättrades till 22,6%. Resultat per aktie steg med 12,8%.

Analys

Bolaget visar en stabil tillväxt i både omsättning och resultat, med en förbättrad EBITA-marginal. Förvärven fortsätter att bidra positivt till tillväxten. Kassaflödet från den löpande verksamheten visar en positiv utveckling. Omorganisationen till fem affärsområden är en anpassning till bolagets storlek och tillväxt.

Nyckeltal

Nettoomsättning (MSEK)
14 881 (13 875)
EBITA (MSEK)
3 365 (3 057)
EBITA-marginal (%)
22,6% (22,0%)
Resultat per aktie (SEK)
4,23 (3,75)
Kassaflöde löpande verksamhet (MSEK)
1 851 (1 744)

Insikter

  • • Förvärv fortsätter att vara en central del av Lifcos tillväxtstrategi.
  • • Omorganisationen till fem affärsområden speglar bolagets utveckling och storlek.
  • • Finansiell ställning beskrivs som god med utrymme för ytterligare förvärv.

Rapportperioden januari – juni

  • Nettoomsättningen ökade med 7,2% till 14 881 (13 875) MSEK, organiskt ökade nettoomsättningen med 2,9%.
  • EBITA ökade med 10,1% till 3 365 (3 057) MSEK.
  • EBITA-marginalen ökade med 0,6 procentenheter till 22,6% (22,0%).
  • Resultat före skatt ökade med 12,8% till 2 609 (2 313) MSEK.
  • Periodens resultat ökade med 12,8% till 1 944 (1 723) MSEK.
  • Resultat per aktie ökade med 12,8% till 4,23 (3,75) SEK.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 6,2% till 1 851 (1 744) MSEK.
  • Under perioden har fyra nya verksamheter konsoliderats med en vid förvärvstillfällena bedömd total årsomsättning om cirka 500 MSEK.
  • Från och med andra kvartalet 2026 organiserar sig Lifco i fem affärsområden i stället för tre vilket innebär att divisionerna Environmental Technology och Transportation Products som ingått i affärsområdet Systems Solutions rapporteras som affärsområden från och med denna rapport.

Rapportperioden april – juni

  • Nettoomsättningen ökade med 10,8% till 7 695 (6 943) MSEK, organiskt ökade nettoomsättningen med 4,7%.
  • EBITA ökade med 13,7% till 1 776 (1 562) MSEK.
  • EBITA-marginalen ökade med 0,6 procentenheter till 23,1% (22,5%).
  • Resultat före skatt ökade med 17,7% till 1 389 (1 181) MSEK.
  • Periodens resultat ökade med 17,7% till 1 035 (880) MSEK.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 13,7% till 1 104 (971) MSEK.

Resultatutvecklingen i sammandrag

SEX MÅNADERKVARTAL 2Rull 12 månHELÅRMSEK20262025förändr.20262025förändr.förändr.2025

Nettoomsättning14 88113 8757,2%7 6956 94310,8%29 2573,6%28 251EBITA3 3653 05710,1%1 7761 56213,7%6 6254,9%6 318EBITA-marginal22,6%22,0%0,623,1%22,5%0,622,6%0,222,4%Resultat före skatt2 6092 31312,8%1 3891 18117,7%5 0526,2%4 756Periodens resultat1 9441 72312,8%1 03588017,7%3 8906,0%3 669Resultat per aktie4,233,7512,8%2,251,9117,8%8,475,9%8,00Avkastning på sysselsatt kapital20,4%20,6%-0,220,4%20,6%-0,220,4%-0,120,5%Avkastning på sysselsatt kapital, exkl. goodwill129%128%1129%128%1129%-3132%

VD-KOMMENTAR

Omsättningen ökade under första halvåret med 7,2% till 14 881 (13 875) MSEK till följd av förvärv och organisk tillväxt. EBITA växte med 10,1% till 3 365 (3 057) MSEK och EBITA-marginalen förbättrades med 0,6 procentenheter till 22,6% (22,0%) till följd av förvärven och den organiska tillväxten.

Affärsområdena Dental och Systems Solutions hade en god omsättningsutveckling i sexmånadersperioden med ökad lönsamhet, huvudsakligen till följd av förvärv. Environmental Technology och Transportation Products rapporterade stark organisk tillväxt och förbättrad lönsamhet medan Demolition & Tools växte organiskt men produktmixen påverkade marginalen negativt.

Resultatet per aktie ökade under årets första sex månader med 12,8% till 4,23 (3,75) SEK. Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 6,2% till 1 851 (1 744) MSEK.

Lifco har under första halvåret konsoliderat de brittiska bolagen Ethoss Regeneration och Glass Umbrella, tyska Karl Kaps samt italienska Metalltech. Bolagen är starkt specialiserade och omsätter tillsammans cirka 500 MSEK.

Från andra kvartalet 2026 har Lifco organiserat sig i fem rörelsesegment i stället för tidigare tre. Förändringen sker efter många år av stark tillväxt i Systems Solutions till följd av förvärv och organisk tillväxt. Inom Systems Solutions har de två divisionerna Environmental Technology och Transportation Products blivit så pass väsentliga att de från och med denna rapport utgör affärsområden. Affärsområdena Dental och Demolition & Tools berörs inte av förändringen.

Lifco har en fortsatt god finansiell ställning och den räntebärande nettoskulden uppgick till 1,2 gånger EBITDA den 30 juni 2026, vilket är väl inom vår målsättning om en räntebärande nettoskuld på max tre gånger EBITDA och betyder att Lifco har finansiellt utrymme att göra ytterligare förvärv.

Per WaldemarsonVD och koncernchefKONCERNENS UTVECKLING JANUARI – JUNI

Omsättningen ökade med 7,2% till 14 881 (13 875) MSEK med tillväxt i alla affärsområdena utom Demolition & Tools. Förvärv bidrog med 7,1% och den organiska tillväxten uppgick till 2,9%. Valutakursförändringar påverkade omsättningen negativt med 2,8%. Under perioden konsoliderades de brittiska bolagen Ethoss Regeneration och Glass Umbrella, tyska Karl Kaps samt italienska Metalltech.

EBITA ökade med 10,1% till 3 365 (3 057) MSEK och EBITA-marginalen förbättrades med 0,6 procentenheter till 22,6% (22,0%) till följd av ökad lönsamhet i samtliga affärsområden utom Demolition & Tools.

Valutakursförändringar påverkade EBITA negativt med 2,6%. Under perioden genererades 47% (48%) av EBITA i EUR, 15% (17%) i SEK, 16% (13%) i GBP, 11% (10%) i NOK, 5% (5%) i DKK, 2% (3%) i USD och 4% (4%) i andra valutor.

Finansnettot förbättrades till -171 (-207) MSEK.

Resultat före skatt ökade med 12,8% till 2 609 (2 313) MSEK och periodens resultat ökade med 12,8% till 1 944 (1 723) MSEK.

Genomsnittligt sysselsatt kapital exklusive goodwill ökade med 361 MSEK under perioden till 5 131 MSEK den 30 juni 2026 jämfört med 4 770 MSEK den 31 december 2025. EBITA i relation till genomsnittligt sysselsatt kapital exklusive goodwill minskade under kvartalet till 129% från 132% vid årsskiftet.

Koncernens nettoskuld ökade med 1 301 MSEK från den 31 december 2025 till 13 348 MSEK den 30 juni 2026 varav skulder relaterade till sälj-/köpoptioner avseende förvärv minskade med 143 MSEK till 2 787 MSEK från 2 930 MSEK vid årsskiftet. Den räntebärande nettoskulden ökade under sexmånadersperioden med 1 222 MSEK till 9 023 MSEK jämfört med 7 801 MSEK den 31 december 2025.

Koncernen har utestående obligationslån om totalt 4 750 MSEK. Utöver de utestående obligationslånen har Lifco sedvanliga kortfristiga kreditfaciliteter.

Nettoskuldsättningsgraden uppgick den 30 juni 2026 till 0,7 (0,7) jämfört med 0,6 vid årsskiftet. Nettoskulden i förhållande till EBITDA uppgick till 1,8 (1,9) gånger jämfört med 1,7 vid årsskiftet. Den räntebärande nettoskulden i förhållande till EBITDA uppgick till 1,2 (1,3) gånger jämfört med 1,1 gånger vid årsskiftet.

Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 6,2% till 1 851 (1 744) MSEK under första halvåret. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -1 371 (-1 629) MSEK, vilket huvudsakligen hänför sig till förvärv.

KONCERNENS UTVECKLING ANDRA KVARTALET

Under andra kvartalet ökade omsättningen med 10,8% till 7 695 (6 943) MSEK till följd av ökad omsättning i samtliga affärsområden. Förvärv bidrog med 6,6% och den organiska tillväxten uppgick till 4,7%. Valutakursförändringar påverkade omsättningen negativt med 0,4%.

EBITA ökade med 13,7% till 1 776 (1 562) MSEK och EBITA-marginalen ökade med 0,6 procentenheter till 23,1% (22,5%) till följd av ökad lönsamhet i samtliga affärsområden.

Valutakursförändringar påverkade EBITA negativt med 0,5%. Under andra kvartalet genererades 45% (46%) av EBITA i EUR, 16% (18%) i SEK, 15% (13%) i GBP, 12% (10%) i NOK, 5% (6%) i DKK, 3% (3%) i USD och 4% (4%) i andra valutor.

Finansnettot förbättrades till -91 (-103) MSEK.

Resultat före skatt ökade med 17,7% till 1 389 (1 181) MSEK. Periodens resultat ökade med 17,7% till 1 035 (880) MSEK.

Genomsnittligt sysselsatt kapital exklusive goodwill ökade med 193 MSEK till 5 131 MSEK den 30 juni 2026 jämfört med 4 938 MSEK den 31 mars 2026. EBITA i relation till genomsnittligt sysselsatt kapital exklusive goodwill uppgick till 129% den 30 juni 2026 och uppgick till 130% den 31 mars 2026.

Koncernens nettoskuld ökade från den 31 mars 2026 med 1 098 MSEK till 13 348 MSEK varav skulder relaterade till sälj-/köpoptioner avseende förvärv minskade med 272 MSEK från 3 060 MSEK den 31 mars 2026.

Vid årsstämman den 24 april 2026 fastställdes utdelningen för verksamhetsåret 2025 till 2,70 (2,40) SEK per aktie. Den totala utdelningen till aktieägarna för verksamhetsåret 2025 uppgick till 1 226,4 (1 090,1) MSEK och utbetalades den 4 maj 2026.

Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 13,7% till 1 104 (971) MSEK. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -892 (-1 304) MSEK vilket huvudsakligen hänför sig till förvärv.AFFÄRSOMRÅDENAS UTVECKLING

Dental

SEX MÅNADERKVARTAL 2Rull 12 månHELÅRMSEK20262025förändr.20262025förändr.förändr.2025Nettoomsättning3 3243 2442,5%1 6781 5994,9%6 4111,3%6 331EBITA

75868410,9%38034410,4%1 4065,6%1 331EBITA-marginal22,8%21,1%1,722,7%21,5%1,221,9%0,921,0%

Verksamheterna inom Dental är ledande leverantörer av förbrukningsvaror, utrustning och teknisk service till tandläkare i Europa och affärsområdet har också verksamhet i USA. Lifco säljer tandteknik till tandläkare i Norden och Tyskland samt utvecklar och säljer journalsystem i Danmark, Sverige och Tyskland. Inom affärsområdet finns även ett antal tillverkande bolag som bland annat producerar infästningsprodukter för tandproteser, desinfektionsvätskor, salivsugar, bettregistrerings-, avtrycks- och bindningsmaterial samt annat förbrukningsmaterial som säljs till tandläkare via distributörer runt om i världen.

Dentals omsättning ökade med 2,5% till 3 324 (3 244) MSEK under första halvåret till följd av förvärv.

EBITA ökade med 10,9% till 758 (684) MSEK under sexmånadersperioden. EBITA-marginalen ökade med 1,7 procentenheter till 22,8% (21,1%) till följd av förvärv med hög marginal och positiv mixeffekt genom att tillverkande bolag utvecklades starkt i perioden.

Under första halvåret konsoliderades brittiska Ethoss Regeneration som marknadsför och säljer benersättningsmaterial till tandläkare och ansiktskirurger samt tyska Karl Kaps som är en nischad tillverkare av medicinska och dentala mikroskop.

Demolition & Tools

SEX MÅNADERKVARTAL 2Rull 12 månHELÅRMSEK20262025förändr.20262025förändr.förändr.2025Nettoomsättning3 3873 414-0,8%1 8061 7751,8%6 733-0,4%6 760EBITA808861-6,2%4574452,7%1 628-3,2%1 681EBITA-marginal23,9%25,2%-1,325,3%25,1%0,224,2%-0,724,9%

Affärsområdet Demolition & Tools är verksamt inom utveckling, tillverkning samt försäljning av utrustning till infrastruktur-, rivnings- och byggindustrierna. Koncernen är den världsledande aktören inom marknaderna för demoleringsrobotar och verktyg till kranar. Koncernen är också en av de ledande aktörerna i världen när det gäller verktyg till skogs- och grävmaskiner. Affärsområdets EBITA-marginal kan variera mellan kvartalen till följd av enstaka större specialordrar samt förändringar i produktmixen.

Omsättningen minskade under första halvåret med 0,8% till 3 387 (3 414) MSEK. Den organiska tillväxten i perioden motverkades av negativa valutakurseffekter.

Under första halvåret minskade EBITA med 6,2% till 808 (861) MSEK och EBITA-marginalen minskade med 1,3 procentenheter till 23,9% (25,2%), huvudsakligen till följd av svag marknadsutveckling för demoleringsrobotar vilket lett till negativ produktmix i perioden.

Environmental Technology

SEX MÅNADERKVARTAL 2Rull 12 månHELÅRMSEK20262025förändr.20262025förändr.förändr.2025Nettoomsättning1 7451 6416,3%88680310,3%3 5793,0%3 475EBITA46041012,3%23820416,6%9635,5%913EBITA-marginal26,4%25,0%1,426,9%25,4%1,526,9%0,626,3%

Affärsområdet Environmental Technology erbjuder lösningar som förbättrar arbetsmiljöer och minskar miljöpåverkan inom marina sektorn, industriprocesser samt återvinning.

Omsättningen ökade under första halvåret med 6,3% till 1 745 (1 641) MSEK till följd av organisk tillväxt.

Under första halvåret ökade EBITA med 12,3% till 460 (410) MSEK och EBITA-marginalen förbättrades med 1,4 procentenheter till 26,4% (25,0%) till följd av den organiska tillväxten.

Transportation Products

SEX MÅNADERKVARTAL 2Rull 12 månHELÅRMSEK20262025förändr.20262025förändr.förändr.2025Nettoomsättning2 2051 77224,5%1 10090222,0%4 25511,3%3 822EBITA51539630,0%25320126,2%1 04612,8%928EBITA-marginal23,4%22,4%1,023,0%22,2%0,824,6%0,324,3%

Affärsområdet Transportation Products erbjuder lösningar och tillbehör för service- och transportfordon samt materialhantering inom industriella applikationer.

Omsättningen ökade under första halvåret med 24,5% till 2 205 (1 772) MSEK till följd av förvärv och organisk tillväxt.

Under första halvåret ökade EBITA med 30,0% till 515 (396) MSEK och EBITA-marginalen ökade med 1,0 procentenhet till 23,4% (22,4%), positivt påverkad av förvärven och den organiska tillväxten.

Systems Solutions

SEX MÅNADERKVARTAL 2Rull 12 månHELÅRMSEK20262025förändr.20262025förändr.förändr.2025Nettoomsättning4 2213 80410,9%2 2251 86419,4%8 2795,3%7 863EBITA93079716,7%50240922,5%1 7768,1%1 643EBITA-marginal22,0%21,0%1,022,5%22,0%0,521,4%0,520,9%

Affärsområdet Systems Solutions är genom sina operativa enheter verksamt inom industrier som erbjuder systemlösningar. Systems Solutions delas in i tre divisioner: Contract Manufacturing, Infrastructure Products och Special Products.

Systems Solutions ökade omsättningen med 10,9% till 4 221 (3 804) MSEK under första halvåret till följd av förvärv.

EBITA ökade under första halvåret med 16,7% till 930 (797) MSEK och EBITA-marginalen ökade med 1,0 procentenhet till 22,0% (21,0%), huvudsakligen till följd av förvärv.

Contract Manufacturing hade en stabil omsättningsutveckling med förbättrad lönsamhet under sexmånadersperioden till följd av förvärv.

Infrastructure Products ökade omsättningen och lönsamheten under sexmånadersperioden, huvudsakligen till följd av förvärv. Under andra kvartalet konsoliderades italienska Metalltech som som designar och tillverkar sträckmetall för arkitektoniska tillämpningar och brittiska Glass Umbrella som är en nischtillverkare av sekundärglas.

Special Products hade en god omsättningsutveckling under årets första sex månader till följd av förvärv. Lönsamheten var oförändrad.

FÖRVÄRV

Lifco har under årets första sex månader konsoliderat följande förvärv som annonserats genom pressmeddelanden:

Konsoliderasfr o mFörvärvTillhör affärsområdeVerksamhetOmsättningLandAntal anställdaJanuariKarl KapsDentalNischad tillverkare av medicinska och dentala mikroskop10,1 MEURTyskland33JanuariEthoss RegenerationDentalMarknadsför och säljer benersättningsmaterial till tandläkare och ansikts-kirurger5,4 MGBPStorbritannien16AprilMetalltechSystems SolutionsDesignar och tillverkar sträckmetall för arkitektoniska tillämpningar15,8 MEURItalien53MajGlass UmbrellaSystems SolutionsNischtillverkare av sekundärglas11 MGBPStorbritannien741

1 I pressmeddelandet på svenska där förvärvet presenterades uppgavs antalet anställda till 35.

Ytterligare information om förvärven finns på sidan 17. Omsättning och antal anställda avser bedömd årsomsättning och antal anställda vid tidpunkten för förvärven.

Tillsammans kommer förvärven att ha en positiv påverkan på Lifcos resultat och finansiella ställning under 2026.

ÖVRIG INFORMATION

MedarbetareMedelantalet anställda beräknade som heltidsekvivalenter var 7 962 (7 483) under första halvåret. Vid periodens utgång var antalet anställda beräknade som heltidsekvivalenter 8 140 (7 521).

Händelser efter rapportperiodens utgångKonsolidering av italienska Boscaro har skett i juli 2026 i affärsområdet Demolition & Tools. Boscaro designar och tillverkar byggutrustning och krantillbehör. Boscaro omsatte 2025 cirka 9,5 MEUR och har 35 anställda. Förvärvet, som omfattar majoriteten av aktierna, annonserades 11 maj 2026.

Transaktioner med närståendeUnder perioden har sedvanliga transaktioner med närstående förekommit. Samtliga transaktioner har skett på marknadsmässiga villkor.

Årsstämma 2026Årsstämma 2026 hölls den 24 april i Stockholm. Vid årsstämman fattades följande huvudsakliga beslut: • Utdelningen för verksamhetsåret 2025 fastställdes till 2,70 SEK per aktie. Avstämningsdagen för rätt till utdelning fastställdes till den 28 april 2026 med utbetalningsdag den 4 maj 2026. • Till styrelseledamöter omvaldes Carl Bennet, Ulrika Dellby, Dan Frohm, Erik Gabrielson, Ulf Grunander, Anna Hallberg, Caroline af Ugglas och Per Waldemarson. Till ny styrelseledamot valdes Anders Oscarsson och Carl Bennet omvaldes till styrelsens ordförande. • Till revisor valdes revisionsbolaget Ernst & Young AB för tiden intill slutet av årsstämman 2027. Huvudansvarig revisor är Johan Holmberg. • Styrelse- och revisorsarvoden fastställdes. • Styrelsens ersättningsrapport samt riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare godkändes.

Risker och osäkerhetsfaktorerDe riskfaktorer som har störst betydelse för Lifco är globala makroekonomiska faktorer, konkurrenssituationen, strukturförändringar på marknaden och konjunkturen. Lifco är också utsatt för finansiella risker såsom valutarisker, ränterisker, kredit- och motpartsrisker. Lifco arbetar aktivt med att övervaka och kontinuerligt utvärdera hållbarhetsrelaterade risker och deras inverkan på koncernens verksamhet och resultat. Koncernen har etablerat en styrningsstruktur som involverar både koncernledning och styrelse och arbetar för att ständigt förbättra bolagets hållbarhetsaktiviteter och minimera relaterade risker. Som en del av denna styrning granskar koncernledningen kvartalsvis samtliga dotterbolags efterlevnad av till exempel uppförandekoden, arbetsskador, IT-säkerhet och rättsliga tvister. Riskerna och känslighetsanalys beskrivs utförligt i Lifcos års- och hållbarhetsredovisning för 2025 och är oförändrade sedan denna rapport.

Moderbolaget påverkas av ovanstående risker och osäkerhetsfaktorer genom sin funktion som ägare till dotterbolagen.

RedovisningsprinciperKoncernens delårsrapport har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, och årsredovisningslagen. För moderbolaget har rapporten upprättats i enlighet med årsredovisningslagen samt RFR 2. Tillämpningen av redovisningsprinciperna är i överensstämmelse med de som finns i årsredovis-ningen 2025 och ska läsas tillsammans med dessa.

Totalsumman i tabeller och räkningar summerar inte alltid på grund av avrundningsdifferenser. Syftet är att varje delrad ska överensstämma med sin ursprungskälla och därför kan avrundnings-differenser uppstå på totalsumman.

Rapporten har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

STYRELSENS FÖRSÄKRAN

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att sexmånadersrapporten ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de bolag som ingår i koncernen står inför. Delårsrapportens innehåll beslutades den 13 juli 2026.

Enköping den 14 juli 2026

Carl BennetStyrelseordförandeAnneli BroströmStyrelseledamot, arbetstagarrepresentantUlrika DellbyStyrelseledamotDan FrohmVice ordförandeErik GabrielsonStyrelseledamotUlf GrunanderStyrelseledamotAnna HallbergStyrelseledamotAnders OscarssonStyrelseledamotAnna-Karin RydénStyrelseledamot, arbetstagarrepresentantCaroline af UgglasStyrelseledamotPer WaldemarsonVD och koncernchef, styrelseledamot

KOMMANDE RAPPORTTILLFÄLLENRapport för tredje kvartalet 23 oktober 2026.Bokslutskommuniké och rapport för fjärde kvartalet 29 januari 2027.Års- och hållbarhetsredovisning för 2026 vecka 13 2027.

WEBBSÄND PRESENTATIONEn webbsänd presentation med Per Waldemarson, VD, och Therése Hoffman, CFO äger rum tisdag 14 juli kl 09.00. Det går att lyssna på presentationen via webben eller eller genom att ringa in till telefonkonferensen. Via telefonkonferensen går det att ställa frågor.

Tid: Tisdag 14 juli kl 09.00

Länk till presentationen: https://lifco.events.inderes.com/q2-report-2026

Om du vill delta i telefonkonferensen registrerar du dig via länken nedan. Efter registrering får du telefonnummer och konferens-ID för att logga in till konferensen.

Länk för registrering till telefonkonferensen:https://events.inderes.com/lifco/q2-report-2026/dial-in

KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

SEX MÅNADERKVARTAL 2HELÅRMSEK20262025förändr.20262025förändr.2025Nettoomsättning14 88113 8757,2%7 6956 94310,8%28 251Kostnad för sålda varor-8 258-7 8195,6%-4 263-3 9109,0%-15 907Bruttoresultat6 6236 0569,4%3 4323 03313,2%12 344Försäljningskostnader-1 709-1 54810,4%-870-78211,2%-3 345Administrationskostnader-2 001-1 8925,7%-1 016-9368,5%-3 673Utvecklingskostnader-137-1259,4%-72-5824,0%-253Övriga intäkter och kostnader328-88,6%727-74,8%97Rörelseresultat2 7802 52010,3%1 4811 28415,3%5 170Finansnetto-171-207-17,3%-91-103-11,6%-414Resultat före skatt2 6092 31312,8%1 3891 18117,7%4 756Skatt-665-59012,8%-354-30117,7%-1 087Periodens resultat1 9441 72312,8%1 03588017,7%3 669Resultat hänförligt till:

Moderbolagets aktieägare1 9231 70412,9%1 02486917,8%3 633Innehav utan bestämmande inflytande20203,8%11105,9%36Periodens resultat per aktie före och efter utspädning, hänförligt till moderbolagets aktieägare4,233,7512,8%2,251,9117,8%8,00EBITA3 3653 05710,1%1 7761 56213,7%6 318Avskrivningar materiella tillgångar38634810,9%19917315,3%731Avskrivningar immateriella tillgångar1112-14,7%56-12,6%24Avskrivningar immateriella tillgångar som uppkommit i samband med förvärv5715239,2%2902659,1%1 102

KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET

SEX MÅNADERKVARTAL 2HELÅR2025MSEK20262025förändr.20262025förändr.Periodens resultat1 9441 72312,8%1 03588017,7%3 669Övrigt totalresultat

Poster som senare kan återföras i resultaträkningen:

Säkring av nettoinvestering-13282-261%-5331-275%186Omräkningsdifferenser835-905-192%37526740,6%-1 676Skatt hänförlig till säkring av nettoinvestering28-18-251%11-7-254%-41Summa totalresultat för perioden2 675882203%1 3681 16917,0%2 139

Totalresultat hänförligt till:

Moderbolagets aktieägare2 646868205%1 3561 15917,0%2 113Innehav utan bestämmande inflytande2913115%121015,5%262 675882203%1 3681 16917,0%2 139

SEGMENTSÖVERSIKT

I början av andra kvartalet 2026 beslöt Lifco att organisera sig i fem rörelsesegment i stället för tidigare tre. Förändringen sker efter många år av stark tillväxt i Systems Solutions till följd av förvärv och organisk tillväxt. Inom Systems Solutions har de två divisionerna Environmental Technology och Transportation Products blivit så pass väsentliga att de från och med andra kvartalet 2026 rapporteras och följs internt av den högsta verkställande beslutsfattaren. Systems Solutions utgörs således från och med andra kvartalet 2026 av divisionerna Contract Manufacturing, Infrastructure Products och Special Products. Rörelsesegmenten Dental och Demolition & Tools berörs inte av förändringen. I rapporten för första kvartalet 2026 presenterades omsättning, EBITA och EBITA-marginal per kvartal 2024–2026 samt helåren 2015–2025 för de nya affärsområdena Environmental Technology och Transportation Products samt Systems Solutions exklusive Environmental Technology och Transportation Products.

Koncerngemensamma funktioner består huvudsakligen av kostnader hänförliga till styrelse, VD och övriga ledande befattningshavare, revisionskostnader samt bolagskostnader för framtagande av information till aktieägare, upprätthållande av börsnoteringen samt kostnader relaterade till årsredovisningen.

Rörelsesegmentens resultat bedöms baserat på EBITA. Koncernens finansiella intäkter och kostnader samt skatt hanteras på koncernnivå och fördelas därför inte på respektive segment. Ingen uppdelning av tillgångar och skulder sker per segment då inget sådant belopp regelbundet redovisas för VD.

NETTOOMSÄTTNING FRÅN EXTERNA KUNDERIngen försäljning sker mellan segmenten.

SEX MÅNADERKVARTAL 2Rull 12 månHELÅRMSEK20262025förändr.20262025förändr.förändr.2025Dental3 3243 2442,5%1 6781 5994,9%6 4111,3%6 331Demolition & Tools3 3873 414-0,8%1 8061 7751,8%6 733-0,4%6 760Environmental Technology1 7451 6416,3%88680310,3%3 5793,0%3 475Transportation Products2 2051 77224,5%1 10090222,0%4 25511,3%3 822Systems Solutions4 2213 80410,9%2 2251 86419,4%8 2795,3%7 863Koncernen14 88113 8757,2%7 6956 94310,8%29 2573,6%28 251

Nettoomsättningen fördelar sig på betydande intäktsslag enligt följande:

SEX MÅNADERKVARTAL 2Rull 12 månHELÅRMSEK20262025förändr.20262025förändr.förändr.2025Dentalprodukter3 3243 2442,5%1 6781 5994,9%6 4111,3%6 331Verktyg och maskiner3 3873 414-0,8%1 8061 7751,8%6 733-0,4%6 760Miljöteknik1 7451 6416,3%88680310,3%3 5793,0%3 475Transportprodukter2 2051 77224,5%1 10090222,0%4 25511,3%3 822Kontraktstillverkning1 7461 752-0,3%93480416,1%3 519-0,2%3 525Infrastrukturprodukter1 31198033,8%71553134,7%2 48315,4%2 152Specialprodukter1 1631 0728,5%5765299,0%2 2774,2%2 186Koncernen14 88113 8757,2%7 6956 94310,8%29 2573,6%28 251

EBITAFördelningen av resultat per segment sker till och med EBITA. EBITA stäms av mot resultat före skatt enligt följande uppställning:

SEX MÅNADERKVARTAL 2Rull 12 månHELÅRMSEK20262025förändr.20262025förändr.förändr.2025Dental75868410,9%38034410,4%1 4065,6%1 331Demolition & Tools808861-6,2%4574452,7%1 628-3,2%1 681Environmental Technology46041012,3%23820416,6%9635,5%913Transportation Products51539630,0%25320126,2%1 04612,8%928Systems Solutions93079716,7%50240922,5%1 7768,1%1 643Gem. koncernfunktioner-107-9117,6%-54-4228,9%-1948,9%-178EBITA före förvärvs-kostnader3 3653 05710,1%1 7761 56213,7%6 6254,9%6 318Förvärvskostnader-13-14-9,0%-6-13-52,6%-44-2,9%-45EBITA3 3513 04310,1%1 7701 54914,3%6 5814,9%6 273Avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar som uppkommit i samband med förvärv-571-5239,2%-290-2659,1%-1 1514,4%-1 102Finansiella poster - netto-171-207-17,3%-91-103-11,6%-379-8,6%-414Resultat före skatt2 6092 31312,8%1 3891 18117,7%5 0526,2%4 756

KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK2026-06-302025-06-302025-12-31TILLGÅNGAR

Immateriella anläggningstillgångar28 00925 84326 817Materiella anläggningstillgångar3 4193 0043 150Finansiella tillgångar497451467Lager4 7604 5704 314Kundfordringar4 2223 8583 434Kortfristiga fordringar1 4311 1011 046Likvida medel1 3371 2101 878SUMMA TILLGÅNGAR43 67340 03941 106

EGET KAPITAL OCH SKULDER

Eget kapital20 47718 05319 277Långfristiga räntebärande skulder inkl pensionsavsättningar5 1874 2655 378Övriga långfristiga skulder och avsättningar5 5645 3735 663Kortfristiga räntebärande skulder6 7117 0275 617Leverantörsskulder1 9461 9611 829Övriga kortfristiga skulder3 7883 3593 342SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER43 67340 03941 106

KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Hänförligt till moderbolagets aktieägare

MSEK2026-06-302025-06-302025-12-31Ingående eget kapital19 13718 25718 257Periodens totalresultat2 6468682 113Värdeförändring sälj-/köpoptioner hänförliga till innehav utan bestämmande inflytande-229-109-143Utdelning-1 226-1 090-1 090Utgående eget kapital20 32817 92619 137

Eget kapital, hänförligt till:

Moderbolagets aktieägare20 32817 92619 137Innehav utan bestämmande inflytande14912714020 47718 05319 277

KONCERNENS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN I SAMMANDRAG

SEX MÅNADERKVARTAL 2HELÅRMSEK20262025202620252025Den löpande verksamheten

Rörelseresultat2 7802 5201 4811 2845 170Återläggning avskrivningar9678834944451 858Övriga ej kassaflödespåverkande poster385325234Räntor och finansiella poster, netto-171-207-91-103-414Betald skatt-986-895-488-386-1 580Kassaflöde före förändring av rörelsekapital2 6282 3541 4201 2635 037Förändring i rörelsekapital

Lager-243-388-89-148-29Kortfristiga fordringar-567-544-187-76-146Kortfristiga skulder34322-40-68263Kassaflöde från den löpande verksamheten1 8511 7441 1049715 124Förvärv av dotterföretag-1 186-1 410-794-1 192- 3 360Nettoinvestering i materiella anläggningstillgångar-169-205-88-103-432Nettoinvestering i immateriella anläggningstillgångar-17-13-9-8-40Kassaflöde från investeringsverksamheten-1 371-1 629-892-1 304-3 833

Förändring räntebärande skulder5231 0731 1701 675

837Amortering leasingskuld-180-162-92-81-338Förändring långfristiga fordringar/skulder4141-9Utbetald utdelning-1 226-1 090-1 226-1 090-1 090Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande-191-168-178-160-187Kassaflöde från finansieringsverksamheten-1 070-346-322345-788

Periodens kassaflöde-590-231-11012504Likvida medel vid periodens början1 8781 5171 4231 2081 517Omräkningsdifferenser49-7523-10-143Likvida medel vid periodens slut1 3371 2101 3371 2101 878

FÖRVÄRV UNDER 2026Under årets första sex månader har fyra nya verksamheter konsoliderats vilka annonserats genom pressmeddelanden: brittiska Ethoss Regeneration, brittiska Glass Umbrella, tyska Karl Kaps och italienska Metalltech.

Förvärvskalkylen inkluderar emellertid samtliga förvärv som konsoliderats under första halvåret. Mindre tilläggsförvärv har inte annonserats genom pressmeddelanden. Samtliga förvärv har konsoliderats till 100 procent.

Kostnader relaterade till förvärv på 13 MSEK ingår i administrativa kostnader i koncernens resultaträkning för första halvåret. De förvärvade bolagen har sedan respektive konsolideringsdag bidragit till koncernens nettoomsättning med 118 MSEK och EBITA med 25 MSEK. Om konsolidering skett från och med 1 januari 2026 skulle koncernens nettoomsättning ökat med ytterligare 113 MSEK och EBITA skulle ökat med ytterligare 30 MSEK.

Förvärvade nettotillgångar

Nettotillgångar, MSEKBokfört värdeVärdejusteringVerkligt värdeImmateriella anläggningstillgångar1545546Materiella anläggningstillgångar46-46Lager, kundfordringar och övriga fordringar178-3175Leverantörsskulder och övriga skulder1-149-145-294Likvida medel103-103Summa nettotillgångar178397575Goodwill-437437Totala nettotillgångar1788331 011

Kassaflödeseffekt, MSEKKöpeskilling

1 011Ej utbetalda köpeskillingar (sälj-/köpoptioner)-190Likvida medel i de förvärvade bolagen -103Utbetald köpeskilling avseende tidigare års förvärv467Summa kassaflödeseffekt 1 1861 Varav 20 MSEK avser externa räntebärande skulder.

FINANSIELLA INSTRUMENT

MSEK2026-06-302025-06-302025-12-31Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde

Kundfordringar4 2223 8583 434Andra långfristiga finansiella fordringar412444Likvida medel1 3371 2101 878Summa5 5995 0935 356Skulder värderade till verkligt värde

Övriga skulder12 7872 7532 930Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde

Räntebärande lån11 86411 25810 964Leverantörsskulder1 9461 9611 829Summa16 59715 97215 723

1 Övriga skulder som är finansiella instrument avser kombinerade sälj-/köpoptioner avseende innehav utan bestämmande inflytande.

Redovisat värde överensstämmer med verkligt värde. Det verkliga värdet på kortfristig upplåning motsvarar dess redovisade värde eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.

Finansiella instrument värderade till verkligt värde är klassificerade i olika nivåer utifrån hur det verkliga värdet har fastställts. Samtliga Lifcokoncernens finansiella instrument värderade till verkligt värde är klassificerade i enlighet med nivå 3, d v s ej observerbara data. Sälj-/köpoptioner värderas utifrån en multipelvärdering där en kontraktuellt fastställd multipel enligt villkoren i avtalen appliceras på genomsnittligt EBITA/EBIT för de tre närmast föregående räkenskapsåren innan optionerna kan utnyttjas/förfaller. Per 30 juni 2026 fanns 53 optionsavtal (57 per 31 december 2025) och medianvärdet av innehaven som avser sälj-/köpoptioner uppgick till 20% (20% per 31 december 2025) av aktierna i respektive dotterbolag. Inget enskild optionsavtal har eller kan ha en väsentlig påverkan på Lifcos finansiella rapporter. Skulden för dessa avtal fördelade sig på 80% i EUR, 16% i GBP, 3% i DKK och resterande 1% i SEK och NOK. Multiplarna var inom spannet 4x-8,25x. Sälj-/köp-optionerna per 30 juni 2026 förfaller mellan 2026 och 2037.

Kombinerade sälj-/köpoptioner, MSEK2026-06-302025-06-302025-12-31Ingående balans2 9302 6362 636Tillkommande190229596Omvärdering redovisad i eget kapital229109143Utbetalda köpeskillingar-467--112Utbetalda utdelningar-172-138-157Valutakursdifferenser77-84-176Utgående balans2 7872 7532 930

Osäkerheten i värderingen ligger i bedömningen av framtida EBITA/EBIT fram till förfallotidpunkten samt förändringar i valutakurser. Omvärdering görs vid varje balansdag utifrån EBITA/EBIT för de senaste tolv månaderna för respektive dotterbolag. En förändring om 10% i EBITA/EBIT för samtliga optionsavtal skulle påverka skulden med cirka 217 MSEK (200 MSEK per 31 december 2025), motsvarande 1% av eget kapital. Ett högre EBITA/EBIT leder till en högre skuld och vice versa. En rimligt möjlig förändring om 10% av utländska valutakurser gentemot SEK skulle påverka skulden med cirka 272 MSEK (280 MSEK per 31 december 2025), motsvarande 1% av eget kapital. En förstärkning av utländsk valuta gentemot SEK leder till en högre skuld och vice versa. Känslighetsanalysen beräknas genom att applicera procentuell förändring på respektive icke observerbara indata och beräkna den resulterande effekten på det verkliga värdet av skulden. Analyserna förutsätter att övriga variabler hålls oförändrade.

NYCKELTAL

RULLANDE TOLV MÅNADER T O M2026-06-302025-12-312025-06-30Nettoomsättning, MSEK29 25728 25127 282Omsättningsförändring, %3,68,14,4EBITA, MSEK6 6256 3186 088EBITA-marginal, %22,622,422,3EBITDA, MSEK7 4167 0736 811EBITDA-marginal, %25,325,025,0Sysselsatt kapital, MSEK32 46430 76429 546Sysselsatt kapital exkl goodwill och övr immat tillg, MSEK5 1314 7704 771Avkastning sysselsatt kapital, %20,420,520,6Avkastning sysselsatt kapital exkl goodwill, %129132128Avkastning eget kapital, %19,719,819,3Nettoskuld, MSEK13 34812 04812 835Nettoskuldsättningsgrad, ggr0,70,60,7Nettoskuld/EBITDA, ggr1,81,71,9Räntebärande nettoskuld, MSEK9 0237 8018 880Räntebärande nettoskuld/EBITDA, ggr1,21,11,3Soliditet, %46,946,945,1Antal aktier, tusental454 216454 216454 216Medelantal anställda, heltidsekvivalenter7 9627 6197 483

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

SEX MÅNADERKVARTAL 2HELÅRMSEK20262025202620252025Administrationskostnader-85-82-41-41-154Övriga rörelseposter10-10088Rörelseresultat-85-84-41-40-67Finansnetto21 7602 1771 7842 0602 408Resultat efter finansiella poster1 6752 0931 7432 0202 341Bokslutsdispositioner----178Skatt68278-1-9Periodens resultat1 7432 1201 7512 0182 510

1 Inkluderar utfakturering av koncerngemensamma tjänster.2 I finansnettot ingår mottagna utdelningar på 1 783 (2 014) MSEK under sexmånadersperioden.

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK2026-06-302025-06-302025-12-31TILLGÅNGAR

Finansiella anläggningstillgångar9 2738 5868 968Kortfristiga fordringar15 60913 53314 949Likvida medel347369805SUMMA TILLGÅNGAR25 22922 48924 722

EGET KAPITAL OCH SKULDER

Eget kapital7 9527 0457 435Obeskattade reserver-4-Avsättningar-2017Långfristiga räntebärande skulder3 9523 3074 329Kortfristiga räntebärande skulder6 3426 6985 274Kortfristiga räntefria skulder6 9835 4157 666SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER25 22922 48924 722

DEFINITIONER OCH SYFTE

Avkastning på eget kapitalPeriodens resultat dividerat med genomsnittligt eget kapital.Avkastning på sysselsatt kapitalEBITA före förvärvskostnader dividerat med sysselsatt kapital.Avkastning på sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångarEBITA före förvärvskostnader dividerat med sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar.EBITAEBITA är ett mått som Lifco betraktar som relevant för en investerare som vill förstå resultatgenereringen efter investeringar av materiella och immateriella tillgångar med återinvesteringsbehov men före investeringar av immateriella tillgångar hänförliga till företagsförvärv. Lifco definierar Earnings Before Interest, Tax and Amortization (EBITA) som rörelseresultat före av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar som uppkommit i samband med företagsförvärv exklusive förvärvskostnader.EBITA-marginalEBITA dividerat med nettoomsättning.EBITDAEBITDA är ett mått som Lifco betraktar som relevant för en investerare som vill förstå resultatgenereringen före inves-teringar i anläggningstillgångar. Lifco definierar Earnings Before Interest, Tax, Depreciation and Amortization (EBITDA) som rörelseresultat före av- och nedskrivningar avseende materiella och immateriella tillgångar exklusive förvärvskostnader.EBITDA-marginalEBITDA dividerat med nettoomsättning.NettoskuldsättningsgradNettoskuld dividerat med eget kapital.NettoskuldLifco använder sig av det alternativa nyckeltalet nettoskuld. Lifco anser att nyckeltalet är användbart för användarna av de finansiella rapporterna som ett komplement för att bedöma möjlighet till utdelning, att genomföra strategiska investeringar samt att bedöma koncernens möjligheter att leva upp till finansiella åtaganden. Lifco definierar nyckel-talet enligt följande: kort- och långfristiga skulder till kredit-institut, obligationslån, räntebärande avsättningar för pensioner, skulder relaterade till sälj-/köpoptioner avseende förvärv samt leasingskuld med avdrag för likvida medel.

Resultat per aktieResultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.

Räntebärande nettoskuldLifco använder sig av det alternativa nyckeltalet räntebärande nettoskuld. Lifco anser att nyckeltalet är användbart för användarna av de finansiella rapporterna som ett komplement för att bedöma möjlighet till utdelning, att genomföra strategiska investeringar samt att bedöma koncernens möjligheter att leva upp till finansiella åtaganden. Lifco definierar nyckeltalet enligt följande: kort- och långfristiga skulder till kreditinstitut, obligationslån samt räntebärande avsättningar för pensioner med avdrag för likvida medel.

SoliditetEget kapital dividerat med totala tillgångar (balansomslutningen).Sysselsatt kapitalSysselsatt kapital är ett mått som Lifco använder för att beräkna avkastningen på sysselsatt kapital och för att mäta hur effektiv koncernen är. Lifco anser att sysselsatt kapital är användbart för användarna av de finansiella rapporterna för att förstå hur koncernen finansierar sig. Lifco definierar sysselsatt kapital som totala tillgångar minskade med likvida medel, räntebärande pensionsavsättningar samt icke räntebärande skulder förutom skulder relaterade till sälj-/köpoptioner avseende förvärv, beräknat som genomsnittet av de fyra senaste kvartalen.

Sysselsatt kapital exklusivegoodwill och övriga immateriella tillgångar

Sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar är ett mått som Lifco använder för att beräkna avkastningen på sysselsatt kapital och för att mäta hur effektiv koncernen är. Lifco anser att sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar är användbart för användarna av de finansiella rapporterna för att förstå inverkan av goodwill och övriga immateriella tillgångar på det kapital som kräver avkastning. Lifco definierar sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar som totala tillgångar minskade med likvida medel, räntebärande pensionsavsättningar, icke räntebärande skulder förutom skulder relaterade till sälj-/köpoptioner avseende förvärv, goodwill och övriga immateriella tillgångar, beräknat som genomsnittet av de fyra senaste kvartalen.

AVSTÄMNING AV ALTERNATIVA NYCKELTALI delårsrapporten presenteras alternativa nyckeltal för uppföljning av koncernens verksamhet vilka anses väsentliga för analys och förståelse för koncernens resultat och finansiella ställning. De primära alternativa nyckeltal som presenteras i denna delårsrapport avser EBITA, EBITDA, nettoskuld och sysselsatt kapital. Definitioner av de alternativa nyckeltalen presenteras på sidorna 2122.

EBITA mot finansiella rapporter enligt IFRS

MSEKSEX MÅN2026SEX MÅN2025HELÅR20252 780

Rörelseresultat2 5205 170Avskrivningar immateriella tillgångar som uppkommit i samband med förvärv5715231 102EBITA3 3513 0436 273Förvärvskostnader131445EBITA före förvärvskostnader3 3653 0576 318

EBITDA mot finansiella rapporter enligt IFRS

MSEKSEX MÅN2026SEX MÅN2025HELÅR20252 780

Rörelseresultat2 5205 170Avskrivningar materiella tillgångar386348731Avskrivningar immateriella tillgångar111224Avskrivningar immateriella tillgångar som uppkommit i samband med förvärv5715231 102EBITDA3 7473 4037 028Förvärvskostnader131445EBITDA före förvärvskostnader3 7613 4177 073

Nettoskuld mot finansiella rapporter enligt IFRS

MSEK2026-06-302025-06-302025-12-31Långfristiga räntebärande skulder inklusive pensionsavsättningar4 0053 3724 389Kortfristiga räntebärande skulder6 3556 7185 290Likvida medel-1 337-1 210-1 878Räntebärande nettoskuld9 0238 8807 801Sälj-/köpoptioner2 7872 7532 930Leasingskuld1 5381 2021 317Nettoskuld13 34812 83512 048

Sysselsatt kapital och sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar mot finansiella rapporter enligt IFRS

MSEK2026-06-302026-03-312025-12-312025-09-30Totala tillgångar43 67342 38841 10641 789Likvida medel-1 337-1 423-1 878-1 467Räntebärande pensionsavsättningar-34-33-31-35Icke räntebärande skulder-8 511-8 168-7 904-8 278Sysselsatt kapital33 79232 76531 29332 007Goodwill och övriga immateriella tillgångar-28 009-27 397-26 817-27 109Sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar5 7835 3684 4764 898

Sysselsatt kapital och sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar beräknat som genomsnittet av de fyra senaste kvartalen mot finansiella rapporter enligt IFRS

MSEK

GenomsnittKv 2 2026Kv 12026Kv 42025Kv 32025Sysselsatt kapital32 46433 79232 76531 29332 007Sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar5 1315 7835 3684 4764 898

Summa

EBITA6 6251 7761 5881 7171 543

Avkastning sysselsatt kapital

20,4%

Avkastning sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar

129%

För mer information kontakta gärna:Åse LindskogMedia och investerarrelationerTel +46 730 244 872, e-post ir@lifco.se

Om ossLifco erbjuder ett tryggt ägande för små och medelstora företag. Lifcos affärsidé är att förvärva och utveckla marknadsledande nischverksamheter med potential att leverera uthållig resultattillväxt och goda kassaflöden. Lifco styrs av en tydlig filosofi som innebär att bolaget är långsiktigt, har fokus på lönsamhet och har en starkt decentraliserad organisation. Koncernen har fem affärsområden: Dental, Demolition & Tools, Environmental Technology, Transportation Products och Systems Solutions. Lifco hade 31 december 2025 275 rörelsedrivande bolag i 37 länder. År 2025 omsatte Lifco 28,3 miljarder SEK med ett EBITA-resultat på 6,3 miljarder SEK och en EBITA-marginal på 22,4%. Läs mer på lifco.se.

Denna information är sådan information som Lifco AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-07-14 07:30 CEST.

Bifogade filerDelårsrapport januari-juni 2026

Fler nyheter från Lifco AB (publ)

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan
Tickr – Finansnyheter utan brus