K2A publicerar delårsrapport för januari-mars 2026

Källa: MFN
Neutral

Sammanfattning

K2A redovisar en vinst på 36,5 miljoner SEK för första kvartalet 2026, en ökning från 18,2 miljoner SEK föregående år. Hyresintäkterna ökade marginellt medan driftsöverskottet var stabilt. Förvaltningsresultatet sjönk dock markant.

Analys

Bolaget visar en förbättrad vinst per aktie, vilket är positivt. Minskningen i förvaltningsresultatet är dock betydande och tyder på en svagare underliggande operativ prestation, trots positiva värdeförändringar. Fokus på kassaflöde, räntetäckningsgrad och likviditet kvarstår som centrala styrparametrar.

Nyckeltal

Resultat efter skatt Q1 2026
36,5 (18,2) Mkr
Resultat per stamaktie Q1 2026
0,30 (0,09) kr
Hyresintäkter Q1 2026
79,3 (78,0) Mkr
Driftsöverskott Q1 2026
54,9 (54,0) Mkr
Förvaltningsresultat Q1 2026
4,3 (38,3) Mkr
Antal bostäder i förvaltning
2 034 (2 108)

Insikter

  • • Vinsten drivs av positiva värdeförändringar snarare än förbättrat förvaltningsresultat.
  • • Bolaget fortsätter att minska sitt fastighetsbestånd.
  • • Fokus ligger på finansiella nyckeltal som kassaflöde och räntetäckningsgrad.

K2A Knaust & Andersson Fastigheter publicerade idag sin delårsrapport för januari-mars 2026. Resultatet efter skatt blev en vinst på 36,5 miljoner, jämfört med 18,2 miljoner under första kvartalet 2025.

K2A Knaust & Andersson Fastigheter publicerade idag sin delårsrapport för januari-mars 2026. Resultatet efter skatt blev en vinst på 36,5 miljoner, jämfört med 18,2 miljoner under första kvartalet 2025.

Januari-mars 2026 i siffror

  • Hyresintäkterna uppgick till 79,3 Mkr (78,0)
  • Driftsöverskottet uppgick till 54,9 Mkr (54,0)
  • Förvaltningsresultatet uppgick till 4,3 Mkr (38,3)
  • Värdeförändringar för förvaltningsfastigheter uppgick till 6,9 Mkr (2,5)
  • Resultat efter skatt uppgick till 36,5 Mkr (18,2) och resultat per stamaktie före och efter utspädning uppgick till 0,30 kr (0,09)
  • Totalt antal bostäder i förvaltning uppgick vid periodens slut till 2 034 (2 108)

– Den underliggande intjäningsförmågan är fortsatt god, vilket tillsammans med positiva värdeförändringar innebär att K2A för femte kvartalet i rad redovisar ett positivt resultat efter skatt. Vår strategi ligger fast, med fokus fortsatt på kassaflöde, räntetäckningsgrad och likviditet som centrala styrparametrar i verksamheten, säger Johan Knaust, vd för K2A.

För ytterligare information:Johan Knaust, vd, 070-740 04 50, johan.knaust@k2a.seChristian Lindberg, vice vd, 070-723 39 48, christian.lindberg@k2a.se Ola Persson, CFO, 070-832 99 93, ola.persson@k2a.se

Denna information är sådan information som K2A Knaust & Andersson Fastigheter är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-05-07 13:00 CEST.

K2A Knaust & Andersson Fastigheter AB – det gröna fastighetsbolaget – förvaltar hyresrätter långsiktigt för alla typer av boenden samt samhällsfastigheter. Bolagets marknader är Stockholm, Mälardalen och ett antal universitets- och högskoleorter i övriga Sverige. Se även www.k2a.se. K2A:s B-aktie (K2A B) och preferensaktie (K2A PREF) är noterade på Nasdaq Stockholm.

Bifogade filerK2A delårsrapport januari-mars 2026 (pdf)

Fler nyheter från K2A Knaust & Andersson Fastigheter

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan