Delårsrapport 1 april – 30 juni 2026

Källa: Cision
Positiv

Sammanfattning

Ferronordic rapporterar ett starkt andra kvartal 2026 med betydande resultatförbättringar på samtliga marknader. Omsättningen ökade 43% och rörelseresultatet vände från negativt till positivt. Kassaflödet från löpande verksamhet var dock lägre än föregående år.

Analys

Bolaget visar en stark operativ förbättring i Q2 2026, med en omsättningstillväxt på 43% och en vändning i rörelseresultatet till 68 MSEK från -5 MSEK föregående år. Denna förbättring drivs av samtliga marknader, särskilt USA där infrastrukturinvesteringar och datacenterutbyggnad bidrar. Trots en stark resultatutveckling minskade kassaflödet från den löpande verksamheten jämfört med föregående år, vilket kan bero på investeringar i rörelsekapital. Nettoskulden i förhållande till EBITDA har förbättrats.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q2 2026
1 558 (1 088) MSEK
Rörelseresultat Q2 2026
68 (-5) MSEK
Rörelsemarginal Q2 2026
4,3% (-0,4%)
Resultat per aktie Q2 2026
3,08 (-3,51) SEK
Kassaflöde från löpande verksamheten Q2 2026
207 (262) MSEK
Nettoskuld/EBITDA
3,0x

Insikter

  • • Resultatförbättringen drivs av strategiska förbättringar som kostnadskontroll och ökad teknik- och dataanvändning.
  • • USA fortsätter att vara en stark tillväxtmotor, trots begränsningar i tillgången på tekniker.
  • • Tyskland visar en gradvis återhämtning med förbättrad lönsamhet trots lägre bruttomarginal på grund av flottaffärer.
  • • Bolaget ser fortsatt potential i befintlig verksamhet och utvärderar selektiva tilläggsförvärv.

Q2 2026: Högre resultat i samtliga marknader

 ANDRA KVARTALET 2026

  • Nettoomsättningen ökade 43% till 1 558 MSEK (1 088)
  • Rörelseresultatet ökade till 68 MSEK (-5)
  • Rörelsemarginalen ökade till 4,3% (-0,4)
  • Periodens resultat ökade till 45 MSEK (-51)
  • Resultatet per aktie uppgick till 3,08 SEK (-3,51)
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 207 MSEK (262)

JANUARI – JUNI 2026

  • Nettoomsättningen ökade 17% till 2 686 MSEK (2 294)
  • Rörelseresultatet ökade till 104 MSEK (9)
  • Rörelsemarginalen ökade till 3,9% (0,4)
  • Periodens resultat ökade till 76 MSEK (-201)
  • Resultatet per aktie uppgick till 5,26 SEK (-13,83)
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 62 MSEK (447)
MSEK (eller som angivet) 2026 Q2 2025 Q2 % 2026 6M 2025 6M % 2025 FY Nettoomsättning 1 558 1 088 43% 2 686  2 294 17% 4 566 Bruttoresultat 246 177 39% 446 374 19% 792 EBITDA 180 95 90% 305 179 71% 480 Rörelseresultat 68 -5 1 537% 104 9 1 088% 77 Periodens resultat 45 -51 188% 76 -201 138% -199 Resultat per aktie, SEK 3,08 -3,51 188% 5,26 -13,83 138% -13,66 Kassaflöde från den löpande verksamheten  207 262 62 447 701 Nettoskuld (nettokassa) 1 845 1 679 1 845 1 679 1 616 Bruttomarginal, % 15,8% 16,3% -0,4pp 16,6% 16,3% 0,3pp 17,3% Rörelsemarginal, % 4,3% -0,4% 4,8pp 3,9% 0,4% 3,5pp 1,7% Rörelsekapital/Nettoomsättning LTM, % 13,7% 13,0% 0,7pp 13,7% 13,0% 0,7pp 14,5% Eget kapital/summa tillgångar, % 30,6% 31,1% -0,5pp 30,6% 31,1% -0,5pp 32,7% Avkastning på sysselsatt kapital, LTM, % 5,5% 0,7% 4,8pp 5,5% 0,7% 4,8pp 2,5% Avkastning på eget kapital, LTM, % 5,8% -19,1% 24,9pp 5,8% -19,1% 24,9pp -14,2% Avkastning på investerat kapital, LTM, % 5,3% 0,4% 4,9pp 5,3% 0,4% 4,9pp 2,2%

Henrik Carlborg, Koncernchef och VD, kommenterar:

Q2 var starkt med högre resultat i samtliga marknader och ett rekordresultat i USA. De förbättringar vi arbetat med under de senaste åren – en starkare eftermarknad, kostnadskontroll och ökad användning av teknik och data – syns allt tydligare i våra resultat. Vårt fokus ligger fortsatt på den betydande outnyttjade potentialen i vår befintliga verksamhet. Vi fortsätter också att utvärdera selektiva tilläggsförvärv.

Omsättningen i kvartalet ökade med 43% till 1 558 MSEK (1 088), eller 54% i fasta valutor, med tillväxt i samtliga segment. Rörelseresultatet steg till 68 MSEK (-5), EBITDA näst intill fördubblades, och nettoskulden i förhållande till EBITDA förbättrades till 3,0x.

I USA var efterfrågan fortsatt stark, med stöd av infrastrukturaktivitet och en allt snabbare utbyggnad av datacenter. Försäljningen ökade med 39% till 969 MSEK (695) – 53% i dollar – drivet av stark maskinförsäljning. Eftermarknaden växte med 22% i dollar, där tillväxten begränsades av tillgången på tekniker snarare än efterfrågan. Rörelseresultatet mer än fördubblades till 74 MSEK (26) och EBITDA ökade till 164 MSEK (104). Vi fortsätter att utveckla vår plattform i USA. Under kvartalet tecknade vi ett serviceavtal med Volvo Penta och utökade vårt samarbete med Sandvik till bergborrar för underjordsbruk.

I Tyskland levererade vi ett rörelseresultat om 8 MSEK (-13) – vårt andra lönsamma kvartal i rad. Försäljningen ökade med 47% till 540 MSEK (366) i takt med att leveranser som skjutits upp från Q1 genomfördes, vilket också frigjorde rörelsekapital. En hög andel flottaffärer med lägre marginal tyngde bruttomarginalen, men detta uppvägdes mer än väl av högre volymer, en växande eftermarknad och en minskning av SG&A med 14%. Eftermarknadsförsäljningen växte med 9%, med juni som årets starkaste månad. Även här är tillgången på tekniker den främsta begränsningen, och vi har mer att ge. Vi har också tecknat ett hyresavtal för en ny verkstad i Hessen, med öppning i januari 2027, så att vi kan ta ännu bättre hand om våra kunder i regionen.

I Kazakstan ökade försäljningen med 88% till 49 MSEK (26) och rörelseresultatet förbättrades till 3 MSEK (-1), trots en dämpad marknad då statliga infrastrukturinvesteringar tillfälligt ligger på is.

Vi är fortsatt optimistiska om vår amerikanska verksamhet och marknadsmiljön framöver. Q2 var ett ovanligt starkt kvartal och volymerna kommer att variera, men de underliggande drivkrafterna i vår verksamhet fortsätter att stärkas. I Tyskland förväntar vi oss att den gradvisa återhämtningen fortsätter, och med en lägre kostnadsbas och en starkare eftermarknad är vi väl positionerade när volymerna återvänder. I Kazakstan förväntar vi oss att aktiviteten förbättras när de statliga utgifterna återupptas.

Om Ferronordic

Ferronordic är en internationell återförsäljarkoncern inom anläggningsmaskiner och lastbilar. Genom sina dotterbolag är koncernen återförsäljare för Volvo Construction Equipment i tio delstater i USA och Kazakstan, samt återförsäljare för Volvo Trucks och Renault Trucks i delar av Tyskland. I USA representerar Ferronordic även Hitachi, Sandvik, Link-Belt Cranes och Bergmann i delar av sitt verksamhetsområde. I Kazakstan representerar koncernen även Ammann. Ferronordic har för närvarande cirka 40 anläggningar och över 800 anställda. Aktierna i Ferronordic AB (publ) är noterade på Nasdaq Stockholm. www.ferronordic.com

Denna information är sådan information som Ferronordic AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och SFS lag om värdepappersmarknaden (2007:528). Informationen lämnades för offentliggörande den 12 augusti 2026, 07:30 CET.

Fler nyheter från Ferronordic AB

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan