Q4: Stärkt lönsamhet genom en mer renodlad och kundnära verksamhet

Källa: Cision
Positiv

Sammanfattning

Dustin redovisar ett fjärde kvartal med minskad omsättning men förbättrad lönsamhet. För helåret minskade omsättningen något men justerad EBITA ökade markant. Bolaget genomförde en stor nedskrivning av goodwill under helåret.

Analys

Bolaget visar en förbättrad lönsamhet i fjärde kvartalet trots minskad omsättning, drivet av kostnadsbesparingar. Helåret visar en positiv trend i justerad EBITA, men en betydande nedskrivning av goodwill tynger resultatet. Kassaflödet från den löpande verksamheten är negativt för kvartalet men positivt för helåret. Ingen utdelning föreslås.

VD-ord

optimistisk · PDF

VD:n betonar genomförda förändringar för ett starkare Dustin, med förbättrad lönsamhet trots minskad omsättning i kvartalet. Framtida fokus ligger på att stärka försäljning, kundrelationer och utveckla en lönsam SMB-affär.

Utsikter: Marknadsläget är fortsatt osäkert med komponentbrist som driver högre priser och påverkar efterfrågan. Prioriteringar framåt är att stärka försäljning, kundrelationer och utveckla en lönsam SMB-affär, samt investeringar i AI och IT-infrastruktur.

Nyckeltal

Nettoomsättning Q4
4 813 (5 056) MSEK
Organisk omsättningstillväxt Q4
-5,0% (3,6%)
Bruttomarginal Q4
13,2% (12,7%)
Justerad EBITA Q4
110 (83) MSEK
Resultat per aktie Q4
0,02 (0,00) SEK
Nettoomsättning helår
21 006 (20 407) MSEK

Insikter

  • • Bolaget genomför en omstrukturering som påverkar omsättningen men förbättrar lönsamheten.
  • • Den stora goodwillnedskrivningen tynger helårsresultatet men är icke-kassaflödespåverkande.
  • • Förbättrad finansiell ställning med lägre skuldsättning i relation till EBITDA.
Påverkan · Positiv · 6/10
Materiell påverkan
NegativNeutralPositiv
−100+10

Fjärde kvartalet

  • Nettoomsättningen minskade med 4,8 procent till 4 813 miljoner kronor (5 056).
  • Den organiska omsättningstillväxten uppgick till -5,0 procent (3,6) varav LCP -4,7 procent (7,0) och SMB -6,1 procent (-6,3). Justerat för avvecklingen av konsumentaffären var den organiska tillväxten för SMB 3,4 procent.
  • Bruttomarginalen uppgick till 13,2 procent (12,7).
  • Justerad EBITA uppgick till 110 miljoner kronor (83) motsvarande en justerad EBITA-marginal om 2,3 procent (1,6).
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 75 miljoner kronor (21). Jämförelsestörande poster om -1 miljon kronor (-12) har påverkat rörelseresultatet.
  • Kvartalets resultat uppgick till 32 miljoner kronor (3).
  • Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 0,02 kronor (0,00).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -204 miljoner kronor (-73).
  • Nettoskuld vid periodens slut i relation till justerad EBITDA under den senaste tolvmånadersperioden var 2,8 (4,1) gånger.

September 2025-augusti 2026

  • Nettoomsättningen ökade med 2,9 procent till 21 006 miljoner kronor (20 407).
  • Den organiska omsättningstillväxten uppgick till 4,8 procent (-3,3) varav LCP 9,6 procent (-2,6) och SMB -8,0 procent (-5,0). Justerat för avvecklingen av konsumentaffären var den organiska tillväxten för SMB -2,4%.
  • Bruttomarginalen uppgick till 13,5 procent (13,6).
  • Justerad EBITA uppgick till 413 miljoner kronor (286) motsvarande en justerad EBITA-marginal om 2,0 procent (1,4).
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -646 miljoner kronor (-2 523), inklusive en icke kassaflödes-påverkande nedskrivning av främst goodwill om -800 miljoner kronor (-2 500), i huvudsak relaterad till avvecklingen av våra icke-standardiserade tjänster. Jämförelsestörande poster om -114 miljoner kronor (-85) har påverkat rörelseresultatet.
  • Årets resultat uppgick till -799 miljoner kronor (-2 631).
  • Resultat per aktie före utspädning uppgick till -0,59 kronor (-2,92). Resultat per aktie före nedskrivning uppgick till 0,00 kronor.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 695 miljoner kronor (-74).
  • Styrelsen föreslår att ingen utdelning utbetalas för verksamhetsåret 2025/26.

”Det fjärde kvartalet avslutar ett år där vi genomfört omfattande förändringar för att bygga ett starkare och mer fokuserat Dustin. I kvartalet minskade omsättningen, delvis som en följd av tidigarelagda order under föregående kvartal och i viss mån av dämpad efterfrågan som en följd av högre prisnivåer. Trots den lägre försäljningen förbättrades lönsamheten, främst till följd av en lägre kostnadsbas efter genomförda effektiviseringsåtgärder”, säger Samuel Skott, VD och koncernchef på Dustin.

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Fredrik Sätterström, IR-ansvarig

fredrik.satterstrom@dustin.com, 070 510 10 22

Kontaktperson:

Eva Ernfors, Informationschef

eva.ernfors@dustin.com, 070 258 62 94

Denna information är sådan information som Dustin Group AB (publ.) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s

marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades för offentliggörande den 14 oktober 2026 kl. 08:00 CEST.

Om Dustin

Dustin är en ledande onlinebaserad IT-partner i Norden och Benelux. Vi hjälper våra kunder att vara i framkant genom att förse dem med rätt IT-lösning för deras behov.

Vi erbjuder cirka 280 000 produkter med tillhörande tjänster till företag och offentlig sektor. Omsättningen verksamhetsåret 2025/26 uppgick till cirka 21,0 miljarder kronor.

Dustin har drygt 1 800 medarbetare och är sedan 2015 börsnoterat på Nasdaq Stockholm med huvudkontor i Nacka Strand strax utanför centrala Stockholm. 

Fler nyheter från Dustin Group AB

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan