BOKSLUTSKOMMUNIKÉ JULI 2025 – JUNI 2026 – HÖJD UTDELNING ÅTERSPEGLAR STÄRKT FRAMTIDSTRO

Källa: Cision
Positiv

Sammanfattning

Duroc rapporterar minskad omsättning och negativt rörelseresultat för fjärde kvartalet och helåret, påverkat av betydande omstruktureringskostnader. Trots detta visar bolaget en stark finansiell ställning med positivt kassaflöde, nettokassa och en föreslagen höjd utdelning, vilket signalerar framtidstro efter genomförda strategiska åtgärder.

Analys

Nettoomsättningen minskade under både kvartalet och helåret, med negativ organisk tillväxt. Det rapporterade rörelseresultatet var negativt, främst på grund av jämförelsestörande kostnader om 39,9 Mkr i Q4 och 109,0 Mkr för helåret, relaterade till omstruktureringar. Trots detta uppvisade bolaget ett starkt kassaflöde från löpande verksamheten och förbättrade sin finansiella position till en nettokassa. De strategiska åtgärderna, inklusive avyttring av förlustbringande verksamheter och förvärv av lönsamma, syftar till att förbättra den underliggande lönsamheten i Kärnverksamheten. Styrelsens förslag om en höjd utdelning om 0,40 kr per aktie understryker en stärkt framtidstro och finansiell stabilitet.
Se relaterad nyhet

Nyckeltal

Nettoomsättning FY
2 767,4 Mkr (3 013,8)
Rörelseresultat (EBIT) FY
-82,9 Mkr (32,1)
Justerad EBIT FY
27,8 Mkr (33,3)
Kassaflöde från löpande verksamheten FY
138,3 Mkr (129,2)
Nettoskuld exkl. IFRS16
-60,1 Mkr (nettokassa) (61,8)
Föreslagen utdelning
0,40 kr per aktie (0,35)

Insikter

  • • De jämförelsestörande kostnaderna maskerar en underliggande strategisk ompositionering mot högre lönsamhet och en starkare finansiell balansräkning.
  • • Kapitalfrigörelsen från avyttringar och den förbättrade nettokassan ger utrymme för framtida förvärv och investeringar i Kärnverksamheten.
  • • Den höjda utdelningen, trots svaga rapporterade resultat, indikerar ledningens förtroende för bolagets framtida intjäningsförmåga och finansiella styrka.
  • • Bolagets ambition om 20% årlig omsättningstillväxt och över 10% rörelsemarginal i Kärnverksamheten är ambitiös men underbyggs av de genomförda strukturåtgärderna.

Kvartalet präglades av en stark kassagenerering och strukturella åtgärder. Duroc går in i det nya räkenskapsåret med en tydligare koncernstruktur, en förbättrad underliggande lönsamhet i Kärnverksamheten och en stark finansiell position. Durocs ambition är att genom organisk och förvärvad tillväxt årligen växa Kärnverksamhetens omsättning med lägst 20 procent med växande lönsamhet. Durocs långsiktiga mål är en rörelsemarginal om över 10 procent i Kärnverksamheten, en nivå som flera av bolagen redan idag överträffar.

Fjärde kvartalet april 2026 – juni 2026
  • Nettoomsättningen minskade med 13 procent till 693,8 Mkr (800,5). Den organiska tillväxten** var -8 procent.
  • Justerad EBIT* uppgick till 28,0 Mkr (30,3), motsvarande en justerad EBIT*-marginal om 4,0 procent (3,8).
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -19,6 Mkr (26,8). Resultatet påverkas av jämförelsestörande kostnader relaterat till ombalansering av koncernen om 39,9 Mkr.
  • Resultat per aktie uppgick till -0,94 kronor (0,12).
  • Kassaflödet från löpande verksamheten uppgick till 110,9 Mkr (64,9).
  • Nettoskulden exkl. leasingskuld från IFRS16 uppgick till -60,1 Mkr (nettokassa) (61,8).
  • Per balansdagen uppgick koncernens likvida medel till 247,1 Mkr (121,4) och outnyttjade kreditfaciliteter till 201,6 Mkr (200,6).
  • Eget Kapital uppgick vid periodens utgång till 1 042,4 Mkr (1 112,3) och soliditeten till 52 procent (58).
  • Eget kapital per aktie hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgick till 25,9 kronor (27,5).
  • Under kvartalet har Duroc erhållit pensionsöverskottet hänförligt till IFGs brittiska verksamhet samt avvecklat den operativa verksamheten. Den totala kapitalfrigörelsen uppgår till cirka 110 Mkr där köpeskilling för fastigheter tillkommer. Frigjorda medel avses att användas för rörelseförvärv.
Juli 2025 – juni 2026
  • Nettoomsättningen minskade med 8 procent till 2 767,4 Mkr (3 013,8). Den organiska tillväxten** var -3 procent.
  • Justerad EBIT* uppgick till 27,8 Mkr (33,3), motsvarande en justerad EBIT*-marginal om 1,0 procent (1,1).
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till -82,9 Mkr (32,1), påverkat av jämförelsestörande kostnader relaterat till omstrukturering av koncernen om 109,0 Mkr.
  • Resultat per aktie uppgick till -2,59 kronor (-0,05).
  • Kassaflödet från löpande verksamheten uppgick till 138,3 Mkr (129,2).
  • Under året förvärvade Duroc fem verksamheter med en sammanlagd nettoomsättning om cirka 270 Mkr och en gemensam rörelsemarginal om cirka 10 procent. Förvärven genomfördes till en genomsnittlig multipel om 4,9x.
  • Under räkenskapsåret har verksamheter med en sammanlagd nettoomsättning om cirka 420 Mkr samt ett rörelseresultat om cirka -10 Mkr upphört att ingå i koncernen. I samband med detta samt andra struktur-åtgärder har cirka 300 Mkr frigjorts.
  • Duroc har under räkenskapsåret implementerat en uppdaterad koncernstruktur för att tydliggöra strategiskt fokus. Den nya strukturen innefattar nio bolagsgrupper inom tre affärsgrenar. Se mer på sida 3.
  • Styrelsen föreslår en utdelning om 0,40 kronor per aktie, totalt 15,6 Mkr, en höjning med 14 procent.

Denna information är sådan som DUROC är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 21 augusti 2026 kl. 08.30.

Fler nyheter från DUROC

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan