Bokslutskommuniké 2025 med rapport

Källa: Cision
Neutral
Analys i realtid
Sammanfattar nyheten...
2
Viktigaste fakta
3
Initial riktning
4
Hämtar och analyserar VD-ordet...
5
Fördjupad bedömning
6
Påverkan

Finansiell översikt för koncernen

 

Perioden oktober – december 2025

 

•Nettoomsättningen uppgick till 692 (1 711) TSEK

•Aktiverat arbete för egen räkning 354 (457) TSEK

•Övriga rörelseintäkter uppgick till 386 (285) TSEK

•Rörelseresultatet uppgick till -37 937 (-13 651) TSEK

•Resultat efter skatt uppgick till -36 762 (-13 148) TSEK

•Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -30 572 (-13 258) TSEK

•Resultat per aktie uppgick till -1,29 (-0,51) kronor

 

 

Perioden januari – december 2025

 

•Nettoomsättningen uppgick till 6 217 (6 764) TSEK

•Aktiverat arbete för egen räkning 1 429 (1 526) TSEK

•Övriga rörelseintäkter uppgick till 3 493 (2 781) TSEK

•Rörelseresultatet uppgick till -95 706 (-44 686) TSEK

•Resultat efter skatt uppgick till -94 475 (-44 290) TSEK

•Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -79 799 (-34 532) TSEK

•Resultat per aktie uppgick till -3,32 (-1,67) kronor

 

 

 

 

 

 

Alla belopp i TSEK

Okt – Dec

2025

Okt – Dec

2024

Jan – Dec 2025

Jan – Dec

2024

 

Nettoomsättning

692

1 711

6 217

6 764

 

Aktiverat arbete för egen

  räkning

 

354

 

457

 

1 429

 

1 526

 

Övriga rörelseintäkter

386

285

3 493

2 781

 

Summa rörelsekostnader

-39 369

-16 104

-106 845

-55 757

 

Rörelseresultat

-37 937

-13 651

-95 706

-44 686

 

Resultat efter skatt

-36 762

-13 148

-94 475

-44 290

 

Kassaflöde från den

  löpande verksamheten

 

-30 572

 

-13 258

 

-79 799

 

-34 532

 

Resultat per aktie, SEK

-1,29

-0,51

-3,32

-1,67

 

 

 

 

 

 

2025

2024

2023

2022

2021

NYCKELTAL

31/12

31/12

31/12

31/12

31/12

Nettoomsättningstillväxt, %

-9

133

76

-65

-31

Soliditet, %

69

88

73

83

95

Kassalikviditet, %

104

812

150

386

1878

Medelantal anställda

55

32

27

29

15

Väsentliga händelser under fjärde kvartalet i kronologisk ordning

  • Smart High Tech har fått ett nytt patent beviljat i Kina. Genom ett tidigare godkännande av samma patent i USA och Europa och andra viktiga asiatiska länder, skapar vi en god förutsättning för att bibehålla en ledande ställning trots att vi inte har någon direkt konkurrent som har huvudkontor utanför Kina. 
  •  

  • Smart High Tech har utvecklat en ny typ av ytbehandling av GT-TIM®  produkter som potentiellt drastiskt förhindrar partikelavlossande från paddarna. Denna forskning har resulterat i en PCT-patentansökan. Ytbehandlingen bedöms ha ett potentiellt stort ekonomiskt värde vid användande för AI kylningsapplikation.
  •  

    Väsentliga händelser efter rapportperiodens slut

  • Smart High Tech, har tagit ytterligare steg i det strategiska partnerskapet med Henkel. För att stödja framtida kommersiell uppskalning av storskaliga order har Henkel lagt sin första kommersiella order på 200K€. Orderns innehåll och prestanda är anpassad till kravet från slutkunden som är världens största AI företag. Förväntningen är att kommersiell verksamhet och riktiga order ska påbörjas under Q1 2026, förutsatt att produktionsberedskapen verifieras framgångsrikt.
  •  

  • Smart High Tech fick ytterligare en mindre order från Henkel som är avsedd för volymapplikation hos slutkunden. Återigen är slutkunden världens största AI företag. Ordern innebär att Smart High Techs produkter testas i kundens applikationsmiljö. Vid positivt utfall, kommer det vara ytterligare ett steg mot stora volym inom AI applikationer. Just nu pågår det sex parallella applikationsprojekt med samma slutkund för kylning av produkter som alstrar värme mellan 500 och 1500 W i chipletsmoduler. Marknaden beräknas vara omkring 10 miljon pads per år under 2026 för dessa applikationer.  

    Smart High Tech, har tillförts 25 miljoner SEK i rörelsekapital genom ett brygglån från huvudägarna XS Consulting AB (Johan Liu), Claesson & Anderzén samt Jan Bengtsson. Brygglånet förfaller till betalning den 15 juli, 2026. Lånet har en årsränta om 15 % samt en uppläggningsavgift på 5%.
  •  

  • För att bli en godkänd leverantör och kunna lyckas med framtidens utmaningar har Smart High Tech bestämt sig för att hitta ett nytt ledarskap. Nuvarande VD i Smart High Tech fick därmed lämna Bolaget den 26 januari. En rekryteringsprocess för att hitta en ny permanent VD har initierats. Johan Liu, styrelseordförande i Smart High Tech, kommer att ta ett större operationellt ansvar under övergångsperioden. Styrelsen avser att utse Gang Wang, FoU koordinator samt assistent till styrelseordförande och CTO på Smart High Tech, som interim VD.
  •  

    Verkställande direktören har ordet

     

    Fjärde kvartalet 2025 har varit en period av både viktiga framsteg och betydande förändringar för Smart High Tech. I enlighet med styrelsens beslut lämnade den tidigare VD:n Mats Bergh sin tjänst den 26 januari.

     

    Styrelsen har samtidigt beslutat att förstärka sitt aktiva stöd under övergångsperioden. Styrelsens ordförande kommer att engagera sig mer operativt i strategiska frågor, och styrelsens samlade kompetens kommer att bidra för att säkerställa stabilitet och fortsatt utveckling.

     

    Fortsatta strategiska framsteg och ökande marknadsmöjligheter

    Kvartalet präglades av flera positiva händelser. Särskilt viktigt är det ökade kommersiella intresset från marknaden, vilket konkretiserats genom en kommersiell order från vår strategiska partner Henkel där slutkunden är världens största AI‑företag. Den snabba utvecklingen inom AI‑hårdvara och högpresterande chip driver på behovet av avancerade, högpresterande TIM‑material, och våra grafen förstärkta GT‑TIM® ‑lösningar ligger väl i linje med dessa krav.

     

    Denna utveckling innebär betydande möjligheter för Smart High Tech, men ställer samtidigt höga krav på vår produktionskapacitet, leveranssäkerhet och kvalitet. Bolaget befinner sig nu i ett avgörande skede på väg mot volymproduktion. Bolaget har inte kunnat uppnå produktionskapacitet enligt plan hittills, men vi har  kommit långt i auditarbetet inte minst i vårt dotterbolag i Kina. Målet är att slutkunden inom kort genomför slutlig audit med ett positivt resultat.

     

    Kapacitetsökning, kvalitetsförstärkning och kompetensutveckling

    För att möta framtida volymbehov har Bolaget förstärkt organisationen med internationell kompetens inom kvalitet, processutveckling och FoU. Rekryteringar i både Sverige och Kina – inklusive ledande befattningar inom kvalitet och produktion – har varit viktiga för att anpassa Bolaget till de högtställda kraven från globala kunder. Detta har spelat avgörande roll för att lyfta oss till ett företag som har potential för att uppfylla kvalitetskrav från världens mest krävande företag inom AI branschen.

     

    Bolaget har också rekryterat Simon Lindberg, teknisk dr i materialkemi samt Hassan Mohammad, teknisk Dr (Postdoc) i teknisk fysik, båda från Chalmers till Bolaget. Deras insats är betydelsefull för att säkerställa framtida tekniskt ledarskap. 

     

    I vårt dotterbolag Ruixi i Shanghai rekryterades kvalitetschefen Guomei (Annie) Chen, som har en lång erfarenhet som kvalitetsansvarig bla hos elektronikjätten SANDISK. En produktionschef i Ruixi som heter Mr Fuyong Zhu har rekryterats från Honeywell, USA. Bådas närvaro har förbättrat möjligheten för att bygga ett Bolag som möter produktions- och kvalitetsutmaningar från världens största AI-företag.

     

    Vi har samtidigt optimerat vår produktionsstruktur. Arbetsintensiva moment har stegvis koncentrerats till vårt kinesiska dotterbolag, medan den svenska verksamheten fokuserar på automatiserad, högkvalitativ GF‑filmproduktion.

     

    Partnerskapet med Henkel och Bolagets fortsatta utveckling

    Partnerskapet med Henkel utvecklas starkt. Genom Henkels dedikerade expertteam har vi fortsatt uppgradera vårt kvalitetsledningssystem och stärkt våra interna processer. Denna satsning är en viktig del av vår strategi för att uppfylla de krav som ställs inom halvledar‑ och AI‑industrin. Partnerskapet innebär att våra produkter kommer att marknadsföras under Henkels varumärke: Henkel Loctite.

     

    Bolagets forskning har lockat Nvidia, Israel, i forskningssamarbete i EU sammanhang. Samarbetet har resulterat i en EU projektansökan (inom EU Era-net) för kylning inom applikationer mot AI. Projektansökan har blivit godkänt av EU i första steg och kommer in i slutbedömningen. Beskedet om beviljandet förväntas ske senast under Q1 2026. Syftet med projektet är att utveckla en pad med termisk ledningsförmåga kring 250W/mK och som är 2,5 över dagens GT-TIM®  prestanda från Smart High Tech. Detta kommer att säkerställa Bolagets konkurrenskraft om vi lyckas utveckla denna nya produkt.

     

    I detta sammanhang är det värt att nämna att vår senaste forskning har utmynnat i en ny publikation med titel: Graphene-Based Thermal Interface Materials with High Through-Plane Thermal Conductivity Inspired by Baumkuchen, som kommer att publiceras i den ansedda tidskriften: Applied Physical Letters, USA inom kort.

     

    Tillsammans med Henkel har vi tagit tydliga steg i utvecklingen av vårt kvalitets- och ledningssystem. Baserat på ISO 9001 arbetar vi nu systematiskt mot IATF 16949‑krav för att möta slutkundernas förväntningar. Detta är en central del i vårt arbete för hög leveranssäkerhet och stabil produktkvalitet.

     

    Automatiseringen av produktionen går framåt. Med strikt kontroll av processförändringar färväntas automatisering av de mest kritiska processtegen att implementeras inom kort. Detta kommer att ge betydligt bättre stabilitet och enhetlighet i våra produkter samt höja kapacitet och effektivitet. Med andra ord, är det vår målsättning att vårt helägda dotterbolag Ruixi snart blir godkänd av världens största AI företag.

     

    Framåtblick

    Med en stark teknologisk position, ökande marknadsefterfrågan (vår produkt testas och efterfrågas av praktiskt taget samtliga elektronikjättar i världen) och ett fördjupat samarbete med Henkel ser vi positivt på starten av 2026. Vårt fokus ligger på att framgångsrikt verifiera produktionsberedskapen, skala upp volymproduktion och ta nästa steg i kommersialiseringen.

     

    Vi är medvetna om de utmaningar som följer med snabb kapacitetsökning och höga kvalitetskrav, särskilt för ett teknologidrivet tillväxtbolag. Samtidigt är detta en naturlig del av Bolagets utvecklingsresa. Jag vill avslutningsvis rikta ett varmt tack till alla medarbetare för deras engagemang och professionella arbete. Tillsammans fortsätter vi att bygga Smart High Tech till en långsiktig konkurrenskraftig partner i den globala elektronik‑ och AI‑industrin.

     

     

    Gang Wang

    Verkställande direktör

    Resultat och finansiell ställning

     

    Perioden fjärde kvartalet, oktober - december 2025

     

    Koncernen

     

    Intäkter och resultat

    Koncernen hade en nettoomsättning på 692 (1 711) TSEK under fjärde kvartalet 2025. Omsättningsminskningen beror på fokuseringen på uppbyggnad av produktions- samt kvalitetsprocesserna.

     

    Aktiverat arbete för egen räkning uppgick under fjärde kvartalet till 354 (457) TSEK.

     

    Övriga intäkter uppgick till 386 (285) TSEK under det fjärde kvartalet. Övriga intäkter är till allra största del kopplade till ersättningar och bidrag för forskning- och utvecklingsprojekt.

     

    Rörelsekostnader för koncernen uppgick till -39 369 (-16 104) TSEK för fjärde kvartalet, varav -14 873

    (-6 663) TSEK avser kostnader för personal. Som ett led i uppbyggnaden av produktion, kvalitet och auditarbetet med Henkel har rörelsekostnaderna ökat.

     

    Rörelseresultatet för det fjärde kvartalet uppgick till -37 937 (-13 651) TSEK.

     

    Kassaflöde och likviditet

    Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick för det fjärde kvartalet till -30 572 (-13 258) TSEK.

     

    Periodens kassaflöde uppgick till -11 657 (22 620) TSEK. Vid periodens utgång fanns likvida medel om 14 785 (104 143) TSEK tillgängliga.

     

    Investeringar

    Investeringar har genomförts om totalt 6 559 (1 569) TSEK under det fjärde kvartalet i maskiner och inventarier. Därutöver har det investerats 521 (511) TSEK i immateriella anläggningstillgångar vilket härrör sig till forskning- och utveckling, och patentkostnader.

     

    Moderbolaget

     

    Moderbolagets nettoomsättning under det fjärde kvartalet 2025 uppgick till 1 385 (1 538) TSEK.

     

    Aktiverat arbete för egen räkning under fjärde kvartalet uppgick till 354 (457) TSEK.

     

    Övriga rörelseintäkter för det fjärde kvartalet uppgick till 156 (266) TSEK. Övriga intäkter var till allra största del kopplade till ersättningar och bidrag för forskning- och utvecklingsprojekt som är finansierade av Vinnova.

     

    Moderbolagets rörelseresultat för det fjärde kvartalet uppgick till -33 464 (-10 830) TSEK.

     

     

     

    Perioden januari – december 2025

     

    Koncernen

     

    Intäkter och resultat

    Koncernen hade en nettoomsättning på 6 217 (6 764) TSEK under hela året 2025, vilket innebär en försäljningsminskning med 9 procent.

     

    Aktiverat arbete för egen räkning under året uppgick till 1 429 (1 526) TSEK.

     

    Övriga intäkter uppgick till 3 493 (2 781) TSEK under år 2025. Övriga intäkter är till allra största del kopplade till ersättningar och bidrag för forskning- och utvecklingsprojekt.

     

    Rörelsekostnader för koncernen uppgick till -106 845 (-55 757) TSEK under året, varav -44 460

    (-21 468) TSEK avser kostnader för personal.

     

    Rörelseresultatet för helåret 2025 uppgick till -95 706 (-44 686) TSEK.

     

    Kassaflöde och likviditet

    Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under året till -79 799 (-34 532) TSEK.

     

    Under året har koncernen tillförts eget kapital genom en riktad emission som utfördes i december 2024, vilken tillförde 29 280 TSEK under januari 2025. Därutöver har teckningsoptioner som härrör till incitamentsprogrammet från 2021 för ledande befattningshavare nyttjats för teckning av aktier vilket tillfört Bolaget 1 569 TSEK. Under året har även ett nytt incitamentsprogram för ledande befattningshavare införts, vilket tillförde 826 TSEK.

     

    Årets kassaflöde uppgick till -89 358 (96 131) TSEK. Vid årets utgång fanns likvida med om 14 785

    (104 143) TSEK tillgängliga, varav cirka 1 000 TSEK härrör till det kinesiska dotterbolaget.

     

    Investeringar

    Investeringar har genomförts om totalt 37 000 (2 085) TSEK under år 2025 i maskiner, inventarier. Därutöver har det investerats 2 281 (2 055) TSEK i immateriella anläggningstillgångar vilket härrör sig till forskning- och utveckling, och patentkostnader.

     

     

    Moderbolaget

    Moderbolagets nettoomsättning under helåret 2025 uppgick till 6 652 (6 554) TSEK.

     

    Under året har 1 429 (1 526) TSEK redovisats som aktiverat arbete för egen räkning.

     

    Övriga rörelseintäkter under året uppgick till 2 034 (1 811) TSEK. Övriga intäkter var till allra största del kopplade till ersättningar och bidrag för forskning- och utvecklingsprojekt.

     

    Moderbolagets rörelseresultat för år 2025 uppgick till -85 295 (-35 394) TSEK.

     

     

    Övriga upplysningar

     

    Koncernstruktur

    Koncernen Smart High Tech består av moderbolaget SHT Smart High-Tech AB, samt de helägda dotterbolagen SHT Grafilm AB, och SHT Sinterma AB. Moderbolaget har sin hemvist i Arendal på Hisingen, Göteborg, medan dotterbolagen har sin hemvist på Johanneberg Science Park i anslutning till Chalmers Tekniska Högskola i Göteborg.

     

    Därutöver har Smart High Tech ett dotterbolag i Hongkong, SHT Smart High-Tech Hong Kong Ltd, som i sin tur har ett helägt dotterbolag i Kina, Shanghai Juxi Buisness Management Ltd. Shanghai Juxi Business Management Ltd driver ingen verksamhet utan äger aktierna i Shanghai Ruixi New Materials High-Tech Ltd, där ägarandelen är 100 procent.

     

    Finansiell ställning

    Per den 31 december 2025 uppgick koncernens egna kapital till 52 121 (117 263) TSEK och de totala tillgångarna för koncernen uppgick till 75 175 (132 730) TSEK.

     

    Aktier och optionsprogram

    Aktiekapitalet i  Smart HighTech uppgick per 31 december 2025 till 1 419 063,05 (1 336 553,55) SEK fördelat på 28 381 261 aktier. Aktierna var per 31 december 2025 uppdelade på 1 400 000 A-aktier och 26 981 071 B-aktier, envar med ett kvotvärde om 0,05 SEK per aktie.

     

    Antalet ägare av Smart HighTech uppgick till cirka 2 640 st per 31 december 2025. De 10 största aktieägarna ägde aktier motsvarande 66,0 procent av kapitalet och 75,5 procent av rösterna.

     

    Företaget har incitamentsprogram genom vilka styrelseledamöter och nyckelpersoner har förvärvat 565 000 teckningsoptioner.

     

  • Incitamentsprogram om totalt 135 000 teckningsoptioner ger varje innehavare rätt att teckna en ny B-aktie i Bolaget mot en kontant betalning på 40 SEK under perioden mellan 1 juli 2023 till 1 juli 2026. Incitamentsprogram beslutades på årsstämman 10 maj 2022.
  •  

  • Incitamentsprogram om totalt 150 000 teckningsoptioner ger varje innehavare rätt att teckna en ny B-aktie i Bolaget mot en kontant betalning på 40 SEK under perioden mellan 1 juli 2024 till 1 juli 2027. Incitamentsprogram beslutades på årsstämman 11 maj 2023.
  •  

  • Incitamentsprogram om totalt 280 000 teckningsoptioner ger varje innehavare rätt att teckna en ny B-aktie i Bolaget mot en kontant betalning på 45 SEK under perioden mellan 1 juli 2026 till 1 juli 2029. Incitamentsprogram beslutades på årsstämman 15 maj 2025.
  •  

    Baserat på antalet aktier och antagandet att alla utestående teckningsoptioner utnyttjas för nyteckning av aktier, kommer utspädningen till följd av förfallna beslutade optionsprogram inte att överstiga 2 procent.

     

    Transaktioner med närståendes

    Bolaget har ett avtal med XS Consulting AB, som ägs av Smart High Techs ordförande Johan Liu. Avtalet avser konsulttjänster avseende strategisk rådgivning och CTO som stöd för Bolaget.

     

    Bolaget har även avtal med Green Bay Capital AB, som ägs av Smart High Techs styrelseledamot Mats Augurell samt med Fudge Management AB, som ägs av Smart High Techs styrelseledamot Joakim Anjeby. Avtalen avser konsulttjänster avseende särskilda uppdrag från styrelsen och från VD i Bolaget.

     

    Bolaget har även under första halvåret haft avtal med Action Step AB, som ägs av tidigare styrelseledamoten Lars-Inge Sjöqvist. Avtalet avsåg konsulttjänster avseende särskilt uppdrag från styrelsen och från VD i Bolaget.

     

    Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer för koncernen och moderbolaget

    Bolaget är genom sin verksamhet exponerat för risker och osäkerhetsfaktorer. För en genomgång av de mest väsentliga riskerna hänvisas till sidan 19 i årsredovisningen för 2024.

     

     

    Aktieägarförteckning

     

    SHT Smart High-Tech AB:s aktieägare 2025-12-30

               Antal A-aktier

                  Antal B-aktier

    Andel av kapital, %

    Andel av röster, %

    XS Consulting AB /Johan Liu

    1 400 000

    6 119 000

    26,49 %

    49,09 %

    Movenio Fastigheter

     

    5 090 909

    17,94 %

    12,42 %

    Nordnet Pensionsförsäkring AB

     

    1 785 503

    6,29 %

    4,36 %

    Avanza Pension

     

    1 140 818

    4,02 %

    2,78 %

    Movestic Livforsakring AB

     

    845 000

    2,98 %

    2,06 %

    Jan Bengtsson

     

    519 878

    1,83 %

    1,27 %

    Miguel Abrante

     

    473 340

    1,67 %

    1,16 %

    Aktiespararna Småbolag Edge

     

    470 000

    1,66 %

    1,15 %

    MP Pensjon PK

     

    465 000

    1,64 %

    1,13 %

    Johan Claesson

     

    428 901

    1,51 %

    1,05 %

    Övriga ca 2 430 aktieägare

     

    9 642 912

    33,97 %

    24,53 %

    SUMMA

    1 400 000

    26 981 261

    100,00 %

    100,00%

     

    Styrelse och ledande befattningshavares aktieinnehav 2025-12-31

    Johan Liu, Styrelseordförande, 1 400 000 A-aktier och 6 119 000 B-aktier via bolag, 66 000 teckningsoptioner

    Joakim Anjeby, Styrelseledamot, 10 000 teckningsoptioner

    Mats Augurell, Styrelseledamot, 114 682 B-aktier via bolag, 6 509 teckningsoptioner

    Henric Rhedin, Styrelseledamot, 40 000 B-aktier privat och via bolag

    Lilian Liu, Styrelsesuppleant, 12 000 teckningsoptioner

    Mats Bergh, CEO, 59 000 B-aktier, 30 000 teckningsoptioner

    Anders Ekholm, CSO, 18 000 teckningsoptioner

    Eva Ramström, CFO, 2 336 B-aktier, 12 000 teckningsoptioner

    Staffan Strömhage, COO, 1 000 B-aktier, 20 000 teckningsoptioner

    Hongfeng Zhang, CIO, 47 574 B-aktier, 12 000 teckningsoptioner

    Jianfeng Lu, CEO Ruixi (dotterbolag), 12 000 teckningsoptioner

    Årsstämma och årsredovisning

    Årsstämman kommer att hållas 2026-05-07.

     

    Årsredovisningen för 2025 kommer att finnas tillgänglig den 15 april 2026 på Bolagets hemsida.

     

     

    Kommande rapporttillfällen

    Rapport för första kvartalet 2026, 6 maj 2026

    Årsstämma, 7 maj 2026

    Rapport för andra kvartalet 2026, 21 augusti

    Rapport för tredje kvartalet 2026, 20 november

    Bokslutskommuniké 2026, 19 februari 2027

    Rapport för första kvartalet 2027, 5 maj 2027

    Årsstämma, 6 maj 2027

     

     

    VD:s och styrelsens försäkran

    Verkställande direktören och styrelsen försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av Bolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som Bolaget står inför.

     

    Göteborg den 1 februari 2026

     

     

    Johan Liu   Joakim Anjeby  Mats Augurell  

    Ordförande   Styrelseledamot Styrelseledamot

     

     

    Henric Rhedin  Erik Rune

    Styrelseledamot  Styrelseledamot 

     

     

    Gang Wang

    Verkställande direktör

     

     

     

    För ytterligare information, kontakta:

     

    VD Gang Wang

    Mobil nr:  +46 737162617 

    E-mail:  raymond.wang@smarthightech.com

     

     

    FINANSIELLA RAPPORTER

    SHT Smart High-Tech AB – Koncernen

    RESULTATRÄKNING - Koncernen

     

    Alla belopp i TSEK om inget annat anges

    2025

    1/10-31/12

    2024

    1/10-31/12

     

    2025

    1/1-31/12

    2024

    1/1-31/12

     

     

     

     

     

    Rörelseintäkter, lagerförändring m.m.

     

     

     

     

    Nettoomsättning

    692

    1 711

    6 217

    6 764

    Aktiverat arbete för egen räkning

    354

    457

    1 429

    1 526

    Övriga rörelseintäkter

    386

    285

    3 493

    2 781

    Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

    1 432

    2 453

    11 139

    11 071

     

     

     

     

     

    Rörelsekostnader

     

     

     

     

    Råvaror och förnödenheter

    -1 345

    -1 374

    -3 310

     -2 524

    Övriga externa kostnader

    -19 076

    -6 763

    -50 120

    -25 444

    Personalkostnader

    -14 873

    -6 663

    -44 460

    -22 737

    Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar

    -2 191

    -1 182

     

    -5 933

     

    -4 590

    Övriga rörelsekostnader

    -1 884

    -122

    -3 022

    -462

    Summa rörelsekostnader

    -39 369

    -16 104

    -106 845

    -55 757

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Rörelseresultat

    -37 937

    -13 651

    -95 706

    -44 686

     

     

     

     

     

    Finansiella poster

     

     

     

     

    Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar

    -

    -

     

    -

     

    -

    Ränteintäkter och liknande resultatposter

    1 184

    551

    1 284

    593

    Räntekostnader och liknande resultatposter

    -9

    -48

    -53

    -197

    Summa finansiella poster

    1 175

    503

    1 231

    396

     

     

     

     

     

    Resultat före skatt

    -36 762

    -13 148

    -94 475

    -44 290

     

     

     

     

     

    Skatter

    -

    -

    -

    -

     

     

     

     

     

    Periodens / Årets resultat

    -36 762

    -13 148

    -94 475

    -44 290

     

     

     

     

     

    Hänförligt till

     

     

     

     

    Moderföretagets aktieägare

    -36 762

    -13 148

    -94 475

    -42 667

    Innehav utan bestämmande inflytande

    -

    -

    -

    -1 623

     

     

    SHT Smart High-Tech AB – Koncernen

     

    BALANSRÄKNING

    Tillgångar

    Alla belopp i TSEK om inget annat anges

     

    2025

    31/12

     

    2024

    31/12

     

     

     

    Anläggningstillgångar

     

     

    Immateriella anläggningstillgångar

     

     

    Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten och liknande arbeten

    5 296

    4 399

    Koncessioner, patent, licenser, varumärken samt liknande rättigheter

    223

    420

    Summa immateriella anläggningstillgångar

    5 519

    4 819

     

     

     

    Materiella anläggningstillgångar

     

     

    Förbättringsutgifter på annans fastighet

    7 943

    112

    Maskiner och andra tekniska anläggningar

    27 531

    7 917

    Inventarier, verktyg och installationer

    1 075

    282

    Pågående nyanläggningar och förskott avseende materiella anläggningstillgångar

    3 368

    -

    Summa materiella anläggningstillgångar

    39 918

    8 311

     

     

     

    Finansiella anläggningstillgångar

     

     

    Andelar i intressebolag

    -

    -

    Ägarintressen i övriga företag

    134

    134

    Andra långfristiga värdepappersinnehav

    -

    -

    Summa finansiella anläggningstillgångar

    134

    134

     

     

     

    Summa anläggningstillgångar

    45 571

    13 264

     

     

     

    Omsättningstillgångar

     

     

    Lager

     

     

    Råvaror och förnödenheter

    5 609

    1 952

    Förskott till leverantör

    -

    -

     

    5 609

    1 952

    Kortfristiga fordringar

     

     

    Kundfordringar

    742

    884

    Aktuella skattefordringar

    -

    -

    Övriga fordringar

    6 761

    11 913

    Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

    1 707

    574

    Summa kortfristiga fordringar

    9 210

    13 371

     

     

     

    Kassa och bank

     

     

    Kassa och bank

    14 785

    104 143

    Summa kassa och bank

    14 785

    104 143

     

     

     

    Summa omsättningstillgångar

    29 604

    119 466

    SUMMA TILLGÅNGAR

    75 175

    132 730

     

     

    2024

    31/12

     

     

    1 337

    218 190

    -102 264

    117 263

     

     

    1 000

    1 000

     

     

     

    1 000

    39

    1 580

    -

    6 460

    5 388

    14 467

     

    132 730

     

     

    Eget kapital och skulder

    Alla belopp i TSEK om inget annat anges

    2025

    31/12

    Eget kapital

     

    Bundet eget kapital

     

    Aktiekapital

    1 419

    Övrigt tillskjutet kapital

    249 783

    Annat eget kapital inkl periodens/årets res

    -199 081

    Summa eget kapital

    52 121

     

     

    Långfristiga skulder

     

    Skulder till kreditinstitut

    -

    Summa långfristiga skulder

    -

     

     

     

     

    Kortfristiga skulder

     

    Skulder till kreditinstitut

    -

    Förskott från kunder

    -

    Leverantörsskulder

    8 861

    Aktuella skatteskulder

    -

    Övriga skulder

    4 093

    Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

    10 100

    Summa kortfristiga skulder

    23 054

     

     

    SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

    75 175

     

     

    SHT Smart High-Tech AB – Koncernen

     

    Eget kapital

     

    Alla belopp i TSEK om inget annat anges

    Aktie-

    kapital

     

    Övrigt till-

    skjutet kapital

    Annat eget kapital

    Ink årets resultat

    Summa

     

    Innehav utan bestämmande inflytande

    Totalt eget kapital

    Ingående balans per

    1 januari 2024

     

    888

     

     

     

    45 190

     

    -23 209

     

    22 869

     

    2 511

     

    25 380

    Emission av aktier

    449

     

    173 000

     

    173 449

     

    173 449

    Transaktion med minoritet 

     

     

     

    -36 758

    -36 758

    -888

    -37 646

    Omräkningsdifferens avseende dotterbolag

     

     

     

    370

    370

     

    370

    Periodens resultat

     

     

     

    -42 667

    -42 667

    -1 623

    - 44 290

    Utgående balans per

    31 december 2024

     

    1 337

     

     

     

    218 190

     

    -102 264

     

    117 263

     

    0

     

    117 263

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Ingående balans per

    1 januari 2025

     

    1 337

     

     

     

    218 190

     

    -102 264

     

    117 263

     

    0

     

    117 263

    Emission av aktier

    75

     

    29 205

     

    29 280

     

    29 280

    Optionslösen

    7

     

    1 562

     

    1 569

     

    1 569

    Optionsprogram 2025

     

     

    826

     

    826

     

    826

    Transaktion med minoritet 

     

     

     

    -2 154

    -2 154

     

    -2 154

    Omräkningsdifferens avseende dotterbolag

     

     

     

     

    -188

     

    -188

     

     

    -188

    Periodens resultat

     

     

     

    -94 475

    -94 475

     

    -94 475

    Utgående balans per

    31 december 2025

    1 419

     

    249 783

    -199 081

    52 121

     

    52 121

     

     

    SHT Smart High-Tech AB – Koncernen

    KASSAFLÖDESANALYS

     

    Alla belopp i TSEK om inget annat anges

     

    2025

    1/10–31/12

     

    2024

    1/10–31/12

     

    2025

    1/1–31/12

     

    2024
    1/1–31/12

    Den löpande verksamheten

     

     

     

     

    Resultat före finansiella poster

    -37 937

    -13 650

    -95 706

    -44 685

    Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet, mm

    2 844

    1 391

    6 652

    4 761

    Erhållen ränta

    190

    551

    290

    593

    Erlagd ränta

    -9

    -48

    -53

    -197

    Inkomstskatt

    -

    -2

    -

    -3

    Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapitalet

     

    -34 912

     

    -11 957

    -88 817

    -39 531

     

     

     

     

     

    Förändringar rörelsekapital

     

     

     

     

    Förändring av varulager

    -485

    -249

    -3 658

    -217

    Förändring av kundfordringar

    608

    262

    141

    -53

    Förändring av rörelsefordringar

    142

    - 8 233

    4 020

    -1 934

    Förändring leverantörsskulder

    -1 599

    -10

    7 281

    511

    Förändring övriga rörelseskulder

    5 674

    6 929

    1 234

    6 692

    Summa förändring av rörelsekapital

    4 340

    -1 301

    9 018

    4 999

     

     

     

     

     

    Kassaflöde från den löpande verksamheten

    -30 572

    - 13 258

    -79 799

    -34 532

     

     

     

     

     

    Investeringsverksamheten

     

     

     

     

    Förvärv av materiella anläggningstillgångar

    -6 559

    -1 569

    -37 000

    -2 085

    Förvärv av immateriella anläggningstillgångar

    -520

    -511

    -2 281

    -2 055

    Avyttring av materiella tillgångar

    -

    -

    136

    -

    Förvärv av finansiella anläggningstillgångar

    -

    -

    -55 000

    -

    Avyttring av finansiella anläggningstillgångar

    25 994

     

    55 994

    -

    Transaktioner med minoritet

    -

    -37 645

    -

    -37 645

    Kassaflöde investeringsverksamheten

    18 915

    -39 725

    -38 151

    -41 785

     

     

     

     

     

    Finansieringsverksamheten

     

     

     

     

    Nyemission

    -

    75 266

    31 675

    172 861

    Optionspremie

    -

    587

    -

    587

    Upptagna lån

    -

    -

    -

    50

    Amortering av lån

    -

    -250

    -2 000

    -1 050

    Transaktion med minoritet

    -

    -

    -1 083

    -

    Kassaflöde finansieringsverksamheten

    0

    75 603

    28 592

    172 448

     

     

     

     

     

    Förändring av likvida medel

    -11 657

    22 620

    -89 358

    96 131

    Likvida medel vid periodens början

    26 442

    81 523

    104 143

    8 012

    Likvida medel vid årets slut

    14 785

    104 143

    14 785

    104 143

     

     

     

     

     

     

    SHT Smart High-Tech AB – Moderbolaget

    Resultaträkning

     

     Alla belopp i TSEK om inget annat anges

     

    2025

    1/10-31/12

     

    2024
    1/10-31/12

     

    2025
    1/1-31/12

     

    2024
    1/1-31/12

     

     

     

     

     

    Rörelseintäkter, lagerförändring m.m.

     

     

     

     

    Nettoomsättning

    1 385

    1 538

    6 652

    6 554

    Aktiverat arbete för egen räkning

    354

    457

    1 429

    1 526

    Övriga rörelseintäkter

    156

    266

    2 034

    1 811

    Summa rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.

    1 895

    2 261

    10 115

    9 891

     

     

     

     

     

    Rörelsekostnader

     

     

     

     

    Råvaror och förnödenheter

    -1 645

    -1 502

    - 6 003

    -3 776

    Övriga externa kostnader

    -18 653

    -6 053

    -47 413

    -24 158

    Personalkostnader

    -11 654

    -4 611

    -34 595

    -14 215

    Av- och nedskrivningar av materiella och immateriella anläggningstillgångar

    -1 435

    -803

    -4 421

    -2 893

    Övriga rörelsekostnader

    -1 971

    -122

    -2 979

    -243

    Summa rörelsekostnader

    -35 359

    -13 091

    -95 411

    -45 285

     

     

     

     

     

    Rörelseresultat

    -33 464

    -10 830

    -85 295

    -35 394

     

     

     

     

     

    Finansiella poster

     

     

     

     

    Ränteintäkter mm

    1 225

    566

    1 323

    567

    Räntekostnader och liknande resultatposter

    -8

    -31

    -41

    -180

    Summa finansiella poster

    1 217

    535

    1 282

    387

     

     

     

     

     

    Resultat efter finansiella poster

    -32 247

    -10 295

    -84 014

    -35 007

     

     

     

     

     

    Bokslutsdispositioner /Koncernbidrag

    -20

    -

    -20

    -

     

     

     

     

     

    Resultat före skatt

    -32 247

    -10 295

    -84 034

    -35 007

     

     

     

     

     

    Skatter

    -

    -

     

    -

     

     

     

     

     

    Periodens / Årets resultat

    -32 247

    -10 295

    -84 034

    -35 007

     

     

     

     

     

    SHT Smart High-Tech AB – Moderbolaget

    Balansräkning

     

    Tillgångar

     Alla belopp i TSEK om inget annat anges

     

     

    2025

    31/12

     

    2024

    31/12

     

     

     

    Anläggningstillgångar

     

     

    Immateriella anläggningstillgångar

     

     

    Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten

    5 296

    4 399

    Summa immateriella anläggningstillgångar

    5 296

    4 399

     

     

     

    Materiella anläggningstillgångar

     

     

    Maskiner och andra tekniska anläggningar

    20 289

    6 449

    Inventarier, verktyg och installationer

    725

    252

    Förbättringsutgifter på annans fastighet

    7 046

    -

    Pågående nyanläggning och förskott avseende materiella anläggningstillgångar

    3 344

    -

    Summa materiella anläggningstillgångar

    31 404

    6 701

     

     

     

    Finansiella anläggningstillgångar

     

     

    Andelar i koncernföretag

    45 748

    43 594

    Summa finansiella anläggningstillgångar

    45 748

    43 594

     

     

     

    Summa anläggningstillgångar

    82 448

    54 694

     

     

     

    Omsättningstillgångar

     

     

    Varulager

     

     

    Lager av råvaror och material

    3 563

    1 346

    Summa varulager

    3 563

    1 346

     

     

     

    Kortfristiga fordringar

     

     

    Kundfordringar

    742

    864

    Fordringar hos koncernföretag

    19 612

    0

    Övriga fordringar

    4 161

    7 126

    Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

    1 748

    575

    Summa kortfristiga fordringar

    26 262

    8 565

     

     

     

    Kassa och bank

     

     

    Kassa och bank

    13 677

    101 192

    Summa kassa och bank

    13 677

    101 192

     

     

     

    Summa omsättningstillgångar

    43 502

    111 103

    SUMMA TILLGÅNGAR

    125 950

    165 797

     

     

     

     

     

     

     

     

    Eget kapital och skulder

     

    Alla belopp i TSEK om inget annat anges

     

    2025

    31/12

     

    2024

    31/12

    Eget kapital

     

     

    Bundet eget kapital

     

     

    Aktiekapital

    1 419

    1 337

    Reservfond

    20

    20

    Fond för utvecklingsutgifter

    5 296

    4 399

    Summa bundet eget kapital

    6 735

    5 756

     

     

     

    Fritt eget kapital

     

     

    Fri överkursfond

    269 396

    237 805

    Balanserad vinst eller förlust

    -89 138

    -53 235

    Årets resultat

    -84 034

    -35 007

    Summa fritt eget kapital

    96 225

    149 563

    Summa eget kapital

    102 960

    155 319

     

     

     

    Långfristiga skulder

     

     

    Skuld till kreditinstitut

    -

    1 000

    Summa långfristiga skulder

    -

    1 000

     

     

     

    Kortfristiga skulder

     

     

    Skuld till kreditinstitut

    -

    1 000

    Förskott från kunder

    -

    39

    Skulder till koncernföretag

    1 497

    1 291

    Leverantörsskulder

    8 861

    1 580

    Skatteskulder

    -

    -

    Övriga kortfristiga skulder

    2 532

    776

    Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

    10 100

    4 792

    Summa kortfristiga skulder

    22 990

    9 478

     

     

     

    SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER

    125 950

    165 797

    Noter till bolagets redovisning

    1 Allmän information

    SHT Smart High-Tech AB (Publ.), org nr 556077-7434 är ett bolag som är registrerat i Sverige och med säte i Göteborg, med adress Terminalvägen 12, 418 79 Göteborg, Sverige.

     

    Styrelsen har den 1 februari 2026 godkänt denna delårsrapport för offentliggörande.

     

    Om inte annat särskilt anges, redovisas alla belopp i tusentals kronor (TSEK). Uppgifter inom parentes avser motsvarande period föregående år.

     

     

    2 Redovisningsprinciper

    SHT Smart High-Tech AB (Publ.) delårsrapport har upprättats enligt årsredovisningslagen och Bokföringsnämndens allmänna råd BFNAR 2012:1 Årsredovisning och koncernredovisning (K3).

    I övrigt hänvisas till de redovisningsprinciper som tillämpades i årsredovisningen för 2024 som gäller för moderbolaget och koncernen.

     

    3 Transaktioner med närstående

     

    Belopp i TSEK

    Okt –Dec

    2025

    Okt – Dec

    2024

    Jan – Dec

    2025

    Jan – Dec

    2024

    Köp av tjänst

    XS Consulting AB

     

    423

     

    214

     

    1 730

     

    939

    Köp av tjänst

    Actionstep AB

     

    0

     

    210

     

    355

     

    993

    Köp av tjänt

    Fudge Management AB

     

    141

     

     

    310

     

    Köp av tjänst

    Green Bay Capital AB

     

    50

     

     

    50

     

     

    614

    424

    2 445

    1 932

     

    Ovanstående transaktioner har bedömts utgöra transaktioner med närstående då huvudmannen i närståendebolaget ingår i bolagets styrelse. Köpta tjänster under perioden består i sin helhet av konsulttjänster.

     

    4 Resultat per aktie

     

    Okt – Dec

    2025

    Okt – Dec

    2024

    Jan – Dec

    2025

    Jan – Dec

    2024

    Kronor

    Resultat per aktie, SEK

     

    -1,29

     

    -0,51

     

    -3,32

     

    -1,67

    Antal

    Antal aktier vid beräkning av resultat per aktie

     

     

    28 381 261

     

     

    26 731 071

     

     

    28 381 261

     

     

    26 731 071

     

     

     

     

     

     

     

    5 Övriga rörelseintäkter - koncernen

     

    Belopp i TSEK

    Okt – Dec

    2025

    Okt – Dec

    2024

    Jan – Dec

    2025

    Jan – Dec

    2024

    Vinnova

    103

    207

    1 334

    1 453

    Övrigt

    283

     78

    2 159

    1 328

     

    386

    285

    3 493

    2 781

     

    Finansiella nyckeltal

     

    Nyckeltal            Definition                    Syfte      

    Rörelseresultat (EBIT) Resultat före skatt exklusive finansnetto Följa resultatutvecklingen i

    koncernen

     

    Nettoomsättningstillväxt Årets nettoomsättning i förhållande till  Följa nettoförsäljnings-

    förra årets nettoförsäljning utvecklingen mellan åren i koncernen

     

    Soliditet  Eget kapital vid periodens slut i Följa koncernens långsiktiga

      förhållande till balansomslutningen betalningsförmåga

      vid periodens slut

     

    Kassalikviditet  Omsättningstillgångar exklusive varu- Följa koncernens kortsiktiga

      lager vid periodens slut i förhållande betalningsförmåga

      till kortfristiga skulder vid periodens slut

     

    Medeltal antal anställda Antal anställda i medel under Följa koncernens tillväxt i

      rapportperioden  antal anställda

     

     

    Fler nyheter från SHT Smart High-Tech AB

    Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

    Se bolagssidan