Bokslutskommuniké 2025

Källa: MFN
Neutral

Rapportperioden januari – december

  • Nettoomsättningen ökade med 8,1% till 28 251 (26 137) MSEK, organiskt ökade nettoomsättningen med 4,2%.
  • EBITA ökade med 6,8% till 6 318 (5 917) MSEK.
  • EBITA-marginalen uppgick till 22,4% (22,6%).
  • Resultat före skatt ökade med 6,8% till 4 756 (4 454) MSEK.
  • Periodens resultat ökade med 9,6% till 3 669 (3 349) MSEK.
  • Resultat per aktie ökade med 10,0% till 8,00 (7,27) SEK.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 10,7% till 5 124 (4 630) MSEK.
  • Under året har 16 nya verksamheter konsoliderats med en vid förvärvstillfällena bedömd total årsomsättning om cirka 2,2 miljarder SEK.
  • Utdelning per aktie föreslås till 2,70 (2,40) SEK per aktie motsvarande 1 226,4 (1 090,1) MSEK.

Rapportperioden oktober – december

  • Nettoomsättningen ökade med 5,7% till 7 534 (7 125) MSEK, organiskt ökade nettoomsättningen med 3,8%.
  • EBITA ökade med 5,2% till 1 717 (1 633) MSEK.
  • EBITA-marginalen uppgick till 22,8% (22,9%).
  • Resultat före skatt ökade med 4,7% till 1 319 (1 260) MSEK.
  • Periodens resultat ökade med 7,0% till 1 046 (978) MSEK.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 22,8% till 1 986 (1 617) MSEK.

Resultatutvecklingen i sammandrag

TOLV MÅNADERKVARTAL 4MSEK20252024förändr.20252024förändr.Nettoomsättning28 25126 1378,1%7 5347 1255,7%EBITA6 3185 9176,8%1 7171 6335,2%EBITA-marginal22,4%22,6%-0,222,8%22,9%-0,1Resultat före skatt4 7564 4546,8%1 3191 2604,7%Periodens resultat3 6693 3499,6%1 0469787,0%Resultat per aktie8,007,2710,0%2,282,137,0%Avkastning på sysselsatt kapital20,5%20,9%-0,420,5%20,9%-0,4Avkastning på sysselsatt kapital, exkl. goodwill132%128%4132%128%4

VD-KOMMENTAR

Lifcos övergripande mål är att öka resultatet varje år genom såväl organisk tillväxt som förvärv. Omsättningen ökade under 2025 med 8,1% till 28 251 (26 137) MSEK till följd av förvärv och organisk tillväxt i alla affärsområden. Valutakurseffekter påverkade omsättningen negativt med 3,5%. Under året ökade EBITA med 6,8% till 6 318 (5 917) MSEK och EBITA-marginalen uppgick till 22,4% (22,6%).

Under fjärde kvartalet ökade omsättningen med 5,7% till 7 534 (7 125) MSEK till följd av förvärv och organisk tillväxt. Valutakurseffekter påverkade omsättningen negativt i kvartalet med 5,2%. EBITA ökade under kvartalet med 5,2% till 1 717 (1 633) MSEK och EBITA-marginalen uppgick till 22,8% (22,9%).

Under 2025 ökade resultatet per aktie med 10,0% till 8,00 (7,27) SEK och kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 10,7% till 5 124 (4 630) MSEK.

Lifco har under året konsoliderat 16 förvärv varav sex inom Dental och tio inom Systems Solutions. Förvärven omfattar tre bolag i Italien, Nederländerna och Storbritannien, två i Tyskland samt ett i Danmark, San Marino, Schweiz, Sverige och Österrike. Bolagen är starkt specialiserade och ledande inom sina marknadsnischer. Förvärven har tillsammans haft en positiv påverkan på Lifcos resultat och finansiella ställning under året.

Lifco har en låneram på åtta miljarder SEK i sitt MTN-program och utestående obligationslån om totalt 4 750 MSEK. Lifco har en fortsatt god finansiell ställning och den räntebärande nettoskulden uppgick till 1,1 gånger EBITDA den 31 december 2025, vilket är väl inom vår målsättning om en räntebärande nettoskuld på max tre gånger EBITDA och betyder att Lifco har finansiellt utrymme att göra ytterligare förvärv.

Per WaldemarsonVD och koncernchef

KONCERNENS UTVECKLING JANUARI – DECEMBEROmsättningen ökade med 8,1% till 28 251 (26 137) MSEK. Förvärv bidrog med 7,4% och den organiska tillväxten uppgick till 4,2%. Valutakursförändringar påverkade omsättningen negativt med 3,5%. Alla tre affärsområdena bidrog till den organiska tillväxten.

Under året konsoliderades de italienska bolagen Nobil Bio Ricerche, Toppy och UR FOG, nederländska Citodent Imaging, Klemko Group och HedoN Electronic Developments, brittiska DB Orthodontics, Heavy Duty Parts och MaxiMover, tyska Fraga Dental och HEGUtechnik, schweiziska Arnold Deppeler, svenska Gestenco International, Italgears i San Marino, danska R&T Stainless och österrikiska Stöffl. Förvärven hade vid förvärvstillfällena en bedömd total årsomsättning om cirka 2,2 miljarder SEK.

EBITA ökade med 6,8% till 6 318 (5 917) MSEK till följd av förvärv och EBITA-marginalen uppgick till 22,4% (22,6%). Valutakursförändringar påverkade EBITA negativt med 3,1%.

Under året genererades 47% (46%) av EBITA i EUR, 17% (18%) i SEK, 14% (14%) i GBP, 9% (11%) i NOK, 6% (5%) i DKK, 2% (3%) i USD och 4% (3%) i andra valutor.

Finansnettot förbättrades till -414 (-442) MSEK.

Resultat före skatt ökade med 6,8% till 4 756 (4 454) MSEK. Periodens resultat ökade med 9,6% till 3 669 (3 349) MSEK.

Genomsnittligt sysselsatt kapital exklusive goodwill ökade med 138 MSEK under året till 4 770 MSEK den 31 december 2025 jämfört med 4 632 MSEK den 31 december 2024. EBITA i relation till genomsnittligt sysselsatt kapital exklusive goodwill var 132% vid årsskiftet och ökade under året med 4 procentenheter.

Koncernens nettoskuld ökade med 454 MSEK från den 31 december 2024 till 12 048 MSEK den 31 december 2025 varav skulder relaterade till sälj-/köpoptioner avseende förvärv ökade med 294 MSEK till 2 930 MSEK. Den räntebärande nettoskulden ökade under året med 51 MSEK och uppgick den 31 december 2025 till 7 801 MSEK.

Den 31 december 2025 hade Lifco utestående obligationslån om totalt 4 750 MSEK. Utöver de utestående obligationslånen har Lifco sedvanliga kortfristiga kreditfaciliteter.

Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 0,6 den 31 december 2025 och var oförändrad från den 31 december 2024. Nettoskulden i förhållande till EBITDA uppgick till 1,7 (1,8) och den räntebärande nettoskulden i förhållande till EBITDA uppgick till 1,1 (1,2) den 31 december 2025. Vid utgången av 2025 var 32% (37%) av koncernens räntebärande skulder upptagna i EUR.

Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 10,7% till 5 124 (4 630) MSEK under året. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -3 833 (-3 338) MSEK, vilket huvudsakligen hänför sig till förvärv.

KONCERNENS UTVECKLING FJÄRDE KVARTALETUnder fjärde kvartalet ökade omsättningen med 5,7% till 7 534 (7 125) MSEK. Förvärv bidrog med 7,2% och den organiska tillväxten uppgick till 3,8%. Valutakursförändringar påverkade negativt med 5,2%. Omsättningsökningen i kvartalet beror på förvärv i Systems Solutions och organisk tillväxt i Demolition & Tools och Systems Solutions.

EBITA ökade med 5,2% till 1 717 (1 633) MSEK, huvudsakligen till följd av förvärv. Valutakursförändringar påverkade EBITA negativt med 4,6%. EBITA-marginalen uppgick till 22,8% (22,9%).

Under fjärde kvartalet genererades 49% (48%) av EBITA i EUR, 16% (17%) i SEK, 15% (14%) i GBP, 9% (9%) i NOK, 6% (7%) i DKK, 0% (2%) i USD och 4% (3%) i andra valutor.

Finansnettot uppgick till -97 (-90) MSEK.

Resultat före skatt ökade med 4,7% och uppgick till 1 319 (1 260) MSEK. Periodens resultat ökade med 7,0% till 1 046 (978) MSEK.

Genomsnittligt sysselsatt kapital exklusive goodwill minskade med 2 MSEK till 4 770 MSEK den 31 december 2025 jämfört med 4 772 MSEK den 30 september 2025. EBITA i relation till genomsnittligt sysselsatt kapital exklusive goodwill ökade med 1 procentenhet från 30 september 2025 och uppgick till 132%.

Koncernens nettoskuld minskade från den 30 september 2025 med 1 216 MSEK till 12 048 MSEK vid kvartalets utgång. Den räntebärande nettoskulden minskade under kvartalet med 1 348 MSEK till 7 801 MSEK.

Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 22,8% till 1 986 (1 617) MSEK till följd av högre rörelseresultat och minskad kapitalbindning. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -590 (-1 499) MSEK, vilket huvudsakligen hänför sig till förvärv.

AFFÄRSOMRÅDENAS UTVECKLING

Dental

TOLV MÅNADERKVARTAL 4MSEK20252024förändr.20252024förändr.Nettoomsättning6 3316 3060,4%1 5941 636-2,6%EBITA1 3311 3071,8%3183151,0%EBITA-marginal21,0%20,7%0,320,0%19,3%0,7

Verksamheterna inom Dental är ledande leverantörer av förbrukningsvaror, utrustning och teknisk service till tandläkare i Europa och affärsområdet har också verksamhet i USA. Lifco säljer tandteknik till tandläkare i Norden och Tyskland samt utvecklar och säljer journalsystem i Danmark, Sverige och Tyskland. Inom affärsområdet finns även ett antal tillverkande bolag som bland annat producerar infästningsprodukter för tandproteser, desinfektionsvätskor, salivsugar, bettregistrerings-, avtrycks- och bindningsmaterial samt annat förbrukningsmaterial som säljs till tandläkare via distributörer runt om i världen.

Dentals omsättning ökade med 0,4% till 6 331 (6 306) MSEK under året till följd av förvärv och organisk tillväxt.

EBITA ökade med 1,8% till 1 331 (1 307) MSEK under året och EBITA-marginalen ökade till 21,0% (20,7%). EBITA påverkades positivt av förvärv.

Under året konsoliderades schweiziska Arnold Deppeler, brittiska DB Orthodontics, tyska Fraga Dental, svenska Gestenco International, nederländska Citodent Imaging och italienska Nobil Bio Ricerche.

Demolition & Tools

TOLV MÅNADERKVARTAL 4MSEK20252024förändr.20252024förändr.Nettoomsättning6 7606 4444,9%1 6791 6750,3%EBITA1 6811 5429,1%398411-3,1%EBITA-marginal24,9%23,9%1,023,7%24,6%-0,9

Affärsområdet Demolition & Tools är verksamt inom utveckling, tillverkning samt försäljning av utrustning till infrastruktur-, rivnings- och byggindustrierna. Koncernen är den världsledande aktören inom marknaderna för demoleringsrobotar och verktyg till kranar. Koncernen är också en av de ledande aktörerna i världen när det gäller skogsmaskiner och verktyg för grävmaskiner. Affärsområdets EBITA-marginal kan variera mellan kvartalen till följd av enstaka större specialordrar samt förändringar i produktmixen.

Omsättningen ökade under året med 4,9% till 6 760 (6 444) MSEK till följd organisk tillväxt och förvärv.

EBITA ökade under året med 9,1% till 1 681 (1 542) MSEK och EBITA-marginalen ökade med 1,0 procentenhet till 24,9% (23,9%), positivt påverkad av organisk tillväxt och förvärv.

Systems Solutions

TOLV MÅNADERKVARTAL 4MSEK20252024förändr.20252024förändr.Nettoomsättning15 16013 38713,2%4 2613 81511,7%EBITA3 4833 2307,8%1 0479559,6%EBITA-marginal23,0%24,1%-1,124,6%25,0%-0,4

Affärsområdet Systems Solutions är genom sina operativa enheter verksamt inom industrier som erbjuder systemlösningar. Systems Solutions delas in i fem divisioner: Kontraktstillverkning, Miljöteknik, Infrastrukturprodukter, Specialprodukter och Transportprodukter.

Systems Solutions ökade omsättningen med 13,2% till 15 160 (13 387) MSEK under året till följd av förvärv och organisk tillväxt. EBITA ökade med 7,8% till 3 483 (3 230) MSEK och EBITA-marginalen minskade med 1,1 procentenheter till 23,0% (24,1%) till %) till följd av negativ organisk tillväxt i delar av Systems Solutions.

Kontraktstillverkning hade en stark organisk omsättningstillväxt under året med svagare lönsamhet. Under året konsoliderades tyska HEGUtechnik.

Miljöteknik redovisade en svag omsättningsökning under 2025 med något svagare lönsamhet.

Infrastrukturprodukter hade en stark omsättningsutveckling och lönsamheten ökade under året, huvudsakligen till följd av förvärv. Under året konsoliderades Italgears i San Marino, danska R&T Stainless, nederländska Klemko Group och italienska UR FOG.

Specialprodukter hade en god omsättningsutveckling under året till följd av förvärv. Det svaga marknadsläget under året ledde till negativ organisk tillväxt och minskad lönsamhet. Under året konsoliderades nederländska HedoN Electronic Developments och österrikiska Stöffl.

Transportprodukter hade en god omsättningsutveckling under året med stabil lönsamhet till följd av förvärv. Marknadsläget var svagt under året vilket medförde minskad organisk försäljning och EBITA. Under året konsoliderades de båda brittiska bolagen Heavy Duty Parts och MaxiMover samt italienska Toppy.

FÖRVÄRV

Lifco har under året konsoliderat följande förvärv:

Konsoliderasfr o mFörvärvTillhör affärsområdeVerksamhetOmsättningLandAntal anställdaMarsArnold DeppelerDentalTillverkar dentalinstrument3,3 MCHFSchweiz18MarsHeavy Duty PartsSystems SolutionsSpecialiserad leverantör av delar till turistbussar11,7 MGBPStorbritannien25AprilFraga DentalDentalSäljer förbrukningsmaterial till tyska tandläkare2,5 MEURTyskland7AprilGestenco InternationalDentalVerksamt inom ortodontisektorn globalt19 MSEKSverige7AprilItalgearsSystems SolutionsNischtillverkare av drivsystem för hissar13,8 MEURSan Marino17AprilR&T StainlessSystems SolutionsLevererar utrustning och komponenter till byggare av offentliga lekplatser114 MDKKDanmark12JuniKlemko GroupSystems SolutionsUtvecklar och säljer elektriska och mekaniska installationsmaterial samt belysningsprodukter under egna varumärken till installatörer och OEM:er19,1 MEURNederländerna41JuliHedoN Electronic DevelopmentsSystems SolutionsUtvecklar och levererar högprecisionselektronik med fokus på industriella induktiva värmare7,4 MEURNederländerna18JuliToppySystems SolutionsUtvecklar och säljer pallhanterings-system för bland annat läkemedelsindustrin17 MEURItalien50JuliUR FOGSystems SolutionsDesignar och tillverkar dimsystem mot intrång, främst för butiker och andra kommersiella tillämpningar7,8 MEURItalien39AugustiStöfflSystems SolutionsLevererar vibrationsdämpnings-komponenter samt tätnings- och kantskyddsprofiler14,6 MEURÖsterrike15AugustiMaxiMoverSystems SolutionsDesignar och tillverkar lågbyggda skåpbilar upp till 3,5 ton med kundanpassade lösningar39 MGBP1Storbritannien47SeptemberCitodent ImagingDentalUtvecklar och säljer mjukvara för hantering av röntgenbilder och bilddiagnostik till tandläkare1,2 MEURNederländerna8OktoberNobil Bio RicercheDentalUtför ytmodifieringstjänster på uppdrag av globala implantat-tillverkare4,1 MEURItalien21NovemberHEGUtechnikSystems SolutionsKontraktstillverkare av elektronik-komponenter för automations-applikationer i krävande industri-miljöer10,3 MEURTyskland83DecemberDB OrthodonticsDentalProducerar och säljer ortodontiskt material till tandläkare globalt8,9 MGBP2Storbritannien541 Räkenskapsåret som slutade maj 2025.2 Räkenskapsåret som slutade oktober 2025.

Ytterligare information om förvärven finns på sidan 17. Omsättning och antal anställda avser bedömd årsomsättning och antal anställda vid tidpunkten för förvärven.

Tillsammans har förvärven haft en positiv påverkan på Lifcos resultat och finansiella ställning under 2025.

ÖVRIG INFORMATION

MedarbetareMedelantalet anställda beräknade som heltidsekvivalenter var 7 619 (7 115) under året. Vid årets utgång var antalet anställda beräknade som heltidsekvivalenter 7 814 (7 379). Genom förvärv tillkom cirka 460 anställda.

Händelser efter rapportperiodens utgångKonsolidering av tyska Karl Kaps beräknas ske under första kvartalet 2026 i affärsområdet Dental. Karl Kaps är en nischad tillverkare av medicinska och dentala mikroskop. Karl Kaps omsatte 2024 cirka 10,1 MEUR och har 33 anställda. Förvärvet, som omfattar samtliga aktier, annonserades 19 december 2025.

Föreslagen utdelningStyrelsen och verkställande direktören föreslår årsstämman en utdelning för 2025 på 2,70 (2,40) SEK per aktie vartill åtgår 1 226,4 (1 090,1) MSEK. Detta motsvarar 33,8% (33,0%) av årets resultat hänförligt till Lifco AB:s aktieägare. Föreslagen avstämningsdag för utdelning är den 30 april 2026. Euroclear Sweden räknar med att sända utdelningen till aktieägarna den 6 maj 2026 förutsatt årsstämmans beslut.

Transaktioner med närståendeUnder perioden har sedvanliga transaktioner med närstående förekommit. Samtliga transaktioner har skett på marknadsmässiga villkor.

Risker och osäkerhetsfaktorerDe riskfaktorer som har störst betydelse för Lifco är globala makroekonomiska faktorer, konkurrenssituationen, strukturförändringar på marknaden och konjunkturen. Lifco är också utsatt för finansiella risker såsom valutarisker, ränterisker, kredit- och motpartsrisker. Lifco arbetar aktivt med att övervaka och kontinuerligt utvärdera hållbarhetsrelaterade risker och deras inverkan på koncernens verksamhet och resultat. Koncernen har etablerat en styrningsstruktur som involverar både koncernledning och styrelse och arbetar för att ständigt förbättra bolagets hållbarhetsaktiviteter och minimera relaterade risker. Som en del av denna styrning granskar koncernledningen kvartalsvis samtliga dotterbolags efterlevnad av till exempel uppförandekoden, arbetsskador, IT-säkerhet och rättsliga tvister. Riskerna och känslighetsanalys beskrivs utförligt i Lifcos års- och hållbarhetsredovisning för 2024 och är oförändrade sedan denna rapport.

Moderbolaget påverkas av ovanstående risker och osäkerhetsfaktorer genom sin funktion som ägare till dotterbolagen.

RedovisningsprinciperKoncernens bokslutskommuniké har upprättats enligt IAS 34, Delårsrapportering, och årsredovisningslagen. För moderbolaget har rapporten upprättats i enlighet med årsredovisningslagen samt RFR 2. Tillämpningen av redovisningsprinciperna är i överensstämmelse med de som finns i årsredovisningen 2024 och ska läsas tillsammans med dessa.

I de fall där Lifco inte kontrollerar 100% av aktierna i ett dotterbolag, men det finns kombinerade sälj-/köpoptioner, konsoliderar Lifco 100% av dotterbolaget och redovisar en finansiell skuld för sälj-/köpoptionen. Förändringar i skulden redovisas i eget kapital och inget innehav utan bestämmande inflytande redovisas. Vinster hänförliga till minoritetsandelar som är föremål för sälj-/köpoption uppgick under räkenskapsåret 2025 till 319 (249) MSEK.

Totalsumman i tabeller och räkningar summerar inte alltid på grund av avrundningsdifferenser. Syftet är att varje delrad ska överensstämma med sin ursprungskälla och därför kan avrundnings-differenser uppstå på totalsumman.

Rapporten har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

STYRELSENS FÖRSÄKRAN

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att bokslutskommunikén och rapporten för fjärde kvartalet ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de bolag som ingår i koncernen står inför. Bokslutskommunikéns innehåll beslutades den 29 januari 2026.

Enköping den 29 januari 2026

Carl BennetStyrelseordförande

Ulrika DellbyStyrelseledamot

Dan FrohmVice ordförande

Erik GabrielsonStyrelseledamotUlf GrunanderStyrelseledamotAnna HallbergStyrelseledamotAnneli BroströmStyrelseledamot, arbetstagarrepresentantTobias NordinStyrelseledamot, arbetstagarrepresentantCaroline af UgglasStyrelseledamotAxel WachtmeisterStyrelseledamot

Per WaldemarsonVD och koncernchef, styrelseledamot

KOMMANDE RAPPORTTILLFÄLLENÅrsredovisning för 2025 vecka 14 2026.Rapport för första kvartalet 24 april 2026.Rapport för andra kvartalet 14 juli 2026.Rapport för tredje kvartalet 23 oktober 2026.Bokslutskommuniké och rapport för fjärde kvartalet 29 januari 2027.Årsredovisning för 2026 vecka 13 2027.

ÅRSSTÄMMA 2026Årsstämma i Lifco AB (publ) äger rum fredag 24 april 2026, kl 11.00 i Bonnierhuset Konferens,Torsgatan 21, Stockholm. Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på årsstämman kan lämna förslaget till Lifcos styrelseordförande på e-post: ir@lifco.se eller på adress Lifco AB, Att:Bolagsstämmoärenden, 745 85 Enköping. Förslagen måste, för att med säkerhet kunna tas in i kallelsen och därmed på årsstämmans dagordning, ha inkommit till bolaget senast fredag 6 mars 2026.

I rapporten för tredje kvartalet 2025 kommunicerades tisdag 28 april som dag för årsstämman.

YTTERLIGARE INFORMATIONMedia- och investerarrelationer: Åse Lindskog, ir@lifco.se, telefon 0730 24 48 72.

WEBBSÄND PRESENTATIONEn webbsänd presentation med Per Waldemarson, VD, och Therése Hoffman, CFO, äger rum fredag 30 januari 2026 kl 09.00. Det går att lyssna på presentationen via webben eller genom att ringa in till telefonkonferensen. Via telefonkonferensen går det att ställa frågor.

Tid: Fredag 30 januari kl 09.00

Länk till webbpresentationen: https://lifco.events.inderes.com/q4-report-2025

Om du vill delta i telefonkonferensen registrerar du dig via länken nedan. Efter registrering får du telefonnummer och ett konferens-ID för att logga in till konferensen.

Länk för registrering till telefonkonferensen: https://conference.inderes.com/teleconference/?id=50051765

KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

TOLV MÅNADERKVARTAL 4MSEK20252024förändr.20252024förändr.Nettoomsättning28 25126 1378,1%7 5347 1255,7%Kostnad för sålda varor-15 907-14 5489,3%-4 239-3 9477,4%Bruttoresultat12 34411 5896,5%3 2953 1783,7%Försäljningskostnader-3 345-3 01411,0%-1 019-90912,2%Administrationskostnader-3 673-3 4685,9%-852-8440,9%Utvecklingskostnader-253-254-0,5%-68-82-17,3%Övriga intäkter och kostnader9744121%607747%Rörelseresultat5 1704 8965,6%1 4161 3504,9%Finansnetto-414-442-6,3%-97-907,9%Resultat före skatt4 7564 4546,8%1 3191 2604,7%Skatt-1 087-1 105-1,6%-274-282-3,1%Periodens resultat3 6693 3499,6%1 0469787,0%Resultat hänförligt till:Moderbolagets aktieägare3 6333 30110,1%1 0389687,1%Innehav utan bestämmande inflytande3649-25,7%89-12,6%Periodens resultat per aktie före och efter utspädning, hänförligt till moderbolagets aktieägare8,007,2710,0%2,282,137,0%EBITA6 3185 9176,8%1 7171 6335,2%Avskrivningar materiella tillgångar7316768,3%20315728,7%Avskrivningar immateriella tillgångar2425-5,1%57-30,8%Avskrivningar immateriella tillgångar som uppkommit i samband med förvärv1 10298312,2%29426710,1%

KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET

TOLV MÅNADERKVARTAL 4MSEK20252024förändr.20252024förändr.Periodens resultat3 6693 3499,6%1 0469787,0%Övrigt totalresultatPoster som senare kan återföras i resultaträkningen:Säkring av nettoinvestering186-83-323%48-20-334%Omräkningsdifferenser-1 676767-318%-483395-222%Skatt hänförlig till säkring av nettoinvestering-4120-307%-104-320%Summa totalresultat för perioden2 1394 053-47,2%6011 356-55,7%Totalresultat hänförligt till:Moderbolagets aktieägare2 1134 002-47,2%5961 345-55,7%Innehav utan bestämmande inflytande2650-49,4%412-63,3%2 1394 053-47,2%6011 356-55,7%

SEGMENTSÖVERSIKT

Lifco är organiserat i tre rörelsesegment: Dental, Demolition & Tools och Systems Solutions. Segmentsrapporteringen överensstämmer med den interna rapportering som lämnas till den högste verkställande beslutsfattaren, VD för Lifcokoncernen. Verksamheterna inom Dental samt Demolition & Tools har likartade ekonomiska egenskaper och liknar varandra avseende produkternas och tjänsternas karaktär, produktionsprocess och kundkategorier. Systems Solutions omfattar ett stort antal enskilda bolag som individuellt skiljer sig mellan varandra avseende produkters karaktär och produktionsprocesser, men där karaktären på affärsverksamheten är likartad och har likartade ekonomiska egenskaper. Systems Solutions har en affärsområdeschef som är direkt ansvarig inför verkställande direktören avseende verksamhet, finansiella resultat samt prognoser och planer.

Koncerngemensamma funktioner består huvudsakligen av kostnader hänförliga till styrelse, VD och övriga ledande befattningshavare, revisionskostnader samt bolagskostnader för framtagande av information till aktieägare, upprätthållande av börsnoteringen samt kostnader relaterade till årsredovisningen.

Rörelsesegmentens resultat bedöms baserat på EBITA. Koncernens finansiella intäkter och kostnader samt skatt hanteras på koncernnivå och fördelas därför inte på respektive segment. Ingen uppdelning av tillgångar och skulder sker per segment då inget sådant belopp regelbundet redovisas för VD.

NETTOOMSÄTTNING FRÅN EXTERNA KUNDERIngen försäljning sker mellan segmenten.

TOLV MÅNADERKVARTAL 4MSEK20252024förändr.20252024förändr.Dental6 3316 3060,4%1 5941 636-2,6%Demolition & Tools6 7606 4444,9%1 6791 6750,3%Systems Solutions15 16013 38713,2%4 2613 81511,7%Koncernen28 25126 1378,1%7 5347 1255,7%

Nettoomsättningen fördelar sig på betydande intäktsslag enligt följande:

TOLV MÅNADERKVARTAL 4MSEK20252024förändr.20252024förändr.Dentalprodukter6 3316 3060,4%1 5941 636-2,6%Verktyg och maskiner6 7606 4444,9%1 6791 6750,3%Infrastrukturprodukter2 1521 77721,1%63246137,2%Kontraktstillverkning3 5252 87822,5%9659511,5%Miljöteknik3 4753 4141,8%9619560,5%Transportprodukter3 8223 37413,3%1 13588228,7%Specialprodukter2 1861 94312,5%5675650,5%Koncernen28 25126 1378,1%7 5347 1255,7%

EBITAFördelningen av resultat per segment sker till och med EBITA. EBITA stäms av mot resultat före skatt enligt följande uppställning:

TOLV MÅNADERKVARTAL 4MSEK20252024förändr.20252024förändr.Dental1 3311 3071,8%3183151,0%Demolition & Tools1 6811 5429,1%398411-3,1%Systems Solutions3 4833 2307,8%1 0479559,6%Gem. koncernfunktioner-178-1629,9%-46-49-4,7%EBITA före förvärvs-kostnader6 3185 9176,8%1 7171 6335,2%Förvärvskostnader-45-3818,6%-8-17-53,7%EBITA6 2735 8796,7%1 7101 6165,8%Avskrivningar av immateriella anläggningstill-gångar som uppkommit i samband med förvärv-1 102-98312,2%-294-26710,1%Finansiella poster - netto-414-442-6,3%-97-907,9%Resultat före skatt4 7564 4546,8%1 3191 2604,7%

KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK2025-12-312024-12-31TILLGÅNGARImmateriella anläggningstillgångar26 81725 400Materiella anläggningstillgångar3 1503 035Finansiella tillgångar467454Lager4 3144 256Kundfordringar3 4343 334Kortfristiga fordringar1 046894Likvida medel1 8781 517SUMMA TILLGÅNGAR41 10638 889EGET KAPITAL OCH SKULDEREget kapital19 27718 409Långfristiga räntebärande skulder inkl pensionsavsättningar5 3783 657Övriga långfristiga skulder och avsättningar5 6635 403Kortfristiga räntebärande skulder5 6176 817Leverantörsskulder1 8291 671Övriga kortfristiga skulder3 3422 932SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER41 10638 889

KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL

Hänförligt till moderbolagets aktieägare
MSEK2025-12-312024-12-31Ingående eget kapital18 25715 212Periodens totalresultat2 1134 002Värdeförändring sälj-/köpoptioner hänförliga till innehav utan bestämmande inflytande-143-3Utdelning-1 090-954Utgående eget kapital19 13718 257Eget kapital, hänförligt till:Moderbolagets aktieägare19 13718 257Innehav utan bestämmande inflytande14015219 27718 409

KONCERNENS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN I SAMMANDRAG

TOLV MÅNADERKVARTAL 4MSEK2025202420252024Den löpande verksamhetenRörelseresultat5 1704 8961 4161 350Återläggning avskrivningar1 8581 684501431Övriga ej kassaflödespåverkande poster4-31-86-118Räntor och finansiella poster, netto-414-442-97-90Betald skatt-1 580-1 571-341-346Kassaflöde före förändring av rörelsekapital5 0374 5351 3931 226Förändring i rörelsekapitalLager-2953331247Kortfristiga fordringar-146165304220Kortfristiga skulder263-124-42-77Kassaflöde från den löpande verksamheten5 1244 6301 9861 617Företagsförvärv och avyttringar, netto-3 360-2 891-450-1 426Nettoinvestering i materiella anläggningstillgångar-432-409-123-61Nettoinvestering i immateriella anläggningstillgångar-40-38-16-12Kassaflöde från investeringsverksamheten-3 833-3 338-590-1 499Förändring räntebärande skulder837137-816-149Amortering leasingskuld-338-310-92-66Förändring långfristiga fordringar/skulder-9-3-140Utbetald utdelning-1 090-954--Utbetald utdelning till innehav utan bestämmande inflytande-187-275-19-37Kassaflöde från finansieringsverksamheten-788-1 404-941-253Periodens kassaflöde504-112455-135Likvida medel vid periodens början1 5171 5911 4671 615Omräkningsdifferenser-14339-4536Likvida medel vid periodens slut1 8781 5171 8781 517

KORRIGERAT KASSAFLÖDE FÖR KONCERNEN 2024I inledningen av 2024 förändrades redovisningsrutinerna kring koncernens kassaflöde och vissa orealiserade kursdifferenser placerades på fel rad i kassaflödet i årsredovisningen för 2024 och i kvartalsrapporterna. Detta har korrigerats enligt tabellen nedan där dessa orealiserade kursdifferenser har flyttats från posten ”Övriga ej kassaflödespåverkande poster” till posten ”Omräkningsdifferenser”. Poster med fotnoten 1 har justerats. Justering har skett retroaktivt för samtliga redovisningsperioder.

Korrigerat kassaflöde

MSEK

2024Kv 42024Kv 32024Kv 22024Kv 1 2024

Rörelseresultat4 8961 3501 1421 3611 044Återläggning avskrivningar1 684431444411397Övriga ej kassaflödespåverkande poster1-31-11883246Räntor och finansiella poster, netto-442-90-122-127-104Betald skatt-1 571-346-432-367-426Kassaflöde före förändring i rörelsekapital14 5351 2261 0401 310958Kassaflöde från den löpande verksamheten14 6301 6171 1971 061754Kassaflöde från investeringsverksamheten-3 338-1 499-609-1 045-186Kassaflöde från finansieringsverksamheten-1 404-253-653143-641Periodens kassaflöde1-112-135-65159-72Likvida medel vid perioden början1 5911 6151 7071 5601 591Omräkningsdifferenser13936-27-1342Likvida medel vid periodens slut1 5171 5171 6151 7071 560

1Korrigerade poster.

FÖRVÄRV UNDER 2025Under 2025 har 16 nya verksamheter konsoliderats. Verksamheterna som konsoliderats är italienska Nobil Bio Ricerche, Toppy och UR FOG, nederländska Citodent Imaging, Klemko Group och HedoN Electronic Developmens, brittiska DB Orthodontics, Heavy Duty Parts och MaxiMover, tyska Fraga Dental och HEGUtechnik, schweiziska Arnold Deppeler, svenska Gestenco International, Italgears i San Marino, danska R&T Stainless och österrikiska Stöffl.

Förvärvskalkylen inkluderar samtliga förvärv som konsoliderats under 2025. Samtliga förvärv har konsoliderats till 100 procent.

Kostnader relaterade till förvärv på 45 MSEK ingår i administrativa kostnader i koncernens resultaträkning för 2025. De förvärvade bolagen har sedan respektive konsolideringsdag bidragit till koncernens nettoomsättning med 899 MSEK och EBITA med 268 MSEK. Om konsolidering skett från och med 1 januari 2025 skulle koncernens nettoomsättning ökat med ytterligare 1 155 MSEK och EBITA skulle ökat med ytterligare 329 MSEK.

Förvärvade nettotillgångar

Nettotillgångar, MSEKBokfört värdeVärdejusteringVerkligt värdeImmateriella anläggningstillgångar42 3582 362Materiella anläggningstillgångar94-94Lager, kundfordringar och övriga fordringar629-9619Leverantörsskulder och övriga skulder1-452-619-1 070Likvida medel297-297Summa nettotillgångar5731 7302 302Goodwill-1 8391 839Totala nettotillgångar5733 5694 141Kassaflödeseffekt, MSEKKöpeskilling4 141Ej utbetalda köpeskillingar (sälj-/köpoptioner)-596Likvida medel i de förvärvade bolagen -297Utbetald köpeskilling avseende tidigare års förvärv112Summa kassaflödeseffekt 3 3601 Varav 69 MSEK avser externa räntebärande skulder.

FINANSIELLA INSTRUMENT

MSEK2025-12-312024-12-31Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärdeKundfordringar3 4343 334Andra långfristiga finansiella fordringar4430Likvida medel1 8781 517Summa5 3564 881Skulder värderade till verkligt värdeÖvriga skulder12 9302 636Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärdeRäntebärande lån10 96410 357Leverantörsskulder1 8291 671Summa15 72314 663

1 Övriga skulder som är finansiella instrument avser kombinerade sälj-/köpoptioner avseende innehav utan bestämmande inflytande.

Redovisat värde överensstämmer med verkligt värde. Det verkliga värdet på kortfristig upplåning motsvarar dess redovisade värde eftersom diskonteringseffekten inte är väsentlig.

Finansiella instrument värderade till verkligt värde är klassificerade i olika nivåer utifrån hur det verkliga värdet har fastställts. Samtliga Lifcokoncernens finansiella instrument värderade till verkligt värde är klassificerade i enlighet med nivå 3, d v s ej observerbara data. Sälj-/köpoptioner värderas utifrån en multipelvärdering där en relevant multipel enligt villkoren i avtalen appliceras på ett bedömt framtida resultatmått. Osäkerheten i värderingen ligger i bedömningen av framtida lönsamhet fram till förfallotidpunkten. Omvärdering görs vid varje balansdag.

NYCKELTAL

31 DEC 202531 DEC 2024Nettoomsättning, MSEK28 25126 137Omsättningsförändring, %8,16,9EBITA, MSEK6 3185 917EBITA-marginal, %22,422,6EBITDA, MSEK7 0736 618EBITDA-marginal, %25,025,3Sysselsatt kapital, MSEK30 76428 372Sysselsatt kapital exkl goodwill och övr immat tillg, MSEK4 7704 632Avkastning sysselsatt kapital, %20,520,9Avkastning sysselsatt kapital exkl goodwill, %132128Avkastning eget kapital, %19,819,5Nettoskuld, MSEK12 04811 594Nettoskuldsättningsgrad, ggr0,60,6Nettoskuld/EBITDA, ggr1,71,8Räntebärande nettoskuld, MSEK7 8017 750Räntebärande nettoskuld/EBITDA, ggr1,11,2Soliditet, %46,947,3Antal aktier, tusental454 216454 216Medelantal anställda, heltidsekvivalenter7 6197 115

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG

TOLV MÅNADERKVARTAL 4MSEK2025202420252024Administrationskostnader-154-128-43-26Övriga rörelseintäkter188778976Rörelseresultat-67-514650Finansnetto22 4082 05010269Resultat efter finansiella poster2 3411 999148119Bokslutsdispositioner178207178207Skatt-95-26-33Periodens resultat2 5102 210300293

1 I övriga rörelseintäkter ingår bland annat utfakturering av koncerngemensamma tjänster.2 I finansnettot ingår mottagna utdelningar om 2 068 (1 891) MSEK under tolvmånadersperioden.

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK2025-12-312024-12-31TILLGÅNGARFinansiella tillgångar8 9689 520Kortfristiga fordringar14 94912 525Likvida medel805539SUMMA TILLGÅNGAR24 72222 584EGET KAPITAL OCH SKULDEREget kapital7 4356 015Obeskattade reserver-4Avsättningar176Långfristiga räntebärande skulder4 3292 585Kortfristiga räntebärande skulder5 2746 487Kortfristiga räntefria skulder7 6667 487SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER24 72222 584

DEFINITIONER

Avkastning på eget kapitalPeriodens resultat dividerat med genomsnittligt eget kapital.Avkastning på sysselsatt kapitalEBITA före förvärvskostnader dividerat med sysselsatt kapital.Avkastning på sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångarEBITA före förvärvskostnader dividerat med sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar.EBITAEBITA är ett mått som Lifco betraktar som relevant för en investerare som vill förstå resultatgenereringen efter investeringar av materiella och immateriella tillgångar med återinvesteringsbehov men före investeringar av immateriella tillgångar hänförliga till företagsförvärv. Lifco definierar Earnings Before Interest, Tax and Amortization (EBITA) som rörelseresultat före av- och nedskrivningar av immateriella anläggningstillgångar som uppkommit i samband med företagsförvärv exklusive förvärvskostnader.EBITA-marginalEBITA dividerat med nettoomsättning.EBITDAEBITDA är ett mått som Lifco betraktar som relevant för en investerare som vill förstå resultatgenereringen före inves-teringar i anläggningstillgångar. Lifco definierar Earnings Before Interest, Tax, Depreciation and Amortization (EBITDA) som rörelseresultat före av- och nedskrivningar avseende materiella och immateriella tillgångar exklusive förvärvskostnader.EBITDA-marginalEBITDA dividerat med nettoomsättning.NettoskuldsättningsgradNettoskuld dividerat med eget kapital.NettoskuldLifco använder sig av det alternativa nyckeltalet nettoskuld. Lifco anser att nyckeltalet är användbart för användarna av de finansiella rapporterna som ett komplement för att bedöma möjlighet till utdelning, att genomföra strategiska investeringar samt att bedöma koncernens möjligheter att leva upp till finansiella åtaganden. Lifco definierar nyckel-talet enligt följande: kort- och långfristiga skulder till kredit-institut, obligationslån, räntebärande avsättningar för pensioner, skulder relaterade till sälj-/köpoptioner avseende förvärv samt leasingskuld med avdrag för likvida medel.Resultat per aktieResultat efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier.Räntebärande nettoskuldLifco använder sig av det alternativa nyckeltalet räntebärande nettoskuld. Lifco anser att nyckeltalet är användbart för användarna av de finansiella rapporterna som ett komplement för att bedöma möjlighet till utdelning, att genomföra strategiska investeringar samt att bedöma koncernens möjligheter att leva upp till finansiella åtaganden. Lifco definierar nyckeltalet enligt följande: kort- och långfristiga skulder till kreditinstitut, obligationslån samt räntebärande avsättningar för pensioner med avdrag för likvida medel.SoliditetEget kapital dividerat med totala tillgångar (balansomslutningen).Sysselsatt kapitalSysselsatt kapital är ett mått som Lifco använder för att beräkna avkastningen på sysselsatt kapital och för att mäta hur effektiv koncernen är. Lifco anser att sysselsatt kapital är användbart för användarna av de finansiella rapporterna för att förstå hur koncernen finansierar sig. Lifco definierar sysselsatt kapital som totala tillgångar minskade med likvida medel, räntebärande pensionsavsättningar samt icke räntebärande skulder förutom skulder relaterade till sälj-/köpoptioner avseende förvärv, beräknat som genomsnittet av de fyra senaste kvartalen.Sysselsatt kapital exklusivegoodwill och övriga immateriella tillgångar

Sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar är ett mått som Lifco använder för att beräkna avkastningen på sysselsatt kapital och för att mäta hur effektiv koncernen är. Lifco anser att sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar är användbart för användarna av de finansiella rapporterna för att förstå inverkan av goodwill och övriga immateriella tillgångar på det kapital som kräver avkastning. Lifco definierar sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar som totala tillgångar minskade med likvida medel, räntebärande pensionsavsättningar, icke räntebärande skulder förutom skulder relaterade till sälj-/köpoptioner avseende förvärv, goodwill och övriga immateriella tillgångar, beräknat som genomsnittet av de fyra senaste kvartalen.

AVSTÄMNING AV ALTERNATIVA NYCKELTALI bokslutskommunikén presenteras alternativa nyckeltal för uppföljning av koncernens verksamhet vilka anses väsentliga för analys och förståelse för koncernens resultat och finansiella ställning. De primära alternativa nyckeltal som presenteras i denna bokslutskommuniké avser EBITA, EBITDA, nettoskuld och sysselsatt kapital. Definitioner av de alternativa nyckeltalen presenteras på sidorna 2021.

EBITA mot finansiella rapporter enligt IFRS

MSEKTOLV MÅN2025TOLV MÅN20245 170Rörelseresultat4 896Avskrivningar immateriella tillgångar som uppkommit i samband med förvärv1 102

983

EBITA6 2735 879Förvärvskostnader4538EBITA före förvärvskostnader6 3185 917

EBITDA mot finansiella rapporter enligt IFRS

MSEKTOLV MÅN2025TOLV MÅN20245 170Rörelseresultat4 896Avskrivningar materiella tillgångar731676Avskrivningar immateriella tillgångar2425Avskrivningar immateriella tillgångar som uppkommit i samband med förvärv1 102

983

EBITDA7 0286 580Förvärvskostnader4538EBITDA före förvärvskostnader7 0736 618

Nettoskuld mot finansiella rapporter enligt IFRS

MSEK2025-12-312024-12-31Långfristiga räntebärande skulder inklusive pensionsavsättningar4 3892 762Kortfristiga räntebärande skulder5 2906 505Likvida medel-1 878-1 517Räntebärande nettoskuld7 8017 750Sälj-/köpoptioner2 9302 636Leasingskuld1 3171 207Nettoskuld12 04811 594

Sysselsatt kapital och sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar mot finansiella rapporter enligt IFRS

MSEK2025-12-312025-09-302025-06-302025-03-31Totala tillgångar41 10641 78940 03937 751Likvida medel-1 878-1 467-1 210-1 208Räntebärande pensionsavsättningar-31-35-34-115Icke räntebärande skulder-7 904-8 278-7 941-7 528Sysselsatt kapital31 29332 00730 85328 900Goodwill och övriga immat tillgångar-26 817-27 109-25 843-24 204Sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar4 4764 8985 0104 696

Sysselsatt kapital och sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar beräknat som genomsnittet av de fyra senaste kvartalen mot finansiella rapporter enligt IFRS

MSEK

GenomsnittKv 42025Kv 32025Kv 2 2025Kv 12025

Sysselsatt kapital30 76431 29332 00730 85328 900Sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar4 7704 4764 8985 0104 696SummaEBITA6 3181 7171 5431 5621 495

Avkastning sysselsatt kapital20,5%

Avkastning sysselsatt kapital exklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar132%

För mer information kontakta gärna:Åse LindskogMedia och investerarrelationerTel +46 730 244 872, e-post ir@lifco.se

Om ossLifco erbjuder ett tryggt ägande för små och medelstora företag. Lifcos affärsidé är att förvärva och utveckla marknadsledande nischverksamheter med potential att leverera uthållig resultattillväxt och goda kassaflöden. Lifco styrs av en tydlig filosofi som innebär att bolaget är långsiktigt, har fokus på lönsamhet och har en starkt decentraliserad organisation. Koncernen har tre affärsområden: Dental, Demolition & Tools och Systems Solutions. Lifco hade 31 december 2025 275 rörelsedrivande bolag i 37 länder. År 2025 omsatte Lifco 28,3 miljarder SEK med ett EBITA-resultat på 6,3 miljarder SEK och en EBITA-marginal på 22,4%. Läs mer på lifco.se.

Denna information är sådan information som Lifco AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-01-30 07:30 CET.

Bifogade filerBokslutskommuniké 2025

Fler nyheter från Lifco AB (publ)

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan