Bokslutskommuniké 1 april 2025 - 31 mars 2026

Källa: Cision
Positiv

Sammanfattning

Addtech AB redovisar en omsättning på 22 703 MSEK för helåret, en ökning med 4 procent. Rörelseresultatet (EBITA) ökade med 12 procent till 3 641 MSEK, med en marginal på 16,0 procent. Resultat per aktie ökade med 14 procent till 7,95 SEK. Styrelsen föreslår en höjd utdelning om 3,60 SEK per aktie.

Analys

Bolaget visar en stabil tillväxt med 4 procent för helåret, drivet av både organisk tillväxt och nio förvärv. Lönsamheten förbättrades tydligt med en EBITA-marginal på 16,0 procent, en ökning från 15,0 procent föregående år. Resultat per aktie ökade med 14 procent, och styrelsen föreslår en höjd utdelning, vilket indikerar en stark finansiell ställning och förtroende för framtiden. Kassaflödet från den löpande verksamheten stärktes också.

Nyckeltal

Nettoomsättning helår
22 703 (21 796) MSEK
EBITA helår
3 641 (3 265) MSEK
EBITA-marginal helår
16,0 (15,0) %
Resultat efter skatt helår
2 206 (1 940) MSEK
Resultat per aktie helår
7,95 (7,00) SEK
Utdelning per aktie
3,60 (3,20) SEK

Insikter

  • • Bolaget fortsätter att växa organiskt och genom förvärv, vilket visar på en aktiv strategi för expansion.
  • • Den ökade EBITA-marginalen indikerar förbättrad operativ effektivitet.
  • • Den höjda utdelningen signalerar finansiell styrka och en positiv syn på framtida kassaflöden.

Fjärde kvartalet (1 januari - 31 mars 2026)

  • Nettoomsättningen ökade med 2 procent och uppgick till 5 858 MSEK (5 750).
  • Rörelseresultatet före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar (EBITA) ökade med 15 procent och uppgick till 1 011 MSEK (880) motsvarande en EBITA-marginal om 17,3 procent (15,3).
  • Rörelseresultatet ökade med 16 procent och uppgick till 862 MSEK (743) motsvarande en rörelsemarginal om 14,7 procent (12,9).
  • Resultat efter skatt ökade med 13 procent och uppgick till 615 MSEK (543) och resultat per aktie före/efter utspädning uppgick till 2,25 SEK (1,95).

Helår (1 april 2025 - 31 mars 2026)

  • Nettoomsättningen ökade med 4 procent och uppgick till 22 703 MSEK (21 796).
  • Rörelseresultatet före avskrivningar på immateriella anläggningstillgångar (EBITA) ökade med 12 procent och uppgick till 3 641 MSEK (3 265) motsvarande en EBITA-marginal om 16,0 procent (15,0).
  • Rörelseresultatet ökade med 12 procent och uppgick till 3 085 MSEK (2 757) motsvarande en rörelsemarginal om 13,6 procent (12,6).
  • Resultat efter skatt ökade med 14 procent och uppgick till 2 206 MSEK (1 940) och resultat per aktie före/efter utspädning uppgick till 7,95 SEK (7,00).
  • Avkastning på rörelsekapital (R/RK) uppgick till 81 procent (76).
  • Avkastning på eget kapital uppgick till 29 procent (29) och soliditeten uppgick till 39 procent (38).
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 2 996 MSEK (2 709). Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie uppgick till 11,10 SEK (10,05).
  • Under räkenskapsåret har vi genomfört nio förvärv med en total årsomsättning om cirka 1 595 MSEK. Efter periodens slut har ytterligare två förvärv tillträtts med en årsomsättning om cirka 230 MSEK.
  • Styrelsen föreslår en utdelning om 3,60 SEK (3,20) per aktie.

VD-kommentar Med en stark avslutning summerar vi ett verksamhetsår som präglats av en övergripande hög kundaktivitet men med tydliga variationer mellan olika segment. Vår väldiversifierade affär med starka positioner i attraktiva nischer, i kombination med stort engagemang och goda prestationer ute i våra bolag har resulterat i en total försäljningsökning på 4 procent, varav 2 procent var organisk. Vidare växte EBITA med 12 procent, vilket motsvarar en rekordhög marginal om 16,0 (15,0) procent samt en ökning av vinsten per aktie med 14 procent. Kassaflödet stärktes, vi har en historiskt låg skuldsättning och under året välkomnade vi totalt nio välpositionerade och högpresterande bolag till koncernen. Vår affärsmodell med dubbla tillväxtmotorer och tydligt fokus på långsiktighet och entreprenörskap visar återigen på styrka.

För hela VD-kommentaren, vänligen se Bokslutskommunikén.

Stockholm, 20 maj 2026

Denna information är sådan information som Addtech AB (publ.) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 20 maj 2026 kl. 08.15 CET.

En telefonkonferens och webbsändning på engelska arrangeras i anslutning till rapporten, klockan 10.00.

För deltagande på konferensen: Telefon: Registrera via länken https://events.inderes.com/addtech/q4-report-2025/dial-in Webbsändning: https://addtech.events.inderes.com/q4-report-2025

För ytterligare information kontakta Niklas Stenberg, VD och koncernchef, telefon +46 8 470 49 00 Malin Enarson, ekonomidirektör, telefon +46 705 979 473

Kort om Addtech Addtech är en tekniklösningskoncern som tillför både tekniskt och ekonomiskt mervärde i länken mellan tillverkare och kund. Addtech verkar inom valda nischer på marknaden för högteknologiska produkter och lösningar. Kunderna finns främst inom tillverkande industri och infrastruktur. Addtech har cirka 4 500 anställda i drygt 150 dotterbolag som drivs under egna varumärken. Koncernen omsätter drygt 22 miljarder SEK. Addtechaktien är noterad på Nasdaq Stockholm.

Fler nyheter från Addtech

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan