Attendos rapport för andra kvartalet 2026: Stark utveckling i båda affärsområdena och ökad investeringstakt

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

Attendo redovisar ett starkt andra kvartal med förbättrad lönsamhet och ökad beläggning i båda affärsområdena. Bolaget ökar investeringstakten för att möta ökad efterfrågan. Två strategiska förvärv har genomförts efter kvartalets slut.

Analys

Nettoomsättningen ökade marginellt med 1,3 procent till 4 744 Mkr, medan det leasejusterade rörelseresultatet (EBITA) förbättrades avsevärt till 321 Mkr (205 Mkr) med en marginal på 6,8 procent (4,4). Det rapporterade rörelseresultatet (EBITA) ökade till 470 Mkr (349 Mkr) med en marginal på 9,9 procent (7,5). Resultat per aktie efter utspädning uppgick till 1,32 kr (0,59). Bolaget uppger att man taktar väl mot det finansiella målet om minst 9 kr i justerat resultat per aktie senast 2028.

Nyckeltal

Nettoomsättning
4 744 (4 684) Mkr
Leasejusterat EBITA
321 (205) Mkr
Leasejusterad EBITA-marginal
6,8 (4,4) %
Rapporterat EBITA
470 (349) Mkr
Rapporterad EBITA-marginal
9,9 (7,5) %
Resultat per aktie
1,32 (0,59) kr

Insikter

  • • Stark förbättring av rörelsemarginalen trots endast marginell omsättningstillväxt.
  • • Två strategiska förvärv genomförda efter kvartalets utgång indikerar framtida tillväxtambitioner.
  • • Bolaget uppger att man är väl på väg att nå sitt finansiella mål för 2028.

Attendo levererar ett starkt andra kvartal med förbättrad lönsamhet i båda affärsområdena, driven av ökad beläggning, förbättrad operationell effektivitet och ett fortsatt målmedvetet kvalitetsarbete. Samtidigt har Attendo växlat upp investeringstakten som svar på en ökande efterfrågan inom äldreomsorg. Efter ett starkt första halvår uppgick det justerade resultatet per aktie till 7,14 kronor (R12). Med två strategiska förvärv slutförda efter kvartalets utgång taktar Attendo därmed mer än väl mot det finansiella målet om att nå ett justerat resultat per aktie om minst 9 kronor senast 2028.

Attendo levererar ett starkt andra kvartal med förbättrad lönsamhet i båda affärsområdena, driven av ökad beläggning, förbättrad operationell effektivitet och ett fortsatt målmedvetet kvalitetsarbete. Samtidigt har Attendo växlat upp investeringstakten som svar på en ökande efterfrågan inom äldreomsorg. Efter ett starkt första halvår uppgick det justerade resultatet per aktie till 7,14 kronor (R12). Med två strategiska förvärv slutförda efter kvartalets utgång taktar Attendo därmed mer än väl mot det finansiella målet om att nå ett justerat resultat per aktie om minst 9 kronor senast 2028.

Kommentar från Martin Tivéus, Attendos vd och koncernchef: ”Attendo står idag starkt med fortsatt fokus på kvalitet där omsorgstagaren är i centrum, en tydlig strategi för balanserad tillväxt och en stark finansiell ställning. Det gör det möjligt att växa såväl hållbart som lönsamt och möta samhällets växande omsorgsbehov.”

Sammanfattning av det första kvartalet, april-juni 2026:

  • Nettoomsättningen uppgick till 4 744 Mkr (4 684), vilket motsvarar en förändring på 1,3 procent, varav organisk tillväxt var 1,2 procent. Tillväxt i kvarvarande verksamhet, exklusive kontrakt som avslutats och kontrakt där beslut fattats om avslut, avyttrade verksamheter samt valutaeffekter, var 4,9 procent.
  • Leasejusterat rörelseresultat (EBITA) uppgick till 321 Mkr (205), motsvarande en marginal på 6,8 procent (4,4).
  • Rörelseresultatet (EBITA) uppgick till 470 Mkr (349), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 9,9 procent (7,5).
  • Periodens resultat uppgick till 189 Mkr (88). Resultat per aktie efter utspädning uppgick till 1,32 kr (0,59). Justerat resultat per aktie efter utspädning uppgick till 1,52 kr (0,85).
  • Fritt kassaflöde till företaget uppgick till 269 Mkr (376).
  • Antalet platser i Attendos boenden var vid periodens slut 20 899 (21 283). Beläggningsgraden i boenden var 88 procent (85).

Sammanfattning av perioden, januari-juni 2026:

  • Nettoomsättningen uppgick till 9 408 Mkr (9 426). Total tillväxt uppgick till -0,2 procent, varav organisk tillväxt var 0,8 procent.
  • Leasejusterat rörelseresultat (EBITA) uppgick till 646 Mkr (438), motsvarande en marginal på 6,9 procent (4,6).
  • Rörelseresultatet (EBITA) uppgick till 941 Mkr (730), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 10,0 procent (7,7).
  • Periodens resultat uppgick till 384 Mkr (221). Resultat per aktie efter utspädning uppgick till 2,65 kr (1,46). Justerat resultat per aktie efter utspädning uppgick till 3,11 kr (1,99).
  • Fritt kassaflöde till företaget uppgick till 480 Mkr (426).

Inbjudan till presentation:I samband med att bokslutskommunikén släpps hålls en webbsänd presentation kl 10:00 (CET) med Attendos vd och koncernchef Martin Tivéus och CFO Mikael Malmgren.

Presentationen kan följas på följande webblänk:https://attendo.events.inderes.com/q2-report-2026/register

Analytiker och investerare har möjlighet att ställa frågor under presentation genom att ringa in. För kontaktuppgifter, vänligen skicka en förfrågan till: annie.adielsson@attendo.com

Rapporten samt övrigt informationsmaterial finns tillgängligt på:https://www.attendo.com/

Attendo AB (publ)

För mer informationMikael MalmgrenEkonomi- och finansdirektörTelefon 08- 586 252 00E-post mikael.malmgren@attendo.com

Josefine UpplingKommunikations- och hållbarhetsdirektörTelefon 076-114 54 21E-post josefine.uppling@attendo.com

Om ossAttendo är Nordens ledande omsorgsbolag. Med omtanke, engagemang och kompetens skapar vi kvalitet i varje möte och stärker individen i vardagen. Genom erfarenhet, specialistkunskap och förmåga att tillföra kapacitet är vi en del av lösningen på samhällets omsorgsutmaningar. Vår vision är att ge bättre omsorg till fler, och vår verksamhet omfattar omkring 770 verksamheter och cirka 33 000 medarbetare i Finland, Sverige och Danmark. Attendo har sitt huvudkontor i Stockholm och är noterat på Nasdaq Stockholm.

Denna information är sådan information som Attendo är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-08-20 08:00 CEST.

Bifogade filerAttendo Q2 2026 RapportAttendo Q2 2026

Fler nyheter från Attendo

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan
Attendo: Attendos rapport för andra kvartalet 2026: Stark utveckling i båda affärsområdena och ökad investeringstakt - pressmeddelande och analys | Tickr