Quanor

Argo Defence Group förbättrar EBITDA och ökar orderstocken under Q1

Källa: MFN
Positiv

Sammanfattning

Argo Defence Group visar förbättrad lönsamhet med kraftigt ökat EBITDA och EBITA under Q1. Orderingången mer än tredubblades och orderstocken ökade markant, vilket stärker bolagets framtida leveransförmåga. Helårsprognosen ligger fast.

Analys

Bolaget uppvisar en stark operativ utveckling i Q1 med betydligt förbättrad lönsamhet mätt i EBITDA och EBITA, drivet av leveranser inom Defence Materiel. Trots en säsongsmässigt svag period för Airfield Operations och ett bidrag endast från mars för Poseidon, mer än tredubblades orderingången och orderstocken ökade kraftigt. Ledningen bekräftar att bolaget levererar enligt plan och bibehåller helårsprognosen, med fokus på att konvertera orderstocken till leveranser.

Nyckeltal

Nettoomsättning
45,6 (54,2) MSEK
EBITDA
10,2 (1,9) MSEK
EBITDA-marginal
22,2%
EBITA
10,1 (1,1) MSEK
Orderingång
90,3 MSEK
Orderstock
144,4 (53,8) MSEK

Insikter

  • • Stark operativ förbättring trots en delvis säsongsmässigt svag period.
  • • Förvärvet av Poseidon bidrog endast med en del av kvartalet.
  • • Fokus ligger på att realisera den ökade orderstocken under resten av året.

Argo Defence Group redovisade en nettoomsättning på 45,6 MSEK i Q1 samtidigt som EBITDA steg till 10,2 MSEK från 1,9 MSEK föregående år. Orderingången ökade till 90,3 MSEK och orderstocken uppgick till 144,4 MSEK vid utgången av kvartalet.

Argo Defence Group redovisade en nettoomsättning på 45,6 MSEK i Q1 samtidigt som EBITDA steg till 10,2 MSEK från 1,9 MSEK föregående år. Orderingången ökade till 90,3 MSEK och orderstocken uppgick till 144,4 MSEK vid utgången av kvartalet.

• Nettoomsättningen uppgick till 45,6 MSEK (54,2)• EBITDA steg till 10,2 MSEK (1,9), motsvarande marginal om 22,2 procent• EBITA uppgick till 10,1 MSEK (1,1)• Orderingången ökade 207 procent till 90,3 MSEK• Orderstocken ökade till 144,4 MSEK (53,8)• Återstående ramavtalsvärde uppgick till 583 MSEK

Lönsamheten förbättrades kraftigt under kvartalet, främst drivet av leveranser inom Defence Materiel där Swedish Net Air & Defence fortsatte leverera inom befintliga FMV-ramavtal. Samtidigt var Airfield Operations säsongsmässigt svagt och Poseidon bidrog endast med marsresultat efter förvärvet tidigare under kvartalet.

Ledningen uppgav att bolaget levererar enligt plan och behöll helårsprognosen oförändrad. Fokus framåt ligger på att konvertera orderstock och ramavtal till leveranser under Q2–Q4 samtidigt som integrationen av Poseidon fortsätter.

Läs hela rapporten här!

Om ossQuanor ABQuanor analyserar bolagskommunikation från över 1 500 nordiska bolag i realtid, på svenska och engelska.

Kontakthello@quanor.comwww.quanor.comDisclaimerDenna analys är baserad på offentligt tillgänglig information och ska inte ses som investeringsråd. Investeringar i finansiella instrument innebär risk.

Bifogade filerArgo Defence Group förbättrar EBITDA och ökar orderstocken under Q1