Alimak Group delårsrapport januari – mars 2026

Källa: MFN
Negativ

Sammanfattning

Alimak Group redovisar ett stabilt resultat trots en utmanande marknad under första kvartalet 2026. Orderingången minskade med 11% och intäkterna med 5%, medan den justerade EBITA-marginalen sjönk marginellt. Kassaflödet från den löpande verksamheten var lägre än föregående år.

Analys

Bolaget uppvisar en motståndskraftig lönsamhet trots en svagare marknad, vilket framgår av den stabila justerade EBITA-marginalen. Minskningen i orderingång och intäkter är delvis organisk, men diversifieringen över divisionerna visar på en viss motståndskraft. Det lägre kassaflödet och ökningen av nettoskuld/EBITDA indikerar en försämrad finansiell flexibilitet jämfört med föregående år, vilket kan vara en följd av investeringar eller en svagare operativ prestation.

Nyckeltal

Orderingång
1 788 (2 005) MSEK
Intäkter
1 653 (1 732) MSEK
Justerad EBITA-marginal
16,7% (17,3%)
Kassaflöde från löpande verksamheten
75 (175) MSEK
Nettoskuld/EBITDA
1,85 (1,58)
Vinst per aktie
1,39 (1,74) SEK

Insikter

  • • Trots en utmanande marknad bibehåller bolaget en stabil justerad EBITA-marginal, vilket tyder på god kostnadskontroll.
  • • Skillnader i organisk tillväxt mellan divisionerna indikerar en varierande marknadsdynamik.
  • • Försämringen i kassaflöde och ökningen av nettoskuld/EBITDA är viktiga att följa framöver.
  • • Vinsten per aktie har minskat jämfört med föregående år.

Stabilt resultat trots en fortsatt utmanande marknad

Stabilt resultat trots en fortsatt utmanande marknad

  • Orderingången minskade med 11% till 1 788 MSEK (2 005), en organisk minskning med 4%
  • Intäkterna minskade med 5% till 1 653 MSEK (1 732), en organisk tillväxt med 3%
  • Justerad EBITA-marginal minskade till 16,7% (17,3%)
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 75 MSEK (175), och nettoskuld/EBITDA var 1,85 (1,58)

Januari – mars

  • Koncernens orderingång i förhållande till intäkter (book-to-bill) var solid under kvartalet. Orderingången minskade med 11% (4% organisk minskning) till 1 788 MSEK (2 005). Divisionerna Construction och Height Safety & Productivity Solutions redovisade lägre organisk orderingång, medan divisionerna Industrial, Wind och Facade Access levererade organisk tillväxt.
  • Intäkterna minskade med 5% (3% organisk tillväxt) till 1 653 MSEK (1 732), med organisk tillväxt inom divisionerna Wind, Industrial och Height Safety & Productivity Solutions, medan intäkterna minskade organiskt inom Construction-divisionen.
  • Justerad EBITA uppgick till 275 MSEK (300), en minskning med 8% (1% organisk minskning). Det motsvarar en marginal på 16,7% (17,3%).
  • Redovisad EBITA uppgick till 275 MSEK (328). Jämförelsestörande poster var 0 MSEK (28).
  • EBIT minskade till 241 MSEK (292).
  • Vinst per aktie minskade till 1,39 SEK (1,74).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 75 MSEK (175).
  • Nettoskuld/EBITDA var 1,85 (1,58).

Inbjudan till presentation av Alimak Groups delårsrapport

Med anledning av delårsrapporten anordnas en telefonkonferens för investerare, analytiker och finansiell media, tisdagen den 28 april kl. 10.00 (CEST). CEO Ole Kristian Jødahl och CFO Sylvain Grange kommer att presentera och kommentera rapporten. Presentationen, som hålls på engelska, kan också följas via webcast.

Om du önskar delta via webcasten gå in på länken nedan. Via webcasten finns möjlighet att ställa skriftliga frågor.

https://events.inderes.com/alimak-group/q1-report-2026

Om du önskar delta via telefonkonferens registrerar du dig via länken nedan. Efter registreringen får du telefonnummer och ett konferens-ID för att logga in till konferensen. Via telefonkonferensen finns möjlighet att ställa muntliga frågor. https://events.inderes.com/alimak-group/q1-report-2026/dial-in

För mer information, vänligen kontakta:Sylvain Grange, CFO, Alimak Groupsylvain.grange@alimakgroup.com

Johnny Nylund, kommunikationschef Alimak Group, +46 76 852 5759johnny.nylund@alimakgroup.com

Om Alimak GroupAlimak Group är en global leverantör av hållbara vertikala transportlösningar och lösningar för arbete på höjd, noterat på Nasdaq Stockholm. Med närvaro i mer än 120 länder utvecklar, tillverkar, säljer och utför vi service på koncernens transportlösningar och lösningar för arbete på höjd med fokus på att tillföra kundvärde genom högre säkerhet, ökad produktivitet och bättre kostnads-effektivitet. Koncernen har en stor installerad bas av hissar, servicehissar, temporära och permanenta accesslösningar, plattformar och byggnadsunderhållsenheter runt om i världen. Portföljen omfattar även skyddsutrustning för höjdsäkerhet, lastmätning och kontroll, lyft och hantering samt en global affärsmodell för service, med återkommande intäkter från reservdelar och tjänster såsom inspektion, certifiering, underhåll, renoveringar, utbyten och utbildning. Koncernen grundades i Sverige 1948 och har sitt huvudkontor i Stockholm, 26 produktions- och monteringsanläggningar i 15 länder och cirka 3 000 anställda. corporate.alimakgroup.com

Denna information är sådan information som Alimak Group är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 2026-04-28 08:00 CEST.

Bifogade filerAlimak Group Kv1 2026

Fler nyheter från Alimak Group

Relaterade pressmeddelanden och bolagshändelser från samma bolag.

Se bolagssidan